Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Dikili’ye hayat verecek Yahşibey Sulama Göleti’nde ilk can suyu verildi

Dikili’ye hayat verecek Yahşibey Sulama Göleti’nde birinci can suyu verildi

Soyer: “Kuraklığa ve yoksulluğa karşı tarım ihtilali başlattık”

İklim kriziyle gayretin yanı sıra tarlalarda eser çeşitliliğini ve randımanı artırarak besin güvenliğini de teminat altına alacak Dikili Yahşibey Sulama Göleti İletim Hattı’nın birinci etabı açıldı. Sınırın vanasını çevirerek suyu toprakla buluşturan Lider Tunç Soyer, İzmir’de bir tarım ihtilali başlattıklarını tabir ederek, “Bu ihtilali kuraklığa karşı, yoksulluğa karşı başlattık ve daima birlikte başarıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda, tarımda yanlışsız sulama prosedürlerinin kullanımı için inşaat çalışmaları devam eden Dikili Yahşibey Sulama Göleti İletim Hattı’nın tanıtım toplantısında birinci etabın suyu verildi.  Dikili’nin Yahşibey ve Bademler mahallelerinde toplam 7 bin dekarlık bir alana hizmet verecek proje, yüksek basınçlı damlama sulama sistemiyle tarlalara rahmet olacak. Dikili Yahşibey Sulama Göleti tam kapasiteyle çalıştığında 545 çiftçiye can suyu olacak. Yahşibey’de düzenlenen tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, muhtarlar, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kooperatif üyeleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 “İzmir’de bir tarım ihtilali başlattık”

Törende konuşan Lider Tunç Soyer, “Tarım son yıllarda tüm dünyanın üstüne titrediği, stratejik kıymete sahip bir bölüm olarak öne çıktı. İzmir’in refahını büyütmek, bu toprakların rahmetini çoğaltmak için İzmir’de bir tarım ihtilali başlattık. İsteyen her köylümüz doğduğu yerde doyacak dedik. Kırsaldaki gençlerimiz, kentlerde karın tokluğuna iş aramamalı dedik. Metropolde yaşayan milyonlar sağlıklı ve ekonomik besine ulaşacak dedik. Bu toprakların öz bedellerini yaşatacağımıza kelam verdik. Bu ihtilali kuraklığa karşı, yoksulluğa karşı başlattık ve daima birlikte başarıyoruz. Bu ihtilalin ismi ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ ihtilali. Bugün burada bu hareketin kilometre taşlarından birini kutluyoruz” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Çinli heyet, deprem çalışmaları için Kocaeli'ye geldi

“Milyonların besin güvenliğini teminat altına alıyoruz”

Proje hakkında bilgi veren Lider Soyer, “Bu uygulamanın birincisini 10 yıl evvel Seferihisar’da yapmıştık. Beyefendiler Köyü’nde Beyefendiler Barajı’nın Seferihisar Ovasına akıttığı suyu damlama sulamaya çevirerek hem yırtıcı sulamanın önüne geçmiştik, hem çok daha ekonomik hale getirmiştik. Hem de suyu daha tasarruflu hale getirmiştik. 7 bin dekarlık devasa bir alanı uygulama alanı yaptık. Yüksek basınçlı damlama sulama sistemimiz sayesinde 545 çiftçimize can suyu olacağız. Bu bölgeye bir hayat öpücüğü vermeye çalışıyoruz. Kilometrelerce damlama sulama çizgisi döşeyerek Dikili’ye kazandırdığımız bu örnek projemizle birçok maksada tıpkı anda ulaşıyoruz. İklim krizi ve kuraklığın olumsuz tesirlerini azaltıyoruz. Kentimizdeki milyonların besin güvenliğini teminat altına alıyoruz. İzmir’in iktisadını büyütüyoruz.  Ve milletimizin efendisi olan köylümüzün emeğine, alın terine sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bu örnek eser İzmir’e, Dikili’miz’e çok yakıştı” biçiminde konuştu.

