Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Ceviz Üreticileri Derneği, 2023 Yılında 4 Bin ton Rekolte Hedefliyor

Yerli ceviz üreticilerinin en tatlı telaşı olan hasat periyodu başladı. Kasım ayı sonuna kadar devam edecek hasat sürecinde bin bir emekle üretilen yerli cevizler, sabırsızlıkla tüketicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Üyeleriyle birlikte yerli üretimi destekleyen Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), bu yıl yüksek rekoltede eser almayı bekliyor. CÜD Lideri Ömer Ergüder, gerçekleştirdikleri hasat etkinliğinde yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduklarını belirterek, “Ceviz bahçelerimizin büyüklüğü 35 bin dekar. 1 milyon ceviz ağacımızla dünya standartlarında ceviz üretiyoruz. Bu yıl hasat sürecimiz bittiğinde 4 bin ton rekolteye ulaşacağız ve önümüzdeki 5 yıl içinde 15 bin ton rekolteye ulaşma amacımız bulunuyor. Böylelikle hem ülke iktisadına katkıda bulunacağız hem de tüketicileri lezzetli cevizlerle buluşturacağız” dedi.

Yerli ceviz üreticilerinin ve üretiminin artmasını, yaygınlaştırılmasını bu kapsamda da ülke iktisadına katkı sağlamayı amaçlayan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), 2023 yılı hasadına coşkuyla başladı. CÜD, 12 Ekim’de dernek üyelerinden olan ve Edirne Uzunköprü’de bulunan, donanımı ve teknolojisiyle Avrupa’nın en uygun işletmelerinden biri olan Avrupa Tarım Ceviz Bahçesi’nde hasat aktifliği gerçekleştirdi. Dernek üyelerinin de katıldığı aktiflikte CÜD Lideri Ömer Ergüder, bu yıl hasat sonunda 4 bin ton ceviz elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

 

Ceviz Üreticileri Derneği olarak, ürettikleri cevizlerin çok bedelli olduğunun altını çizen Ergüder, mevsim kaidelerine ve iklim değişikliğine karşı tedbirler aldıklarını belirtti. Su kullanımına ziyadesiyle paha verdiklerini ve bu nedenle de en baştan önemli yatırımlar yaparak çağdaş damla sulama sistemlerini kullandıklarını tabir eden Ergüder, “İnanıyoruz ki, güçlü iklim koşullarına karşın, bu yılki hasadımız hayli başarılı geçecek” diye konuştu.

 

“YERLİ CEVİZE İLGİ ARTIYOR”

Tüketicilerde ithal yerine yerli ceviz seçmeleri konusunda bir farkındalık oluşmaya başladığını tabir eden Ergüder, “Yerli ceviz, el değmeden üretiliyor ve hasat sonrası süratle sofralara ulaşabiliyor. Bu nedenle çok daha lezzetli ve ithal eserler karşısında fark yaratıyor. Ekstra hiçbir sürece maruz kalmadan ürettiğimiz cevizlerimiz, direkt tüketiciyle buluşuyor. Bu da dikkat edilmesi gereken bahis. Her fırsatta bu mevzuya dikkat çekiyorum ve sanırım uğraşlarımız meyvesini vermeye başlıyor. Tüketiciler artık daha da şuurlu. Farkındalıklarını artırmak ismine Ceviz Üreticileri Derneği olarak, yeni bir adım da attık. Çok kısa bir mühlet içinde kendi ürettiğimiz cevizlerimizi yeni markamız altında tüketicilerle buluşturacağız. Eserlerimizin lezzeti ve kalitesiyle fark yaratacağına eminiz. Bu adım hem yerli üreticilere bir ışık olacak hem de tüketiciler sofralarında çok daha sağlıklı eserlere yer verecek” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Çamönü Barajı'nda İşlem Tamam

 

2024 yılında varsayımı ceviz perakende fiyatlarının yaklaşık 150-160 TL olabileceğini varsayım ettiğini belirten Ergüder, “Ceviz fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Bu faktörler ortasında üreticiye yansıyan maliyetler, iklim kuralları, pazar şartları üzere etkenler yer alıyor. Münasebetiyle da ceviz fiyatı hakkında kesin bir şey söylemek yanlışsız olmayacaktır. Lakin 150 TL ile 160 TL ortasında olabileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

TEKNOLOJİK ARAÇLARLA EL DEĞMEDEN ÜRETİM YAPILIYOR

2011 yılında tarım kesimiyle tanıştıklarını ve o günden itibaren bu yolda büyük bir aşkla yürüdüklerini belirten aktifliğin mesken sahibi Avrupa Tarım Bahçesi’nin ortağı Haşimcan Yazıcıoğlu, 2013 yılı prestiji ile fiziki çalışmalara başladıklarını ve ceviz bahçelerinin birinci fidanlarını 2015’te toprakla buluşturduklarını söyledi. Günümüze kadar 3 bin dönümlük bir yere sahip olduklarını, bunun 2 bin dönümünde 50 bin adet ağaca ulaştıklarını ve Avrupa’nın en yüksek kapasite ve teknolojiye sahip sürece tesislerinden birine sahip olduklarını tabir eden Yazıcıoğlu, “Avrupa tarım olarak, büsbütün tek bir alanda tüm teknolojik mekanizasyon araçlarla birlikte el değmeden üretim yapabiliyoruz. Eserlerimizin daha kaliteli olması için yapay zekâ dâhil birçok farklı uygulamayı alanımızda kullanıyoruz ve bunun da sonuçlarını görüyoruz” dedi.

 

“CEVİZ, TABİATIN İNSANLIĞA SUNDUĞU EN ESKİ VE EN YARARLI YEMİŞLERDEN BİRİ”

Hasat aktifliğine konuşmacı olarak katılan Gurme Süreyya Üzmez ise, Türk gastronomisinde cevizin kıymetine değindi. Türkiye’nin coğrafik pozisyonu ve esaslı geçmişi nedeniyle gastronomi turizminin en çok ziyaret edilen kıymetli bölgelerden biri olarak üst sıralarda yer aldığını söz eden Üzmez, “Ceviz, tabiatın insanlığa sunduğu eski ve en yararlı yemişlerden biri. Farklı lezzetleriyle dünyaya ün salan Türk mutfağının olmazsa olmazlarından biri olan cevize, soframızın çabucak hemen her tanımda rastlayabiliriz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Harran Üniversitesi Öğrencilerinin Yer Aldığı Takımdan Büyük Başarı

 

“TARIM, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ”

Tarımın Türkiye’nin geleceği olduğunu belirten Üzmez, yerli cevizin ehemmiyeti, yararları hakkında bilgiler de verdi. Tarımın Türkiye’nin geleceği olduğunu belirten Üzmez, “Tam da bu nedenle tarım kültürünün doğduğu bu topraklarda, binlerce yıllık tarım deneyiminin kendilerine kalan mirasıyla sabırla ve çabayla çalışan yerli ceviz üreticileri kaliteli ceviz üretmekle kalmıyor, tüm ziraî bölümlere öncülük yapmaya itina gösteriyor. Bu nedenle yerli üreticilerimizi destekleme ismine ithal ceviz satın almaktan uzak durmalı, yerli ceviz almaya ihtimam göstermeliyiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.