Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Erişilebilir Tiyatro, Türk Telekom ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliğiyle AKM’de devam ediyor

Türk Telekom ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tiyatrosu iş birliğiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde hayata geçirilen “Erişilebilir Tiyatro” projesi Şubat ayında da devam etti. Görme ve işitme engelli bireylerin kültür ve sanat aktifliklerine iştirakini artırmayı amaçlayan proje kapsamında, AKM’deki Devlet Tiyatrosu oyunlarında canlı betimleme, sahne çeşidi ve üst yazı uygulamalarıyla manileri aşan bir sanat tecrübesi sunuluyor. 

“Türkiye’ye Değer” anlayışı ile kurumsal toplumsal sorumluluk çalışmalarına devam eden Türk Telekom, engelli sanatseverlerin kültürel etkinliklere eşit iştirakine katkıda bulunmayı sürdürüyor.  Türk Telekom ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tiyatrosu iş birliğiyle hayata geçirilen “Erişilebilir Tiyatro” projesi kapsamında görme ve işitme engelli sanatseverler görsel, işitsel ve fizikî mahzurları aşan bir sanat tecrübesi yaşıyor. Proje dahilinde sergilenen oyunda görme engelli sanatseverler canlı betimleme uygulaması ile yer, vakit, karakterler ve sessiz gelişen olaylar üzere sesli olmayan görsel öğelerin diyalog ortalarında anlık olarak anlatılmasıyla tiyatroyu detayları kaçırmadan deneyimliyor. Canlı betimlemeye ek olarak oyundan evvel düzenlenen sahne tipi ile görme engelli sanatseverlerin, uygun olan nesne, kostüm ve dekorlara dokunarak sahneyi tanımalarına imkan sağlanıyor. Oyunda kullanılan üst yazı sistemi sayesinde diyalogların üst yazı formunda verilmesi yolu ile oyun, işitme mahzuru sanatseverler için de erişilebilir hale geliyor. 

AKM’deki manisiz birinci oyun ‘Rumuz Goncagül’ 11 Şubat’ta da sanatseverlerle buluştu

Proje kapsamında birinci kere 6 Ocak’ta AKM Tiyatro Salonu’nda sahnelenen, İstanbul Devlet Tiyatrosu üretimi, Türk Tiyatrosu’nun kıymetli müelliflerinden Oktay Arayıcı’nın kaleme aldığı, rejisörlüğü Zafer Algöz tarafından gerçekleştirilen “Rumuz Goncagül” isimli tiyatro yapıtı 11 Şubat’ta AKM’de engelli sanatseverlerle yine bir ortaya geldi. AKM’deki “Erişilebilir Tiyatro” projesi her ay canlı betimleme, sahne tipi ve üst yazı uygulamalarıyla görme ve işitme engelli sanatseverlere manisiz bir tiyatro tecrübesi yaşatmaya devam edecek.

İlginizi Çekebilir;  Dünyada ilk kez bir Türk dizisinin prömiyeri Amerika'da yapıldı: Hollywood'da Şahsiyet rüzgârı esti!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.