Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

En Güzel Sonbahar Fotoğrafları Nerelerde Çekilir?

Fotoğraf çekmeyi sevenler için sonbaharın ışığı bir öbür hoştur. Havanın ne karanlık ne de çok aydınlık olduğu bu mevsimde yeşilin kızıl-sarı tonlara karıştığı, bu tonların dere ve göllere yansıdığı özel kareler yakalamanız mümkün. Türkiye’nin Başkan Seyahat Sitesi ENUYGUN en hoş sonbahar karelerinin çekileceği rotaları sizin için derledi.

Doğa yürüyüşleri ve seyahatleri için en uygun periyotlardan sonbahar, görüntü fotoğrafları çekmek için de eşsiz hoşluklar sunan bir mevsim. Türkiye’nin Önder Seyahat Sitesi ENUYGUN, hafta sonu seyahatleri planlayabileceğiniz, en hoş sonbahar fotoğraflarını çekebileceğiniz rotaları derledi. 

Bolu-Yedigöller

Ülkemizin en ağaçlık vilayetlerinden Bolu’da yer alan ulusal park alanı Yedigöller, ismini birbirine yakın uzaklıktaki 7 gölden alıyor. Bu eşsiz coğrafya, sonbaharda kızaran, sararan yapraklarıyla gözalıcı bir renk cümbüşü oluşturuyor. Farklı tonlardaki sonbahar renklerini bir ortada görebileceğiniz Yedigöller’de çekilen fotoğraflar, tabiatın devinimini anlatıyor. Yedigöller Ulusal Parkı’nda uzun yürüyüşler yapabilir; sonbahar renklerinin göle yansımalarını, solgun ağaçlar üzerinden gökyüzünün duruluğunu fotoğraf karelerine yansıtabilirsiniz. Şayet Bolu’ya yakın oturuyorsanız ve aracınız yoksa araç kiralamaseçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ekim ayı için günlük araç kiralama fiyatları 700 TL’den başlıyor.

Maşukiye

İstanbul’a 120 km aralıkta olan ve günübirlik seyahatlerin tanınan yerlerinden Maşukiye, hudutları içindeki dere boyunca çok hoş sonbahar görüntüleri sunuyor. Kocaeli Kartepe ilçesindeki Maşukiye, doğal ortamla uyumlu alabalık restoranları ve kır bahçeleriyle tam bir sonbahar rotası. Sararıp dökülen yaprakların uysallığını, dinlenmeye hazırlanan tabiatın huzurunu belgeleyeceğiniz kareler çekmek için Maşukiye’ye gidebilirsiniz. 

Yeşilyurt

Oksijen deposu Kazdağları’nın eteklerinde konumlanmış, patika yolları ve taş konutlarıyla size 100 yıl öncesinin atmosferini yaşatan tatlı Yeşilyurt köyünde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Deniz ve dağ turizminin birlikte yaşandığı Yeşilyurt, denize 3 km uzaklıkta yer alıyor. Köye araç kiralayarak yaklaşık 5 saatte ulaşabilir, istediğiniz noktada duraklayarak görüntüyü dondurmak için deklanşöre basabilirsiniz. Yakınlardaki Adatepe Zeus Altarı, Hasanboğuldu Göleti, Sütüven Şelalesi de fotoğraflayabileceğiniz alanlar ortasında. 

İlginizi Çekebilir;  AKM'de "Ara Güler Arşivinden İzmir ve İstanbul Fotoğrafları" sergisi 6 Kasım'da ziyarete açılacak

Yenice Ormanları

Karabük merkezine 30 km aralıktaki Yenice ormanları, biyolojik çeşitlilik ve barındırdığı yaban hayat ile dünyadaki sayılı ormanlardan biri. Türkiye’nin en büyük blok ormanı, bir öteki deyişle ‘orman denizi’, sonbaharda objektifinize değişik bir dünyayı getirecek. Araç kiralayarak Batı Karadeniz boyunca bir seyahatle sonbaharda yeşil ve mavinin dansını fotoğraflayabilirsiniz. Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası ve Eğriova Göleti Yenice Ormanları’na gitmişken görmeniz gereken yerler. 

Karagöl

İzmir’e 40 km aradaki Karagöl Tabiat Parkı, yalnızca yetişkinler için değil çocuklar için de harika bir kamp alanı. Araç kiralayarak çok rahat ulaşabileceğiniz Karagöl’e belirli bir fiyat karşılığında aracınızla giriş yapabiliyorsunuz. İsmini park içindeki gölden alan bölgede kusursuz sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz. Karagöl Tabiat Parkı içinde restoran, kamp alanları, karavan alanı ve piknik alanı bulunuyor. Günübirlik bir seyahat kâfi gelmezse dilerseniz İzmir otelleri arasından bütçenize uygun bir adedinde kalabilirsiniz.

Atatürk Arberotumu

İstanbul merkezinde kusursuz sonbahar fotoğrafları çekmek isteyenlere ENUYGUN’un şahane bir önerisi var: Atatürk Arberotumu. Dünyanın farklı bölgelerinden getirilerek Sarıyer’deki yere dikilmiş 1.500’den fazla ağaç, tabiatın çeşitliliğini belgeliyor. Pazartesi hariç 09.00-17.00 ortasında açık olan Atatürk Arberotumu’nda, içinde ördeklerin yüzdüğü göletlerin kıyısında yürüyüş yapabilir, kusursuz fotoğraflar çekebilirsiniz. Drone ve tripod kullanımına müsaade verilmediğini hatırlatalım.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.