Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Çadırkent yemekhanesinde ödül töreni

Zelzele bölgesinde büyük çaplı birinci sanat şenlik olan 11’nci Memleketler arası Antakya Sinema Şenliği’nde mükafatlar sahiplerini buldu. İlan edilen 3 günlük ‘Milli Yas’ üzerine ödül merasimi çadırkent yemekhanesinde gerçekleştirildi. Alison Murray’in yönettiği ‘Ariel: Back to Buenos Aires’ sineması, ‘Uzun Metraj En Uygun Film’ mükafatına layık görüldü. Mükafatlar, Nato Çadırkent yemekhanesinde sahiplerine takdim edildi.

Mehmet Oflazoğlu: “Yıkıntıların ortasında sinema şenliği olur mu dediler

Ödül merasiminde yaptığı konuşmada misafirelere teşekkür eden şenlik lideri Mehmet Oflazoğlu şunları söyledi: “Antakya Varsa Ben de Varım mottosuyla düzenlediğimiz 11. Milletlerarası Antakya Sinema Şenliğinin akabinde Yaşadığımız bu güç günlerden, yardımlaşma ve dayanışmayla çıkacağımıza inanıyoruz. Yıkıntıların ortasında sinema şenliği olur mu dediler. Evet hem de daha çok sanata gereksinimin olduğu süreçteyiz.  Bizi bu yıkıntıdan kurtaracak olan şey sanat. Acılarımızı lisana getirecek, diğer insanların acılarıyla bizi yakınlaştıracak bir ortak nokta bulacak ve bunu lisana dökebilmek çok kıymetli. Birileriyle birlikte bir iştirak olma içerisinde olma hissi çok değerli. Sinema izlemek, bir tiyatro oyununu paylaşmak, birlikte ağlamak, birlikte gülmek, bazen acının fotoğrafını yapabilmek de düzgünleştirici bir şey. Yan yana durarak, bir ortaya gelerek, acılarımızı konuşarak, paylaşarak yeni acılar yaşanmaması için daima birlikte iyileşeceğiz. Sanat düzgünleştirir.”

Oflazoğlu, şenliğin yapılmasında katkıları olan; T.C. Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Kültür Daire Başkanlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü ve Ansam Kültür Derneği’ne teşekkür etti.

Atakan Metin: “Çocukların gecikmiş gülümsemelerini gördük”

Festivalin zorluğu kadar hoşluğunu de yaşadıklarını belirten şenlik genel koordinatörü Atakan Metin “Antakya halkına, gelen konuklarımıza hakkıyla sinemalar seyrettirmeyi çok istedik bununla bir arada sarsıntı şartlarını mazeret kabul etmeksizin layığıyla sinema gösterimlerinde istediğimizi alamadık. Lakin bu şenlikte Uçaneller Kukla Tiyatrosu ile çocukların gecikmiş gülümsemelerini, Zeynep Hikaye arp konserinde genç kızların sanat heveslerini, Prof. Dr. Emin Başkan hocamız liderliğinde gerçekleşen panellerde tam da artık sanat yapmanın inancını ve Teoman Kumbaracıbaşı söyleşi konserinde depremzedelerin umutlu telaffuzlarını duyduk, gördük, konuştuk ve yaşadık. Bunlarla avunmayacağız ve daha fazlası için şimdiden çalışacağız. Savaşlar olmasın diyoruz, diyeceğiz fakat sanatın olduğu yerde savaşın imkansızlığını da anlamalıyız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin ortak mezuniyet sergisi BASE'in 2023 başvuruları için son tarih 25 Haziran!

Metin, şenlik destekçileri; Cef Works (Ömür Irmak), Datassist (Ayşe Nazmiye Uça, Umut Özbağcı, Kemal Koçak, Tolga Eligül ve Feyza Şentürk), Balaban Dondurma (Sedat Balaban ve Mert Balaban), Sultan Su, Sistem9, Bidolu Sinema, Foto Sinema, Faruk Yeşiloğlu, Ekranom, Diverseffect, Deep Deets, Est Üretim, Art Pencere (Bilgehan Aras), Beyazperde, Bülten X, World Of Türkiye’ye, Aslı Parlak, Ali Cihan Eren, Burcu Basmacı, Selçuk Teyin ve Tülin Selçuk’a teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.