Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Büyükşehir’den çölyak ve fenilketonüri hastalarına 3 milyon TL’lik destek

Büyükşehir’den çölyak ve fenilketonüri hastalarına 3 milyon TL’lik destek

Ulaştırdığı besin paketleriyle çölyak ve fenilketonüri hastalarının yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl takviyesini İzmir Kent Kartı üzerinden sürdürecek. Toplam takviye ölçüsü 3 milyon TL olarak belirtilirken, yurttaşlar gereksinimlerini İzmir Kent Kartı ile mutabakatlı iş yerlerinden temin edebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in toplumsal belediyecilik vizyonu kapsamında dezavantajlı tüm kısımlarla dayanışmasını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, çölyak ve fenilketonüri hastalarının da yanında olmaya devam ediyor. Kentteki çölyak ve fenilketonüri hastaları, ihtiyaç duydukları glütensiz ve düşük proteinli besin unsurlarına dijitalleşme adımıyla muhtaçlık sahiplerine teslim edilen İzmir Kent Kartı aracılığıyla ulaşabilecek.

İlk ödeme yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen “çölyak ve fenilketonüri desteği” kapsamında toplam 3 milyon TL’lik birinci ödeme İzmir Kent Kartlara aktarıldı. 2023 yılı sona ermeden üç dönem içinde kartlarına bin 800’er lira yatırılacak olan çölyak ve fenilketonüri hastası yurttaşlar, mutabakatlı iş yerlerinden alışveriş yapabilecek. Böylelikle hem çölyak ve fenilketonüri hastaları gerekli besine daha kolay ulaşacak hem lokal iş yerlerinin kalkınması desteklenecek.

22 bin koli dayanak sağlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019’dan bugüne çölyak ve fenilketonüri hastalarına içinde un, makarna, tel şehriye, tarhana, tahıl gevreği, puding, kurabiye, yumurta ikamesi, pirinç ikamesi, yoğurt ikamesi, et köfte ikamesi, tavuk aromalı çorba, kraker, çikolata, irmik, gofret üzere besin gereçlerinin bulunduğu 22 bin koli besin paketi takviyesi sağladı.

Çölyak ve fenilketonüri nedir?

Çölyak; ince bağırsağın, bir protein çeşidi olan glütene karşı ömür uzunluğu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetiyle ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor. Hastalar; buğday, arpa, çavdar ve yulaf üzere tahılları içeren yiyecekler tüketemiyor. Çölyaklı hastaların daima olarak glüten içermeyen besinlerle beslenmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı : Boykot Çağrısı

Fenilketonüri ise kalıtımsal bir hastalıktır. Yani hastalığın oluşabilmesi için hem annenin hem de babanın bu hastalık açısından taşıyıcı olması gerekmektedir. Tedavinin en değerli noktasını hastalıktan mustarip çocukların erken devirde tespit edilip ömrün birinci günlerinden başlanarak fenilalaninden kısıtlı diyet verilmesi oluşturur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.