Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

E-Atıklar Geri Dönüştürülüyor, Çocuklara Eğitim Desteği Oluyor

Elektronik atıklar konusunda farkındalık yaratmak ve e-atıkların geri dönüşümü konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek maksadıyla 14 Ekim Dünya Elektronik Atık Günü olarak kutlanıyor. “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çağdaş kuşakların yetişmesi için Türkiye genelindeki aktiflik noktalarında ilköğretim çağındaki çocuklara nitelikli eğitim takviyesi sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ‘Atma Bağışla Projesi’ ile tabiatın korunmasına katkı sağlarken, çocukların eğitimine takviye olmaya da devam ediyor. TEGV’in T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak görevlendirilen Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile ortak hareket ederek 2017 yılında hayata geçirdiği ‘Atma Bağışla Projesi’ kapsamında konutta, okulda, iş yerinde kullanılmayan e-atıklar TEGV’e bağışlanabiliyor. TEGV, elektronik atıkları geri dönüşümle eğitime kazandırarak, hem yaşanılabilir bir dünyaya katkı sağlıyor hem de eğitimle güçlenmiş toplum hayaline bağışçılarını da ortak ediyor.

 

Yaklaşık 5 bin 500 çocuğa nitelikli eğitim takviyesi sağlandı

 

Çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra tabiatın korunması için de değerli bir etraf faaliyeti olma niteliği taşıyan ‘Atma Bağışla Projesi’ne takviye vermek ise epey kolay. Bağışlanan e-atıklar, 902 513 042 koduyla PTT aracılığıyla mutabakatlı geri dönüşüm tesisine fiyatsız olarak gönderiliyor ve elde edilen gelir, imkânı kısıtlı çocukların TEGV’de nitelikli eğitim takviyesi almasını sağlıyor. Projenin başladığı 2017 yılından bugüne kadar 496.927 kg e-atık toplandı ve buradan elde edilen gelirle yaklaşık 5 bin 500 çocuğa nitelikli eğitim dayanağı sağlandı. Bugüne kadar 25 binden fazla kargo gönderisiyle e-atıklar taşındı. “Atma Bağışla” projesi değişime taraf veren önder projelerin ödüllendirildiği “Sürdürülebilir İş Ödülleri”nde mükafata layık görüldü.

 

Atma Bağışla Projesi hakkında:

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar, tablet, monitör, yazıcı, bilgisayar kesimleri, ses, manzara ve müzik sistemleri, DVD okuyucu ve uydu alıcılar, masa ve cep telefonları, elektrikli konut aletleri, kablo ve adaptörler ve bahsi geçmeyen tüm elektrikle çalışan aletler, ‘Atma Bağışla Projesi’ kapsamında geri dönüştürülebilen eserler ortasında yer alıyor. ‘Atma Bağışla Projesi’ kapsamında olmayan eserler ise; cam ve ahşap yüklü (floresan ve ampüller, ahşap mobilya ve aksesuar) eşyalar, yazıcı kartuş ve tonerleri, buzdolabı, akü ve piller. Kurumsal bağış yapmak ve proje hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için atmabagisla.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir;  Yahyalı Belediyesi Yeni Sanayi Sitesi için İstişare Toplantısı yaptı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.