Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Efeler Yolu, En İyi 100 Hikâye listesinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Küçük Menderes havzasında sürdürülebilir kalkınma, tarım dışı ekonomik faaliyetleri çeşitlendirme ve mahallî halkın gelir seviyesinin uygunlaşmasını hedefleyen kültür rotası Efeler Yolu, 2023 Green Destinations En Güzel 100 Kıssa (Top 100 Good Practice Story) listesine girdi.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak, bölgede sürdürülebilir ve bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetikleyen ve lokal coğrafyada sosyo-ekonomik bir kalkınma yaratan Efeler Yolu, 2023 Green Destinations En Yeterli 100 Öykü (Top 100 Good Practice Story) listesine alındı. İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçerek Kiraz’ın yaylalarını dönen ve devamında Aydın sıradağları üzerinden Selçuk’ta bulunan Meryemana’da sonlanan Efeler Yolu kültür rotası, milletlerarası alandaki birinci başarısına da imza attı. En Âlâ 100 Kıssa listesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir turizm alanındaki çalışmalarında da değerli bir adım oldu.

“Efelerin yolunu takip edin”

Her yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de üyesi olduğu Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (Global Sustainable Tourism Council – GSTC) akredite kuruluşu olan Green Destinations tarafından En Uygun 100 Öykü yarışı düzenleniyor. Müsabakayla, turizm profesyonellerinden gezginlere kadar bütün turizm dalına ilham verici örneklerin paylaşılması amaçlanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlardan, en güzel sürdürülebilir turizm kıssaları bir ortaya getiriliyor. 

Bu kapsamda Turizm Şube Müdürlüğü tarafından “Efeler Yolu” için 2023 Green Destinations En Güzel 100 Öykü yarışına müracaat yapıldı. “Efelerin yolunu takip edin, Efelerin kültürel zenginliğine şahit olun” sloganı ile yola çıkan başvurusu evrakında, Efeler Yolu projesi ile hem tabiatın korunduğu hem yerelde kalkınmanın sağlandığı hem de Efe kültürünün sürdürülerek geleneklere sahip çıkıldığı tabir edildi.

Yarışma; Top 100 Partnership’in himayesinde, Green Destinations, QualityCoast, Travelife, ITB Berlin, Asian Ecotourism Network (Asya Ekoturizm Ağı), Ecotourism Australia (Ekoturizm Avustralya), Küresel Ecotourism Network (Küresel Ekoturizm Ağı), Sustainable First ve GLP Films’in özel katkılarıyla yapılıyor. Müsabaka birebir vakitte Future of Tourism Coalition (Turizmin Geleceği Koalisyonu) tarafından da destekleniyor.

İlginizi Çekebilir;  "İzmir'e Renk Ol" illüstrasyon yarışması başlıyor

Efeler Yolu’nun öyküsüne ve 2023 En Âlâ 100 Öykü listesinin tamamına Green Destinations web sitesinden ulaşılabiliyor.

Mobil aplikasyon üzerinden izlenebilecek

Efeler Yolu,  İzmir’in dağlarındaki köyleri ve yaylaları birbirine bağlayarak birçok medeniyetin izlerini taşıyan ve güçlü bir ekosisteme mesken sahipliği yapan bir kültür rotasıdır. Efeler Yolu projesi bölgenin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak bölgede sürdürülebilir bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetiklemeyi amaçlıyor. 

Efelik kültürünün izlerini taşıyan köyleri ve vadileri, günümüze ulaşmış patikalarla birbirine bağlayan bu özel kültür yolu, Bornova Nif Dağı’nda başlayıp bütün bir havzayı, dağ̆ köyleriyle bağlayarak, Selçuk, Meryem Ana Kilisesi’nde son buluyor. Bölge, eski periyotlardan itibaren farklı uygarlıklara konut sahipliği yapmış olması nedeniyle eşsiz bir kültürel mirasa sahip. 28 köyden geçen ve 500 kilometre uzunluğuna sahip Efeler Yolu kültür rotasının başta bayanlar olmak üzere bölge sakinleri için ek gelir kaynakları yaratması hedefleniyor. 

Tasarlanan köy kapılarıyla, rota üzerindeki her köy bir ziyaret noktası haline gelecek. Üreticilere verilen ashap tezgâhlar sayesinde lokal eserler yürüyüşçülerle buluşacak. Memleketler arası kültür rotalarına birebir uyumlu işaretleme sistemiyle, metre metre yürünerek açılan bu yol, ilerleyen süreçte tıpkı vakitte taşınabilir aplikasyonlar üzerinden izlenebilecek. Rotayı kullanacak gezginlerin konaklaması için köylerde konut pansiyonculuğu eğitimleri verilecek.

Efeler Yolu; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ege Üniversitesi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, İzmir Vakfı, İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Efeler Yolu Derneği iştirakinde İzmir Kalkınma Ajansı’nın dayanağıyla hayata geçiriliyor.

Green Destinations

Sürdürülebilir turizme kendini adamış destinasyonların ve işletmelerin kıymetlendirilmesi, kapasitelerinin geliştirilmesi ve sertifikalandırılması üzerinde çalışan Hollanda merkezli bir kuruluştur. Green Destinations; bir dizi memleketler arası programdan oluşuyor. Kuruluş; sürdürülebilir turizm uzmanları, danışmanları ve kar gayesi gütmeyen kuruluşların 50’den fazla temsilcisinden oluşan milletlerarası bir iştirake liderlik ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Mavi Bayraklı Ağarpark'ta Sezon 1 Haziran'da Açılıyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.