Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Dünya Doktorları’ndan Uluslararası Topluma Filistin için Çağrı: “Uluslararası İnsancıl Hukuk Derhal Uygulanmalı”

Dünya Tabipleri (DDD), işgal altındaki Filistin topraklarında artan şiddet ve sivillere yönelik sarsıcı hücumlardan derin kaygı duyduğunu belirterek, sivillerin korunması ve milletlerarası insancıl hukukun uygulanması için derhal harekete geçilmesi davetinde bulundu. Dünya Tabipleri, “Sivillerin hayatta kalabilmeleri için muhtaçlık duydukları temel gereçlerden yoksun bırakan hareketlere son verilmeli, Gazze’ye su ve elektrik tedariki derhal yine sağlanmalıdır” dedi.

 Dünya Tabipleri, işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik sivilleri ve sivil altyapıları gaye alan taarruzlara karşı bir basın açıklaması yayımladı. Dünya Tabipleri tarafından yapılan açıklamada, sivillerin korunması ve milletlerarası insancıl hukukun uygulanması için derhal harekete geçilmesi talep edildi. Gazze’nin kuzeyinde İsrail tarafından belirlenen “insani koridor” mühletinin sona ermesiyle birlikte, Dünya Tabipleri; yaralılar, hastalar, engelli bireyler, yaşlılar ve sıhhat işçisi üzere bölgeden ayrılamayanların insanların bahtları konusundaki kaygının arttığını bildirdi.

Gazze’deki hastaneler değerli gereçlerin eksikliğiyle karşı karşıya

Dünya Hekimleri, Gazze’deki durumla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “7 Ekim’den bu yana bölge, İsrail’de en az 1.200, Filistin’de ise 724’ü çocuk en az 2.400 kişinin hayatını kaybettiği dehşet verici şiddete tanıklık etmektedir. Ne yazık ki, bu sayılar şiddet devam ettikçe artmaya devam edecektir. Kaçacak inançlı bir yerleri olmadan, 430.000’den fazla Filistinli yerinden edilmiş durumda. Devam eden şiddet, insancıl yardım ve yardımın erişimine yönelik kısıtlamalarla birleşerek Gazze’de eşi gibisi görülmemiş bir insani krize yol açmıştır. Gazze, 16 yıldır süren sıkı bir ablukanın altındadır ve yarısı çocuk olan 2,2 milyon nüfusunun yüzde 80’i, hayatta kalmak için insancıl yardıma bağlıdır. Lakin bu savunmasız nüfus, artık kuşatma altında ve elektriğe, yakıta, besine ve suya erişimleri bulunmadan, oldukları yerde sıkıştırılmış durumda. Gazze’deki hastaneler ise, kritik kıymete sahip gereçlerin eksikliğiyle karşı karşıya. Yakıt rezervleri tükenirse sıhhat hizmeti sağlayan kuruluşlar, hasta ve yaralıları tedavi edemeyecek ve insani yardıma gereksinim duyan insanlara gerekli dayanak sağlanamaz hale gelecektir.”

İlginizi Çekebilir;  QNB FİNANSBANK VE UNICEF Cumhuriyetin 100.yılında 100 okul projesi için el ele verdi

Dünya Hekimleri Orta Doğu Programı Yöneticisi Louise Bichet, “Şu anda Gazze’deki gruplarımızla irtibat kurmakta meseleler yaşıyoruz ve İsrail tarafından açıklanan elektrik kesintisi ile irtibat mümkünlüğünün büsbütün kesileceğinden telaş duyuyoruz. Gelecek günler ve geceler güç olabilir. Takımlarımızın güvenliğini mümkün olduğunca korumak için her şeyi planlayıp ayarlıyoruz. Birebir vakitte bölgede gereksinim duyulan insani müdahaleye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Siviller ve sivil altyapılar korunmalı

Savaşın milletlerarası insancıl hukuk kuralları çerçevesinde yürütülmesinin son derece kıymetli olduğunu belirten Dünya Tabipleri, bu yükümlülüklerden ayrılmanın hiçbir münasebeti olmadığını, milletlerarası toplumun sivillere ve sivil varlıklara yönelik taarruzların normalleştirmemesi gerektiğini vurguluyor.  Dünya Tabipleri, sivil nüfusun korunmasını ve çatışmanın taraflarının temel yükümlülüklere uygun davranmasını sağlamak için acil bir diplomatik sürecin başlatılması davetinde bulunuyor. Dünya Tabipleri,  uluslararası toplumu acilen gerekli adımları atmaya çağırarak şu açıklamalarda bulundu: “Çatışmanın tarafları, milletlerarası insancıl hukuka uygun olarak sivilleri daha fazla ziyandan korumak için ellerinden gelen tüm tedbirleri almalıdır. Siviller ve sivil altyapılar korunmalı ve onlara ziyan vermemek ya da ziyanı en aza indirmek için tüm makul tedbirler alınmalıdır. Yardıma muhtaçlık duyanlara insani yardımın erişimi sağlanmalı, insani yardım materyalleri ve insani yardım işçisinin inançlı geçişleri sağlanmalıdır. Gazze’de insani yardım sunan yardım çalışanları korunmalı ve çalışmaları kolaylaştırılmalıdır. Sivillerin hayatta kalabilmeleri için muhtaçlık duydukları temel gereçlerden yoksun bırakan hareketlere son verilmeli, Gazze’ye su ve elektrik tedariki derhal yine sağlanmalıdır. Sağlık ve insani yardım kuruluşlarının sivillere ulaşmasına müsaade vermek için gerekli adımlar atılmalı, çatışmaya orta verilmelidir. Artan gereksinimlere karşın yardımlar dondurulmadan ya da askıya alınmadan, bağışçıların kaynakları öncelikli insani faaliyetlere ve alandaki ortaklara derhal tahsis etmesiyle insani yardım finansmanı artırılmalıdır.”

İlginizi Çekebilir;  GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN:  "Alan eğitimleri artı bir değer oluşturacak"

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.