Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Egeli ihracatçılardan barınak hayvanlarına mama yardımı

Kedi-köpek maması üretim ve ihracatında dorukta yer alan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, bölgemizdeki hayvan barınaklarına Birlik üyesi firmalardan bedelsiz temin edilerek mama sağlanmasına yönelik toplumsal sorumluluk projesi başlattı.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Muhammet Öztürk, “Kedi-köpek maması üretim ve ihracatında Ege Bölgesi dorukta yer alıyor. Bu kapsamda İzmir Menderes’te bulunan ‘Şopengazi Nebiha Sarsıntı Bakımevi’ni ziyaret ettik. Bakımevinin işleyişi, hayvan hakları mevzularında bilgi edinerek, barınağı gezdik. Korunmaya muhtaç köpekler için Birliğimiz üyesi olan firmalardan fiyatsız temin ettiğimiz köpek mamalarını barınağa teslim ettik. Birliğimizce değerli bir toplumsal sorumluluk projesine imza attık. Her ay bir barınağa yardım yapmayı hedefliyoruz. Bu ay bizlere Birlik üyesi firmamız DFC Pet mama sağlanmasında katkı sağladı.” dedi. 

Kedi-köpek maması bölümünde global ticaret hacminin 2022 yılında yaklaşık olarak 23 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anlatan Lider Öztürk, “Türkiye’de hayvan haklarına dair sorumluluk şuurunu daha üst düzeylere çıkarıp, farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz. Türk mama üreticilerimiz can dostlarımızın mama muhtaçlığını karşıladıkları üzere ihracatta da her geçen gün hacimlerini büyütüyor. 2021 yılında 54 milyon dolarlık kedi-köpek maması ihracatına imza atan ülkemiz kedi-köpek maması ihracatını 2022 yılında yüzde 64’lük artışla 88,5 milyon dolara taşıdı. 2022 yılında Türkiye’nin kedi-köpek maması ihraç ettiğimiz ülke sayısı 94’e ulaştı. 2023 Ocak-Eylül periyodunda bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 50 artışla 89 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu ihracatın yüzde 60’lık kısmına tekabül eden 54 milyon dolar hacmindeki ihracat Birliğimizden yapılmaktadır. 2023 yılında kedi-köpek maması ihracatımızın 110 milyon doları aşmasını bekliyoruz.” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Ethos, 2024 yılı sonuna kadar Türkiye'ye 516 milyon dolar yatırım yapacak

Yoruma kapalı.