Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Doğanlar Holding, Türkiye-Afrika IV. İş ve Ekonomi Forumunda Güçlü Yatırımlarını Paylaştı

12-13 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye-Afrika IV. İş ve İktisat Forumu, Türkiye ve Afrika’dan kamu ve özel kesimin önde gelen temsilcilerinin, özel dalı geliştirme ve yeniliğe dayalı Kamu-Özel Bölüm İştirakleri kurma yolunda tekliflerini paylaşabilecekleri bir platform sağlayarak, geniş çaplı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ve kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor. Bu yıl 4. kere gerçekleştirilen foruma katılan Doğanlar Holding, Afrika’daki değerli yatırımlarının ve planlarının altını çizdi. 

 

Türkiye-Uganda panelinde yaptığı konuşmada değerli hususlara değinen Doğanlar Holding İdare Şurası Üyesi ve DEİK Afrika Kurul Lideri Doğan Ali Doğan, konuşmasında holdingleşme yolunda atılan adımları ve Afrika pazarında birinci olarak nasıl oyuncu olduklarını anlattı. “Doğanlar Holding’in mobilya kümemizin markalarıyla dünya çapında 700 adet mağazamız bulunuyor. Bu mağazaların 30 tanesi Afrika kıtasında konumlanan 15 ülkede yer alıyor. İnşaat faaliyetlerimize ise 2015 yılında Senegal’de başladık. Dakar’da Batı Afrika’nın en büyük zerzevat ve meyve halini ile tır parkı kompleksini hayata geçirdik. Bu proje pek çok ülkeye model oldu. Mayıs ayında Senegal’de üretime başlayan mobilya fabrikamızla 10.000 m2’lik üretim alanı ve 12 Milyon euroluk dev bir yatırıma imza attık. Dünya Bankası ve Birleşik Milletler raporlarına nazaran 2050 yılında Afrika kıtasının nüfusunun 2,5 milyar olacağı öngörülüyor. Bu demektir ki dünya nüfusunun 4’te 1’i Afrika kıtasında olacak. Bu da büyük bir pazar ve potansiyel demek. Bu potansiyelin 25-30 yıl üzere kısa bir müddette, gerek altyapı-üstyapı gerekse sıhhat, eğitim üzere birçok alanda gelişime ve yatırıma muhtaçlığı olması mümkündür. Bu gelişim gereksiniminin karşılanması, dünya örneklerinde de olduğu üzere, endüstrileşmeye ehemmiyet vererek gerçekleştirilebilecektir. Hakikaten, birçok Afrika ülkesinin gelecek vizyonunda endüstrileşme adımının büyük ehemmiyet teşkil ettiğini görebiliriz. Tabi nüfus artışı ve endüstrileşmeyle alt yapı yatırımlarına olan muhtaçlık da bu kısa vadede birbirine paralel olarak artacaktır. Lojistik ağları, güç ihtiyacını karşılamak için güç tesisleri üretimi, iletim çizgileri üretimi, liman kapasiteleri artırımı üzere birçok yatırım yapılacak ve yapılmalıdır. Endüstrinin süratli gelişimi ve süratli nüfus artışı ile eğitim, hastane ve alt yapı gereksinimleri artacak. Afrika ile yürüttüğümüz kazan-kazan siyaseti ve istikrarlı ihracat hem Türkiye hem de Afrika ülkeleri ismine bir potansiyel ve avantajı doğurmaktadır. Biz de Doğanlar Holding olarak, faaliyet gösterdiğimiz inşaat, güç ve mobilya bölümlerinde fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. Türk müteahhit kabiliyeti ile inşaat bölümünde ön plana çıkarak tahlil ortağı olma yolunda irademizi ortaya koyuyoruz. 

İlginizi Çekebilir;  Halkbank, Üst Üste Üçüncü Kez "Yılın En İyi Finans Kurumu" Seçildi

Uganda’nın ise sağlam ve istikrarlı duruşu kelam konusu, bu da Türkiye ile Uganda ortasındaki ticaret suratını artırmaktadır. Afrika’da oluşan bu istikrarın sürdürülebilir olması bizler için çok bedelli.” biçiminde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.