Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Elektrikli ve Hidrojenli 10 Aracıyla TEMSA’dan Sıfır Emisyon Yolculuğu

Ticari araç pazarında sıfır emisyonlu seyahatin öncülüğünü üstlenen TEMSA, 
 8’i elektrikli, 2’si ise hidrojenli olmak üzere geliştirdiği 10 farklı araçla sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor. Sıfır emisyonlu eser gamında bulunan 3 modelini Busworld Europe’ta görücüye çıkaran TEMSA, CaetanoBus ile geliştireceği ve 1.000 kilometre menzile ulaşabilen şehirlerarası hidrojenli otobüsünü de birinci sefer Brüksel’deki fuarda tanıttı.

Sürdürülebilirlik odaklı mobilite stratejisiyle global büyümesine sürat veren TEMSA, sıfır emisyon konusundaki kararlılığını dünyanın en değerli ticari araç tertiplerinden Busworld Europe’ta ortaya koydu. Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından otobüs üreticilerinin katıldığı tertipte, ticari araç dalı paydaşlarıyla bir ortaya gelen TEMSA, sıfır emisyonlu 3 farklı modelini standında tanıttı. 

Elektrikli kent içi otobüsü Avenue Electron’un yanı sıra, Avrupa’nın birinci elektrikli şehirlerarası otobüsü LD SB E’yi iştirakçilerle buluşturan TEMSA, birebir vakitte Avrupa’nın en kıymetli hidrojenli araç üreticilerinden CaetanoBus ile birlikte geliştireceği şehirlerarası hidrojenli otobüsünü de birinci sefer Busworld Europe’ta tanıttı. 

1.000 KM MENZİLLİ ŞEHİRLERARASI HİDROJENLİ OTOBÜS

Geçtiğimiz ay içerisinde imzalanan Ortak Geliştirme Muahedesi ile çalışmalarına başlanan hidrojenli otobüs, CaetanoBus’ın kent içi otobüslerinde kullandığı Toyota hidrojen yakıt hücresi teknolojisini (Hydrogen fuel cell), TEMSA mühendislerinin elektrikli ve uzun yol otobüs deneyimiyle bir ortaya getirecek. TEMSA HD platformu üzerine inşa edilecek teknolojiyle, kelam konusu otobüsün, farklı yol ve coğrafya şartlarına nazaran yaklaşık 1.000 kilometrelik menzili tek depoyla kat edebilmesi planlanıyor. 2025 yılında seri üretime geçmesi beklenen araç, birebir vakitte Türkiye’nin birinci kentler ortası hidrojenli otobüsü unvanının da sahibi olacak.

EPD EVRAKINA HAK KAZANAN TÜRKİYE’DE BİRİNCİ, DÜNYADA ALTINCI ŞİRKET

Fuarda düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, sürdürülebilirlik üzerine inşa ettikleri iş modelleriyle, faaliyette oldukları her coğrafyada sıfır emisyonlu ulaşıma öncülük ettiklerini vurgularken, “Bugün 8’i elektrikli, 2’si ise hidrojenli olmak üzere eser gamımızda yer alan 10 farklı araçla sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığımızı ortaya koyarken, CDP, SBTi, Küresel Compact ve Ecovadis üzere global platformlarla da uyum halinde, iş süreçlerimizi ve iş modellerimizi sürdürülebilirlik odağında daima olarak geliştiriyoruz. Son olarak, bugün fuarda sergilediğimiz Avenue Electron otobüsümüz ile EPD (Environmental Product Declaration) dokümanını almaya hak kazandık. Bu belgeyi bir otobüs aracılığıyla alan Türkiye’de birinci, dünyada ise altıncı üretici olmamız, bizlere farklı bir gurur veriyor” dedi. Sürdürülebilirliği bütüncül bir iş kültürü olarak gördüklerinin altını çizen Tolga Kaan Doğancıoğlu, “2021’i baz yılı olarak aldığımızda, 2022 sonu itibaryla, araç başı su tüketimimizi yüzde 19; Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarımızı ise yüzde 29 oranında azalttık. Bugün TEMSA üretim tesisinde, kullandığımız elektriğin yüzde 100’ünü yenilenebilir güçten sağlıyoruz” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Alman Bakan Robert Habeck MAN'ın Ankara'daki Test ve Ürün Geliştirme Merkezi'ni ziyaret etti...

“1 ÜNİTELİK YATIRIMLA 14 ÜNİTELİK TOPLUMSAL YARAR ÜRETİYORUZ”

TEMSA’nın, global iktisattaki tüm değişkenlere karşın, her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığını kelamlarına ekleyen Tolga Kaan Doğancıoğlu, “İnovasyon konusundaki bu kararlılığımız sürdürülebilirlik amaçlarımıza ilerlerken bizlere büyük güç veriyor. Bu sayede bir yandan üretim süreçlerimizde verimliliği artırırken, bir yandan da TEMSA bünyesindeki sürdürülebilir iş modellerini çoğaltıyoruz. Bugün tüm Ar-Ge faaliyetlerimiz içerisinde, sürdürülebilirlik ile direkt ilişkili çalışmaların oranı yüzde 50’nin üzerinde. Doğal sürdürülebilirlik konusunu yalnızca inovasyon ve verimlilik ekseninde değerlendirmiyoruz. ESG’nin tüm ögelerini kapsayan bütüncül sürdürülebilirlik yol haritamız doğrultusunda, toplumsal faydayı gözeten öncü projeleri devreye alıyoruz. Sanat, spor ve edebiyat alanında hayata geçirdiğimiz örnek projelerle birlikte, TEMSA bugün, gerçekleştirdiği her 1 ünitelik yatırım sonucunda, 14 ünitelik toplumsal yarar üreten bir ‘sosyal mobilite şirketi’ne dönüşmüş durumda” dedi.

EURO BAZINDA YÜZDE 61’LİK BÜYÜME PERFORMANSI

Tüm bunlarla birlikte, TEMSA’nın global pazarda da varlığını her geçen gün pekiştirdiğini kelamlarına ekleyen Tolga Kaan Doğancıoğlu, “2023 yılında, öncelikli pazarlarımız ortasında başı çeken Kuzey Amerika’da yüzde 30’luk bir büyüme performansı ortaya koyarken, buradaki pazar hissemiz da yüzde 20’ye yaklaştı. Euro bazında, EMEA bölgesinde yüzde 171; Batı Avrupa’da ise yüzde 77’lik büyüme sayıları yakaladık. Tüm dünya geneline baktığımızda da yeniden Euro bazında yüzde 61’lık bir büyüme performansımız mevcut. Bunları başarabilmemizdeki temel öge ise müşteri odaklı bütüncül bir anlayışla hareket etmemiz. Üretim süreçlerimizden pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar, müşterilerimize bedel katmayı temel unsur olarak görmemiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.