Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Buca Metrosu tam gaz ilerliyor

Buca Metrosu tam gaz ilerliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı Buca Metrosu’nda çalışmaları süratle sürdürüyor. Dokuz Eylül Üniversitesi önünde yapılacak istasyon için de hazırlık yapılıyor. İstasyonun inşa edileceği alandaki ağaçlar özel tekniklerle sökülerek fidanlıkta bakıma alınıyor. Ağaçlar inşaat sonrası yine eski yerlerine taşınacak.

İzmir tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı Buca Metro çizgisinde çalışmalar son süratiyle devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla inşa edeceği, Üçyol-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusu-Çamlıkule ortasında 13,5 kilometrelik hatta hizmet verecek Buca Metrosu’nda tünel hafriyatlarının başlayabilmesi ve istasyonların inşa edilebilmesi için şantiye alanlarındaki ağaçlar muhafaza altına alınıyor. Çalışmaların başladığı Hasanağa Bahçesi İstasyonu bölgesinde yer alan Atatürk Parkı, General Asım Gündüz, Çamlıkule İstasyonu bölgesindeki Mehmet Erenler Parkı’ndaki ağaçları taşıyan Büyükşehir, artık de Dokuz Eylül Üniversitesi İstasyonu’nun yapılacağı yeşil alanlardaki ağaçları, özel teknik ve ekipmanlarla müdafaa altına alıyor. Taşınan ağaçlara İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin fidanlıklarda bakılacak. Ağaçların bir kısmı kent genelindeki yeşil alanlarda pahalandırılacak, öteki kısmı ise inşaat tamamlandığında eski yerlerine dikilecek. Bu ağaçların yanı sıra istasyon alanına yeni fidanlar da dikilerek daha fazla yeşil alan yaratılmış olacak.

Günlük yolcu sayısının 400 bin olması bekleniyor
Hat üzerinde 3 tünel açma makinesi (TBM) çalışacak. İlerleyen günlerde TBM sayısının dörde çıkması da hedefleniyor. Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonlarının bulunduğu Buca Metrosu, Fahrettin Altay-Bornova ortasında çalışan mevcut metro sınırı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN çizgisi ile Şirinyer’de entegre olacak. Bu sınır üzerinde tren setleri şoförsüz olarak hizmet verecek. Yaklaşık 305 milyon Euro pahasında araç alımı yapılacak. Hatta çalışacak trenlerle birlikte Buca Metrosu 765 milyon Euro’ya tamamlanacak. Dokuz Eylül Üniversitesi istasyonunda 240 araçlık otopark bulunacak. Çizgi işletmeye açıldığında günlük yolcu sayısının 400 bin olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir;  Muğla Büyükşehir'den Denizova Bölgesinde Ek İçme Suyu Projesi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.