Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Dr. Ender Saraç: D Vitamini En Önemli İlaç

Türkiye’de kitap fuarcılığı alanında örnek gösterilen ve bu yıl 13’üncü kere düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde kıymetli bahis ve konuklarıyla devam ediyor. Bu kapsamda “Sağlıklı ve Genç Kalmanın Sırları” isimli söyleşi programında sağlıklı hayatın formüllerini açıklayan Dr. Nadir Saraç, “D vitamini ön kıymetli ilaç” dedi.

 

“HEMEN ÖLEMİYORUZ”

Sağlık alanında kitapları bulunan Dr. Seçkin Saraç, Selim Sırrı Paşa Salonu’nda “Sağlıklı ve Genç Kalmanın Sırları” isimli söyleşi programında okurları ile buluştu.

Kocaeli Kitap Fuarı’nda çok hoş bir topluluk olduğunu belirterek kelamlarına başlayan Dr. Nadir Saraç, “Şimdi şu halde başlayalım. Sağlıklı olmaya mecbur muyuz? Karar sizin… Birincisi rastgele keyfimize nazaran yaşayabiliriz. Hiçbir kural olmadan sigara içerek ve hiç spor yapmayarak yaşamak üzere. İkincisi ise ben bu vücutta ve bu vakit diliminde niçin bu boyuttayım. Sanki bu vücut ileri ki yaşlarda bana gerekecek mi? Ben ileri yaşlara hazır mıyım? Bir seçim yapmakta yarar var. Artık önemli bir husus var, çabucak ölemiyoruz. Çabucak acil servise yetiştiriyorlar. Kalp krizi, kanser, pıhtı atması yahut felç ile ilgili bir kasvet oluyor. Ondan son ömrünün geri kalan büyük kısmını berbat bir formda geçiriyorsun” dedi.

 

“KESİNLİKLE OBEZ OLMAYACAĞIZ”

Söyleşide kıymetli ikazlarda bulunan Dr. Saraç, “Kesinlikle obez olmayacağız. Göbek ve bel civarı erkeklerde 94, bayanlarda ise 88 santimi geçmeyecek. Şayet bu ölçülerden fazla iseniz önemli külfet var demektir. Kalp krizi, tansiyon, şeker, pıhtı atması, felç ve alzheimer üzere hastalıklar obezlikle birlikte başlıyor” halinde konuştu.

 

“ERKEK BİRAZ SPOR YAPACAK”

Dr. Saraç, “Egzersiz yapmamız kural. Erkek üçgen bedenli olacak. Bugün erkeklerden cet binen var mı? Odun kesen var mı? Tarla da çapa yapan var mı? Erkek direnç antrenman yapacak. Bütün erkekler hepimiz dişileştik. Bütün dişiler de erkekleşti. Ne oldu cet binmediniz, odun kesmediniz, spor yapmadınız? Gitgide erkek yağlanmaya başladı. Kusura bakmayın lakin hepimiz birer pamuk prenses üzere olduk. Erkek birazcık spor yapacak. Kas direnci yapacak. Erkeğin bedeni üçgen olacak. Maalesef bayanlarımız da obez oldu. Ne kadar konfor alanına girerseniz o kadar kolay hasta olursunuz. Konfor alanımızı bozmamız lazım. O yüzden beni âlâ dinleyin. Katiyen obez olamayacaksınız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Dünya şehirleri Zirvesi 31 Ekim'de Üsküdar'da

 

“EN DEĞERLİ ŞEY D3 VİTAMİNİ”

Sağlıklı ömür için sporun kaide olduğunu belirten Saraç, “Günde 10 bin adım atacaksınız. Erkeksen biraz direnç antrenmanı, kan analizi yaptıracaksınız. D3 ve B12’ye baktırın. D3 vitamini çok kıymetli. Eksik olanları tamamlamak fazla olanları törpülemek çok değerlidir. En kıymetli şey D3 vitamini. Toplumda 10 erkeğin üçünde D3 düşük. Bilhassa kapalı hanımefendiler, mutlak surette güneşlenecekler. Konutunuz müsaitse öğle saatlerinde 20 dakika avuç içlerinizi açarak güneşlenebilirsiniz. D vitamini en değerli ilaç. D vitamini eksikliğinde unutkanlık, göbek ve belde yağlanma, kemik erimesi, sık hastalanma üzere birçok olumsuz şey meydana geliyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.