Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Alptekin, “Türkiye Kültürel Süper Güçtür”

Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı açılış dersi, Fakülte Konferans Salonunda gerçekleşti. Açılış dersini Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Kültür Sanat Siyasetleri Şurası Üyesi Fecir Alptekin verirken, aktiflikte başarılı sanatçı Sinan Akçıl da öğrencilerle buluştu. İrtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Alptekin’e klâsik hale gelen “Altın Meslek Ödülü” takdim etti. Dünyaca ünlü arp sanatkarı Tatlı Pancaroğlu da iştirakçiler ortasında yer aldı. 

Uzun yılladır irtibat bölümünün içinde yer aldığını tabir eden Fecir Alptekin, “20 yıl özel dalda gazetecilik, köşe müellifliği, editörlük, radyo programları üzere işlerde çalıştım. Bütün hayatımı kültür-sanata odakladım, o alanda derinleşmeye çalıştım ve bunu irtibatla yoğurdum. Ancak hayatta en çok şeyi gazetecilik yaptığım devirde öğrendim. Ülkemizin pek çok kültür-sanat kıymetiyle o periyotlarda röportaj yapma bahtı buldum. Gazetecilik bana engin bir tecrübe alanı sundu” dedi.

“Türkiye Yüzyılı sizlere emanet”

Kültür-sanatla tüm meslek hayatı boyunca bağını koparmadığını söyleyen Alptekin, “Kültür-sanat ile geçen hayatım ve edindiğim bilgiler, beni kültür sanat diplomasisi alanında üst seviye bürokrat olma noktasına getirdi. Daha evvel markalar için çalışırken artık Türkiye için çalışmaya başladım.  Kültürel diplomasi; konvansiyonel siyaset aletlerini kullanmadan, propaganda yapmadan, yalnızca tarihi, doğal hoşluklar, sanatsal bedeller üzere yumuşak güç ögelerini kullanarak milletlerarası arenada hayranlık uyandırmak ve prestijinizi artırmak, bu yolla bağlantılarınızı genişletmek ve memleketler arası çıkarlarınızı yükseltmektir. Geçmişten günümüze tüketim kültürüyle ve sinema aracılığı ile yaratılan ‘Amerikan Rüyası’ olgusu, kültürel diplomasi operasyonuna hoş bir örnektir. Yarının iletişimcileri olarak aklınızda bir şey bulunsun; Türkiye, bir kültürel harika güçtür.  O yüzden ürettiğiniz tüm işlerde bizlerin kültürel bedellerini gözetin. Geleceğin dünyasında Türkiye’nin potansiyel gücünü vurgulayın. İletişimciler olarak bizlerin Türkiye markasını yaşatıyor ve yüceltiyor olmamız lazım. Geleneklerimizin üzerine gelecek amaçlarımızın konduğu Türkiye Yüzyılı kavramı çok kıymetli. Türkiye Yüzyılı sizlere emanet” diyerek kelamlarını noktaladı. 

İlginizi Çekebilir;  Yanmar Turkey Enerji Sistemleri İş Kolu Direktörlüğü'ne Yıldırım Vehbi Keskin atandı

Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, birinci kere açılış dersi uygulamasını hayata geçirdiklerini söz ederek, “Bu manalı günde birinci açılış dersimizde Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız ve Kültür Sanat Siyasetleri Konseyi üyesi Fecir Alptekin bizlerle birlikte oldu. Kendisi Türkiye’nin altın meslekli isimlerinden birisi ve meslek hikayesi son derece ilham verici. Biz de bu yüzden kendisine artık klasik hale gelen ‘Altın Kariyer’ mükafatını gururla takdim ettik” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Dekan Prof. Dr. Gültekin, Fecir Alptekin’e “Altın Kariyer” mükafatını verdi. Başarılı sanatçı Sinan Akçıl, öğrencilerle fakülte fuaye alanında bir ortaya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.