Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Çocukların okul başarısını artırmanın 5 yolu

Ebeveynler,okul muvaffakiyetini artırmaya yönelik olarak çocuklarını nasıl yönlendirecekleriyle ilgili kaygılar taşıyor. Eksik ya da yanlış bilgilendirmeler sebebiyle oluşan baş karışıklığı, pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Çocukların hayatlarında pek çok etkenin öğrenme sürecini ve akademik muvaffakiyetini etkilediğine dikkat çeken Ay Koleji Program Geliştirme Uzmanı Dr. Fatma Şatıroğlu; eğitim sürecinin daha başarılı geçmesi için tekliflerde bulunuyor. 

Ebeveynler, çocuklarına bilgi ve marifet kazandıran birinci öğretmenlerdir. Bu nedenle, onların okul yaşantısında ne kadar faal ve destekleyici bir rol üstlendikleri, çocukların eğitim hayatındaki muvaffakiyetini direkt etkiliyor. Bunların yanı sıra çocuklarda öğrenmeyi artıracak birtakım yaşamsal alışkanlıklara da dikkat etmek büyük bir kıymet taşıyor. Çocukların ferdî gereksinimlerine ve yeteneklerine nazaran dayanak sağlanması gerektiğini vurgulayan Ay Koleji Program Geliştirme Uzmanı Dr. Fatma Şatıroğlu; çocukların okul başarını artırmak için dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. 

Bedensel sıhhatine ihtimam gösterin

Çocuğunuzun nizamlı olarak görme, işitme ve öbür rutin denetimlerinin yaptırılması, bol su içmesi, yaşına nazaran gereksinimi olan uykuyu uyuması, bol bol hareket edip, açık havada da vakit geçirmesi okul muvaffakiyetindeki en kıymetli faktörler ortasında yer alıyor. Bununla birlikte sağlıklı beslenmeye de ihtimam göstermek gerekiyor. Okula gitmeden evvel şeker, karbonhidrat, fındık kreması üzere besinler güç veriyor üzere görünse de ilerleyen saatlerde çocuğunuzun kan şekerini düşürerek konsantrasyonunu kaybettirecek ve uykusunu getirecektir. Bunun yerine beslenme tertibinde süt, peynir, yumurta, zerzevat içeren çeşitlere yer vermek gerekiyor.

Aranızdaki duygusal bağı sağlam tutun

Çocuğunuzla aranızdaki sıcak ve güçlü duygusal bağ, onun öğrenme sürecini direkt etkileyecektir. Bu bağ, çocuğun kendini inançta hissetmesine yardımcı olur. Kendini inançta hisseden bir çocuk daha tesirli öğrenir. Ebeveyn-çocuk ilgisindeki inanç, çocuğun okulda karşılaştığı zorluklara karşı daha sağlam olmasını sağlar. Özsaygının artması, gerilimin ve tasanın azalması bu süreci dayanaklar. Ayrıyeten, duygusal olarak desteklenen çocuklar, sınıf içinde ve dışında daha güzel toplumsal marifetlere sahip olur. Bu nedenle, çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin, onu dinleyin ve duygusal olarak destekleyin.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altınok mezun olduğu okulları ziyaret etti

Bir hobi ile uğraşarak gerilim idaresi yapmasını sağlayın

Yapılan pek çok araştırma, bireyin farklı aktivitelerle ilgilenmesinin, yalnızca o aktivite alanında değil, genel yaşantısında da müspet tesirler yarattığını gösteriyor. Bilhassa öğrenciler üzerinde yapılan çalışmalarda, spor, sanat ve müzikle ilgilenen öğrencilerin akademik muvaffakiyetlerinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Spor, sanat ve müzik, bireyin hem fizikî hem de zihinsel yeteneklerini geliştirir. Bu çeşit aktiviteler, sorun çözme, ekip çalışması, odaklanma ve disiplin üzere hayati marifetlere katkıda bulunur. Ayrıyeten endorfin salgılanmasını teşvik ederek bireyin gerilimini azaltır. Bu, öğrencinin imtihanlara yahut ödevlere yaklaşımını daha olumlu hale getirebilir.

Teknoloji ile alakasına dikkat edin

Araştırmalar, ABD’de çocukların görüntü oyunlarına, internete ve televizyona konut ödevlerinden ve okulla ilgili öteki aktivitelerden daha fazla vakit ayırdığını gösteriyor. Elektronik aygıtlardan yayılan mavi ışık uykuyu getiren hormonların salınımını engelliyor. Bu sebepten kaynaklı, çocukların uyku saatine yakın saatlerde cep telefonu, bilgisayar ya da tabletlerle oynamaması gerekiyor. Teknolojiden uzaklaşmak için yalnızca geceleri değil hafta sonlarını da pahalandırmak gerekiyor. Çocuğunuzu bu açıdan takip ederek interneti ve toplumsal medyayı inançlı ve olumlu bir halde kullanmasını sağlayın. İnternet kullanımında çocuğunuzu bilgilendirerek internet kullanımının inançlı hale getirilmesine dikkat edin. 

Kendi sorumluluğunu taşıma fırsatı verin

Çocukların kendi sorumluluğunu almasını sağlamak, hem okulda hem de yetişkin hayatlarında onlar için avantaja dönüşecektir. Derslerini sizlerin ve okulun onlara verdiği misyon olarak görmek yerine, kendi sorumlulukları olarak görmeye başladıklarında sizlerin hatırlatmalarına muhtaçlıkları kalmadan yapacaklardır. Bu bilince sahip olmaları için çocuklarınıza küçük sorumluluklar verin. Örneğin; oyuncakları birlikte toplayın, sofra kurarken çocuğunuzdan yardım isteyin, peçeteleri, çatal bıçakları yerleştirmesi isteyin. Ona inandığınızı ve güvendiğinizi hissettirin. Birçok çocuk, ebeveynlerin mükemmeliyetçi tavırları sebebiyle sorumluluk alıp başarısız olmaktan çekinir. Bu sebeple muvaffakiyetinde da başarısızlığında da yanında olacağınızı bilmesi çok kıymetlidir.

İlginizi Çekebilir;  Küçükçekmece'de okullar yeni eğitim dönemine hazır

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.