Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Cengiz Holding’in sanayide ‘yeşil devrim’i Mardin’de devam ediyor

Sanayi tesislerinde ‘yeşil enerji’ periyodunu başlatan Cengiz Holding, küme şirketi Eti Bakır’ın elektrik muhtaçlığını karşılamak için yeni bir güneş güç santrali yatırımına başladı. Mardin Mazıdağı Metal Geri Dönüşüm ve Entegre Gübre Tesisi’nin toprağında yapılacak santral, 52 MW konseyi güce sahip olacak. Projeyle Eti Bakır Samsun İzabe ve Elektroliz Tesisi’nin elektrik gereksinimi karşılanacak.

Katma kıymetli sanayi üretimine odaklanan Cengiz Holding’in “yeşil üretim” vizyonu tüm sanayi tesislerinde devam ediyor. Toplam 4.842 MW’lık şurası güce ulaşan güç dalında, büyüme stratejisini yenilenebilir kaynaklar üzerine kuran küme, sanayi tesislerinin güç gereksinimini da yenilenebilir kaynaklardan temin etmek üzere yatırımlarını sürdürüyor. Eti Bakır Samsun İzabe ve Elektroliz Tesisi’nin elektrik muhtaçlığını karşılamak üzere Mardin’de güneş güç santrali (GES) yatırımına başlayan Cengiz Holding, yeni yılın başında tamamlayacağı projeyle yenilenebilir güçteki konseyi gücüne 52 MW daha ekleyecek.

ELEKTRİĞİN %40’I MARDİN’DEN GELECEK

Cengiz Holding Güç Küme Lideri Ahmet Cengiz, Eti Alüminyum’dan sonra Eti Bakır’ın da üretimde kullanılan elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayabilmesi için düğmeye bastıklarını söyledi. Projeyi 2024’ün başında tamamlamayı hedeflediklerini lisana getiren Cengiz, “Türkiye’nin madenden katot bakır üretebilen tek izabe tesisi olan Eti Bakır’ın Samsun’daki tesisi için yatırımını sürdürdüğümüz Eti Bakır-2 GES projemiz, 52 MW heyeti güce sahip olacak. Santral üretime başladığında Samsun’un üretimde muhtaçlığı olan elektriğin %40’ını buradan sağlayacağız” diye konuştu.

‘YENİLENEBİLİR HİBRİT DEVRİ BAŞLATTIK’ 

Katma kıymetli sanayi ve maden teknolojileri alanında Türk şirketlerine öncülük yaptıklarını söz eden Cengiz, kelamlarına şöyle devam etti: “Son 5 yıldır tüm yatırımlarımızın odağında sürdürülebilirlik ve buna bağlı olarak yenilenebilir güç kaynaklarından beslenen sanayi üretimi var. Güç iş kolunda da büyüme stratejimizi yenilenebilir kaynaklar üzerine kurduk; GES ve RES yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin farklı kentlerinde, toplam 500 MW gücünde güneş gücü santralini hayata geçirdik. Başka yandan da endüstride yenilenebilir güç kaynaklarıyla güçlendirdiğimiz bir periyot başlattık. Bunun bir örneği Eti Alüminyum’un Seydişehir tesisinde kurduğumuz Eti-1, Eti-2, Eti-3’ten oluşan güneş güç santralleri. Bu yatırımlarla 100 MW’lık heyeti güce ulaşan Eti Alüminyum’da, Eti-4’ün de üretime başlaması için gün sayıyoruz. Hem GES’ler hem de Oymapınar Hidroelektrik Santrali sayesinde Eti Alüminyum’un üretimde kullandığı gücün tamamı yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyor. Artık tıpkı vizyonu Mardin’de hayata geçireceğimiz güneş gücü santralleriyle bir adım öteye taşıyacağız. Bu yatırım, kümemizin ve bünyemizdeki Eti Bakır’ın endüstride sürdürülebilirlik konusunda öncü olma kararlılığının en somut kanıtı” dedi.

İlginizi Çekebilir;  "Sanayinin gelişmesi için yeni alanlar yaratmaya çalışıyoruz"

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.