Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Efeler Yolu Projesine Uluslararası Ödül

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Özkaya yürütücülüğünde hazırlanan “Efeler Yolu Projesi” Türkiye’de gördüğü ilgiyi memleketler arası arenaya taşıdı. Proje, Estonya’nın başşehri Tallin’de düzenlenen “Green Destinations 2023 Konferansı”  kapsamında “Top 100 Stories” müsabakasında “Culture & Tradition” (Kültür ve Gelenek) kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Ödül seremonisine katılan Efeler Yolu heyetinde Ege Üniversitesini Proje Koordinatör Yardımcısı Hakan As ve Efeler Yolu Medya Sorumlusu Arş. Gör. Elçin As temsil etti.

         Proje grubunu tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bölgemizin tarihi zenginliklerinin ve doğal hoşluklarının tanıtılması, korunması ve bu sayede ekonomik katkı sağlanması hedefiyle hazırlanan Efeler Yolu Projesi milletlerarası alanda ödül almaya hak kazandı. Proje grubunu kutluyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Milletlerarasılaşma misyonumuz doğrultusunda üniversitemizin ismini yurt dışında duyurmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

         “Efeler Yolu, turizmde âlâ uygulama örnekleri ortasına girdi”

         Efeler Yolu projesinin milletlerarası alanda mükafata layık görülmesinden memnunluk duyduklarını söz eden Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Özgür Özkaya, “Green Destinations tertibi, Top 100 seçkisiyle turizmin geleceğine yönelik yeterli uygulama örneklerini tüm dünyaya tanıtıyor ve öteki turizm destinasyonlarına ilham olmaları için çalışmalarını sürdürüyor.  Efeler Yolu’nun bu düzgün uygulama örnekleri ortasında gösterilmesinden ve bu saygın mükafatı hak etmiş olmasından ötürü gururluyuz. Bu vesileyle Efeler Yolu’nda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara ve Ege Üniversitesi Kültür Rotaları Araştırma Kümesi (EGE-KÜRAG) üyelerine teşekkür ediyorum. Efeler Yolu’nun şimdi yolun başındayken, dünya çapında bu seviyede itibarlı bir tertipte ülkemiz ismine bu mükafatı almış olması, Efeler Yolu’nun geleceği ismine bizleri heyecanlandırıyor” dedi.

         “500 kilometrelik çok etaplı bir yürüyüş parkuru”

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt Türk'ün Faaliyet Raporuna 5 Ödül Birden

         Efeler Yolu’nun geniş bir coğrafyayı kapsadığını söz eden Prof. Dr. Özkaya, “Efeler Yolu; İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif Dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçerek Kiraz’ın yaylalarını dönen ve devamında Aydın Sıradağları üzerinden Efes Selçuk’ta bulunan Meryemana’da sonlanan 500 kilometrelik çok etaplı ve işaretli bir yürüyüş yolu olarak hayata geçti. Efe-Zeybek temasını işleyen bir kültür rotası olan Efeler Yolu, bu manada geniş bir coğrafyayı kapsayarak; bakir yaylalar ve dağ geçitleri yoluyla kültürel zenginliklerini günümüze taşımayı başarmış değerli köyleri birbirine bağlıyor. Yol, yürüyüşçülerin her günün sonunda kadim pahalara sahip bir konaklama köyüne ulaşacakları biçimde tasarlandı. Efeler Yolu’nun genel gayesi; bölgenin içerdiği doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak, bölgede sürdürülebilir ve bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetiklemek ve bu sayede mahallî coğrafyada sosyo-ekonomik bir kalkınma yaratmaktır” diye konuştu. 

         Mükafatı veren “Green Destinations” tertibine değinen Prof. Dr. Özkaya, “Green Destinations; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen ölçütler kapsamında destinasyonların sürdürülebilir turizm unsurları doğrultusunda güzelleştirilmesini hedefleyen, Global Sürdürülebilir Kurulu (GSTC) tarafından sertifika vermek üzere akredite edilmiş ve 80’den fazla ülkeye yayılmış kar hedefi gütmeyen bir vakıftır. Top 100 Stories müsabakası ise dünya çapındaki destinasyonların teşebbüslerini toplayan ve kutlayan, sorumlu turizm liderliğine ilham veren bir müsabakadır. Bu müsabaka ile dünyanın dört bir yanındaki turistik destinasyonlardan sürdürülebilir turizm teşebbüslerine ait güzel uygulama öyküleri memleketler arası arenaya tanıtılmakta, bu yenilikçi uygun uygulama örnekleri bugünün turizm profesyonellerine ve yarının gezginlerine ilham olmaktadır” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.