Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Daha Kaliteli Üretim İçin İnegöl’ün 2. Tarım Kitaphanesi Açıldı

Daha Kaliteli Üretim İçin İnegöl’ün 2. Tarım Kitaphanesi Açıldı

 

İnegöl Belediyesi’nin deneyim ve bilgiyi pekiştirerek daha güçlü bir tarım kenti inşa etme noktasında birincisini Hamamlı Mahallesinde hayata geçirdiği Tarım Kitaphanelerinin 2’ncisi Çeltikçi Mahallesinde açıldı. Mahallede bulunan kıraathanenin bir kısmı Tarım Kitaphanesi olarak düzenlendi. Tarımla ilgili 400 dolayında kitabın yer aldığı, tıpkı vakitte kentle ilgili yayınların bulunduğu kütüphane, mahalle sakinleri tarafından da beğeni ile karşılandı.

Tarımda İnegöl Modeli kapsamında Türkiye’ye örnek çalışmalar ortaya koyan İnegöl Belediyesi, 2021 yılında Türkiye’de birinci olan bir yeniliği daha kente kazandırmıştı. Bir yandan tarımda yeni eserler ve kaliteli üretim hedeflenirken, bir yandan da çiftçilerin gelişimi ve yeniliklere ayak uydurabilmesi ismine adımlar kapsamında Türkiye ve İnegöl’ün birinci Tarım Kitaphanesi Hamamlı Mahallesinde oluşturulmuştu. Bilgiyle deneyimin perçinlendiği Tarım Kitaphanelerinin ikincisi, bugün Çeltikçi Mahallesinde hizmete girdi. İçerisinde kenti tanıtan yayınlarla birlikte 400 dolayında tarıma yönelik kitabın yer aldığı Tarım Kitaphanesi, mahalle sakinlerinin büyük beğenisini topladı. Bilhassa gençler, klâsik yollarla yapılan tarımın yanında bilimsel bilgilerin de üretime katkı sağlayacağı kanısında.

GELECEĞE DAİR ÇOK DAHA HOŞ ÜMİTLERİMİZ VAR

Belediye Lideri Alper Taban bugün beraberindeki heyetle birlikte Çeltikçi Tarım Kitaphanesini ziyaret etti. Burada bir açıklama da yapan Lider Taban, “Bugün kentimizin değerli kırsal mahallelerinden Çeltikçi’deyiz. Çiftçilerimiz için oluşturduğumuz Tarım Kitaphanesinin açılışı için buradayız. Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız. Yeni bir yüz yıla başladık. Burada yeni amaçlarımız var. Türkiye Yüzyılında inşallah geleceğe dair çok daha hoş ümitlerimiz var. Bunu başarmak için de eğitimden, okumaktan, öğrenmekten geri durmamalıyız. Bizler de bilhassa tarımla uğraşan bölgelerimizde kahvehanelerimizin bir köşesinde farkındalık oluşturabilecek çalışmalar ortaya koyuyoruz. Burada tarımla uğraşan, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın bir başucu kitapları olsun, bunlardan istifade etmeye çalışsın niyetiyle Tarım Kitaphanelerimizi oluşturuyoruz. Bunun birincisini Hamamlı Mahallemizde hayata geçirmiştik. Burada da kentimizin ikinci Tarım Kitaphanesini kurmuş olduk” dedi.

HEDEF DAHA KALİTELİ TARIM VE HAYVANCILIK

Tarım Kitaphanelerinin sayısını arttırmak ismine çalışmaların devam ettiğini de kaydeden Lider Taban, “İlçe Tarım, Ziraat Odası, Halk Eğitim Merkezi üzere kurumlarımızın da kentimizde tarımın ve çiftçiliğin gelişimi için çalışmaları var. Biz de burada İnegöl Belediyesi olarak kentimizde tarım ve hayvancılıkta uğraş veren muhitlerde yapılan işin daha kaliteli yapılması, daha kaliteli üretim için Tarım Kitaphanelerini çoğaltmak istiyoruz. Kitaphanemizde 400 civarı yayın var. Mahallemizde oturan vatandaşlarımız da merak ettikleri hususları araştırmak, yeni teknikleri öğrenmek ismine bunları inceleyerek kendilerine yeni bir vizyon koyabilecekler. Daha âlâ bir tarım ve hayvancılık yapabilmek ismine fırsatı yakalamaları mümkün. Ben uygun günlerde kullanılmasını diliyorum. İnşallah hem yetişkin çiftçilerimiz hem genç çiftçilerimiz buradan faydalanacak” diye konuştu.

BİLMEDİKLERİMİZİ OKUYARAK ÖĞRENİYORUZ

Mahalle sakinlerinden Osman İpek ise “Ben 70 yıldır bu köyde çiftçilik yapıyorum. Burada yapılan hizmeti de çok beğendik. Okuyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz, yanlış bildiklerimizi düzeltiyoruz. Yapandan Allah razı olsun” biçiminde konuştu.

TARIM KİTAPHANESİNDEN FAYDALANACAĞIZ

Bir başka Mahalle sakini Salih Güleç de “Çeltikçi köyünde çiftçilik yapıyorum. İnegöl tarımında köyümüz üretimde ve pazarlamada önde gelen köylerden. Bunu nasıl başardınız derseniz, büyüklerimizden gördüğümüz deneyimle, ortamızda fikir alışverişleri yaparak başardık. Bundan sonra Tarım Kitaphanesinden de faydalanacağız. Ülke tarımına katkı sunmaya çalışacağız. Kitaphaneyi bize kazandıran Belediye Liderimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” sözlerinde bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Çumra'da Ödüllü Yarışmalar İçin Başvurular Devam Ediyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.