Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Dubai Çöl ve Doğal Hayatı Koruma Rezervi’nde Yeni Ziyaretçi Merkezi Açıldı

Dubai Çöl Ve Doğal Hayatı Muhafaza Rezervi’nin (DDCR) ziyaretçileri artık BAE’nin üç boyutlu yerli flora ve faunası ile tanışmanın keyfini çıkarıyorlar. Dünya Hayvanları Müdafaa Günü’nde açılan yeni ziyaretçi merkezinde, rezervde bu hoş lakin kırılgan ekosistemi muhafazaya yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgi edinilebiliyor.

Emirates Kümesi’nin Tesis, Proje İdaresi, Satın Alma ve Tedarik Zincirinden Sorumlu İdari Lider Yardımcısı Ali Mubarak Al Soori yaptığı açıklamada şunları söyledi: “DDCR’ye gelen ziyaretçilerin tecrübesini geliştirmekten, habitatın korunması ve rezervin muvaffakiyetleri konusunda farkındalığın artırılmasına yardımcı olmaktan memnunluk duyuyoruz. Yoğun kış döneminin gelmesiyle birlikte konuklarımızı ziyaretçi merkezinde ağırlamayı ve onların Dubai’nin yaban hayatı ve tabiatına olan ilgilerini ve verdikleri bedeli artırmak için sabırsızlanıyoruz.”

DDCR ziyaretçi merkezi, rezervin müdafaa uzmanlarının 5 farklı alanda itinayla düzenlediği içerikleri sunuyor:

  • Resepsiyon salonu, devasa bir duvar ve geniş tavan fotoğrafıyla Arap Oryx’ini doğal ortamlarında öne çıkararak ziyaretçileri merkeze davet eden cazibeli bir açık alandır. Etkileşimli kiosk ise ziyaretçilerin rezervin haritasını ve Arap Tilkisi üzere yırtıcı tabiatta bulunması sıkıntı olan hayvanların nerelerde görüldüğünü keşfetmelerine imkan tanıyor.
  • Kültür salonu, DDCR’nin BAE’deki müdafaa alanlarının öncüsü olarak kurulduğu tarih olan 1999’dan bugüne kadar habitatı muhafaza, turizm, eğitim ve bilimsel araştırma için başarılı bir model olan değerli kilometre taşlarını sergiliyor. BAE’nin çöl mirasıyla yakından irtibatlı olan şahincilik, hurma çiftçiliği ve deve çiftçiliği üzere kültürel ögeler da bu salonda DDCR’nin tarihinin bir kesimi olarak yer alıyor.
  • AV salonu, ziyaretçilerin rezerve ait genel bir bakış elde etmeleri ismine kısa sineması izleyebilecekleri bir “mini sinema” salonudur.
  • Habitat salonunda rezervin çeşitli yerli flora ve faunası, çöllerin çorak olduğu yanılgısını ortadan kaldıran gerçekçi 3D baskılı modeller, holografik imajlar, etkileşimli kiosklar ve DDCR’de bulunan çeşitli kuş cinslerinin melodilerini çalan aygıtlar yer alıyor. Meraklı tabiat tutkunları için gerçek hayattan örnekler de sergileniyor.
  • Gece salonunda, Dubai’deki gece hayatına yesyeni bir bakış açısı sunan bu salonda en son teknolojili kubbe ekran, DDCR’nin geceleyin ortaya çıkan yaban hayatı sakinlerini üç boyutlu olarak gösteriyor.
İlginizi Çekebilir;  Şile Belediyesi'nden Sokak Hayvanları için Özel Operasyon Merkezi

DDCR Ziyaretçi Merkezi’nin video turunu izleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerin stantları kendi kendilerine keşfetmelerine imkan tanıyan, merkez geneline yerleştirilmiş Arap Tavşanı’nın gerçek boyutlu replikaları, evvelden kaydedilmiş sesli açıklamalar yapıyor ve yerdeki Oryx toynak izleri de ziyaretçilere bir salondan başkasına olan seyahatlerinde rehberlik ediyor.Ziyaretçiler salonları gezdikten sonra yaban hayatını gerçek manada gözlemlemeyi deneyebilir yahut yükseltilmiş bir izleme platformundan açık çölün harika görünümünün keyfini çıkarabilirler.

DDCR Ziyaretçi Merkezi, başlangıçta rezervin onaylı cins operatörlerinden Arabian Adventures, Sand Sherpa, Travco, 57 Heritage, Nara Desert Escapes ve Platinum Heritage aracılığıyla safari tecrübelerinin bir kesimi olarak rezervasyon yapan okul kümelerine ve ziyaretçilere odaklanacak. Rezervasyonu olmadan gelen ziyaretçiler de yetişkinler için 35 AED ve çocuklar için 25 AED fiyatındaki giriş fiyatı karşılığında merkezdeki stantların keyfini çıkarabilirler.

 

Emirates Hakkında: 

Emirates, dünyayı küresel merkezi olan Dubai aracılığıyla birbirine bağlayan, dünyanın en süratli büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde memleketler arası ödül kazandı. Çağdaş, verimli ve rahat uçaklarıyla 1987 yılından beri Türkiye’deki yolcularını Dubai üzerinden dünyaya bağlıyor. Emirates, ikonik çift katlı süperjumbo Airbus A380 ve Boeing 777 – 300ER uçakları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftada toplam 21 sefer gerçekleştiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.