Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Engelli gruplara yasal hakları anlatıldı

Çankaya Belediyesi, her alanda olduğu üzere sıhhat alanında da engelli bireylerin yanında olmaya devam ediyor. Aşık Veysel Manisiz Ömür Merkezi’nde Disleksi Farkındalık Haftası ve Sokullu Baharevi’nde Dünya Ruh Sıhhati Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi. 

Çankaya Belediyesi’nin 2021 yılında hizmete açtığı Aşık Veysel Manisiz Ömür Merkezi, engelli bireylere psiko-sosyal dayanak ve engelli hakları konusunda tüzel dayanak sağlamaya devam ediyor. Merkezde 5 – 11 Ekim Disleksi Farkındalık Haftası kapsamında özel eğitim hukuku ve özel eğitimli bireylerin yasal haklarına dair aktiflik düzenlendi. Gitar dinletisi ile başlayan etkinlikte Disleksi Aileleri Teşhis Eğitim ve Dayanışma Derneği’nde istekli Baş Hukuk Müşaviri Avukat Arabulucu Burcu Akar Muratoğlu, disleksinin de dahil olduğu tüm pürüz gruplarının yasal haklarına dair bilgilendirme yaptı. 

 

BAHAREVİ’NDE GÜNLÜK MEMNUNLUK DOZU

Çankaya Belediyesi Sokullu Bahar Evi’nde Dünya Ruh Sıhhati Günü münasebetiyle da bir seminer düzenlendi. 100. Yıl Hastanesi Psikologu Gülizar Şaran, Baharevi sakinlerine “Yaşlılıkta Ruh Sıhhatimizi Nasıl Korumalıyız?” konusunda bilgiler paylaştı. İştirakçilerle sohbet havasında geçen aktiflikte yaşlı bireyler, merak ettikleri sorulara da yanıt bulmuş oldu.

Sokullu Baharevi, yaşlı bireylerin akranları ile kaliteli vakit geçirebileceği, toplumsal ve kültürel muhtaçlıklarını karşılayabileceği bir imkan sunuyor. Vatandaşların hoşça vakit geçirebilmeleri için birçok aktifliğin düzenlendiği Baharevinde konusunda uzman şahıslar tarafından aktüel olaylara ve sıhhatle ilgili mevzulara ait seminerler veriliyor.

 

ENGELSİZ ÖMÜR MERKEZİNDE ÇOK TARAFLI HİZMET

Çankaya Belediyesi Aşık Veysel Manisiz Ömür Merkezi, açıldığından bu yana atölye ve kurslarında 22 binden fazla öğrenci ve aileye hizmet verdi. Merkezde bireyler ergoterapi, drama, müzik, dans, spor, manisiz oyun konutu, ebeveyn atölyesi, duyu bütünleme ünitelerinden fiyatsız halde eğitim alabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Soğuk havayı karpostallık görüntüler ısıtıyor

Yoruma kapalı.