Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Büyükşehir Belediyesi Korkuteli Taşkesiği Mahallesi’ne Silaj Makinesi Hibe Etti

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, makine ve tohum destekleriyle
çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Korkuteli’nin Taşkesiği Mahallesi’ne silajlık mısır tohumu ve silaj yapma makinesi hibe eden Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin kışlık kaba yem gereksinimlerinin üretimine katkı sağlıyor. Yapılan takviyeyle Taşkesiği’nde 100 dönüm arazide yaklaşık 900 ton silajlık mısır üretildi.
Yerelden kalkınma prensibiyle çiftçilere yönelik cet tohum buğdayı, fidan ve fide desteği
sağlayan Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Korkuteli Taşkesiği Mahallesi’nde 100 dönüm yerde silajlık mısır tohumu takviyesinde bulundu. Yetişen mısırların hasat etabında çiftçilerin talebi doğrultusunda silaj yapma makinesi hibesinde de bulunan Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin makine için kullanacağı maliyeti ortadan kaldırdı.
Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan silaj makinesi dayanağı ile hasat süreçleri de daha verimli ve süratli bir biçimde gerçekleşti. Yapılan takviyeyle 100 dönüm topraktan yaklaşık 900 ton silajlık mısır üretildi. Çiftçiler, Lider Muhittin Böcek’e dayanaklarından ötürü teşekkür etti.
TOHUM VE MAKİNE TAKVİYELERİYLE ÜRETİME KATKI SAĞLIYORUZ
Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ziraat Mühendisi İffet Yurtsever, silajlık mısır ve
tarım aletleri dayanaklarıyla çiftçilerin üretimine katkı sağladıklarını söyledi. Yurtsever,
“Daha evvel tohumlarını hibe ettiğimiz silajlık mısır hasadındayız. Tekrar hibe olarak
verdiğimiz silaj yapma makinesi ile çiftçilerimiz hasatlarını çarçabuk yapıyor. Çiftçilerimize sorduğumuzda yalnızca taban gübresi kullandıklarını ve farklı bir ilaç ve gübreleme yapmadıklarını söylüyor bu da maliyetin önemli manada düşmesi demek. Çiftçilerimizin maliyet açısından değerli bir kalem olan kaba yem gereksinimlerini sağladığımız desteklerle düşürmek için çalışmalarımızı ve dayanaklarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.
ÇİFTÇİNİN ÜRETİM MALİYETİ CEBİNE KALDI
Taşkesiği Muhtarı Mehmet Öz, Lider Muhittin Böcek’ten silaj makinesi takviyesi talebinde bulunduklarını taleplerinin kısa müddette gerçekleştiğini söyledi. Öz, “Silaj makinesi maliyetli bir makine daha evvel kiralama tarzı ile işlerimizi yaptırıyorduk. Dönümde bize 1000 TL’ye maliyeti oluyordu. Makine talebi akabinde ekecek mısırımız yoktu. Tohum istedik yine kırmadı. Çiftçinin, köylünün dostu olan Muhittin Böcek Liderimiz hem makineyi verdi hem de silajlık mısır tohumu verdi. Hasadımızı gerçekleştirdik eserlerimiz çok kaliteli çok mutluyuz. Hayvanlarımıza fenni yem veriyorduk. Bunun maliyeti yılda 250-300 bin lirayı buluyordu. Lakin bu sene gönderilen tohum ve makine ile bu maliyeti sıfıra indirdik. Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyoruz” dedi.
DESTEKLERDEN ÖTÜRÜ ÇOK MUTLUYUZ
Mısır hasadını yerinde inceleyen 76 yaşındaki İbrahim Gülbahar, yapılan dayanaklardan dolayı çok memnun olduğunu söz ederek lider Muhittin Böcek’e teşekkür etti. Gülbahar, “ Muhittin Böcek, bu memlekete çok faydalı işler yaptı. Silaj makinesi de gönderdi ona çok selamlar gönderiyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Narlıdere Metrosu'nda sona doğru Soyer: "7 Şubat'ta açacağız"

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.