“Dikili’de bu toprakları korumak için döktüğümüz alın teri var”

Dikili’ye verilen ziraî takviyeler hakkında konuşan Lider Soyer, “Milliyetçilik hamasetle olmaz. Bu vatanı sevmek, onun toprağını korumak demektir.  Yerli ve ulusal olana sahip çıkmak demektir. Bizim için memleket sevgisi budur. Dikili’de bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmalarımızda işte bu vatan sevgisi var. Bu toprakları korumak için döktüğümüz alın teri var. Dikili’de bugüne kadar 36 çobanımıza 139 adet küçükbaş hayvan dağıttık. Artan yem fiyatlarının altında ezilen 268 üreticimize 8 bin 380 çuval yem dağıttık. İlçemizin çeşitli mahallelerinde toplamda 62 bin 965 adet zeytin ve meyve fidesini vatandaşlarımıza ulaştırdık. Toplam 10 mahallemizde hayvan içme suyu göletleri oluşturduk, mevcut göletlerin bakımlarını yaptık. Mahallî tohumların kullanımı artırmak için 9 bin fide dağıttık. 2019 yılından bu yana Dikili’de sürekli küçük üreticimizin, çiftçimizin yanında olduk. Bugün bizi bir ortaya getiren iletim sınırımız sayesinde Yahşibey ve Bademli mahallelerinde bulunan yüzlerce çiftçimizin yüzü gülecek” formunda konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Sezer: rahmet, şükran ve özlemle anıyoruz

“Tunç Lider üreticiye dayanakta hiçbir geri adım atmadı”

Toplantıda konuşan Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz, “Cumhuriyet tarihinin en ağır kriziyle karşı karşıyayız. Tunç Liderimiz ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonuyla yola çıktı. Krizlere karşın üretici için çalışmaya devam ediyor. 30 ilçeye küçükbaş hayvan dağıtımı yapıyor.  Çiftçinin ürettiği sütlerin alımını yapıyor, fabrikalar, tesisler açıyor. İzmir’i bırakın Ardahan’a kadar dayanağı ulaştırıyor. Tunç Liderimiz her alanda yürüttüğü birçok hizmetin yanı sıra çiftçiye, üreticiye dayanakta hiçbir geri adım atmadı. Bu hizmetlerin pahasını bilmemiz lazım” sözlerini kullandı.

“Alternatif tarım yapma imkanı bulacağız”

Bademli Mahallesi Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş, “Sulama göletimiz ile tarla ve zeytinliklerimiz artık daha tesirli bir biçimde sulanacak. Sulanan zeytinlerimizde randıman artarken zeytinlik ve kurak yerlerimizde alternatif tarım yapma imkanı bulacağız. Günümüzde tüm dünya kuraklıkla karşı karşıya. Bu proje, su kaynaklarının gerçek ve verimli kullanılmasına katkı sağlayacak. Bölgemizin kalkınmasında çok etkin bir rol oynayacak” dedi.

“Verim 5 kat arttı”

Yahşibey Mahalle Muhtarı Hasan Basri Güneş, “Sayın liderimizin tarıma ne kadar kıymet verdiğini biliyoruz. Bu yıl bir kesite su verildi. Sulama yapılan yerler 1’e 5 oranında randıman verdi. Mahalle halkımız çalışkandır ancak geliri düşüktür. Sulama sayesinde gelirimizin artacağından eminim” diye konuştu.

“Zeytin suyla buluştuğunda rengi bile değişti”

Başkan Soyer konuşmaların akabinde iletim çizgisinin vanasını açarak suyu toprakla buluşturdu. Merasimin akabinde Lider Soyer, muhtarların eşliğinde damla sulamaya kavuşan çiftçilerin zeytinliklerini ziyaret ederek sistemi yerinde inceledi. Çiftçilerle yaptığı sohbetin akabinde Lider Soyer, “Çiftçilerimiz zeytin suyla buluştuğunda renginin bile değiştiğini söyledi. İşte bu rahmetin artması demek. Buradan çok memnun ayrılıyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.