Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Bu kütüphanede 700 yıllık şiir mirası var

Osmangazi Belediyesi içinde Bursa’nın 700 yıllık şiir geçmişini anlatan kütüphaneyi kültür dünyasına kazandırdı.

Osmangazi Belediyesi Seyyid Yol Kültür Merkezi’nde Bursa’da 700 yıldan buyana yazılan yapıtların bulunduğu Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi’ni hizmete açtı. Başta Süleyman Çelebi Hazretleri olmak üzere Lamii Çelebi, Eşrefoğlu Rumi, Muhyiddin Üftade, İsmail Hakkı Bursevi üzere Türk Edebiyatına istikamet vermiş birçok Bursalı şairin divanının yer aldığı Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi’nin açılışına; Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Türkiye Müellifler Birliği Bursa Şubesi Lideri Mustafa Baki Efe ve şiir severler katıldı.

Açılan bu kütüphaneyi ziyaret eden kitapseverler Bursa’nın Cumhuriyet devri dahil olmak üzere 700 yıllık kelam varlığı ve şiir mirasını görme ve okumak fırsatı bulacak. Bu kütüphanede tıpkı vakitte Bursalı şairler üzerine yapılmış çalışmalar ve doktora tezleri de yer alıyor.

Osmangazi Belediyesi olarak sanata, sanatkara ve kültürel kıymetlere büyük kıymet verdiklerini tabir eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Şehirler inşa ediyoruz. Tarihi dokuyu ayağa kaldırıyoruz fakat bunun içine o ruhu, şiiri ve edebiyatı veremiyorsak yapılan işlerin bir değeri yok. Bugün çektiğimiz sorunlar buradan kaynaklanıyor. Bizler yapmış olduğumuz fiziki yapıtlara kentlere, parklara ve tarihi yapıtlara bu çeşit kültürel programları koymak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Bizim belediye olarak 160’ıı üzerinde kitabımız var, sempozyumları kitap haline getiriyoruz. Biz bilim insanları edebiyatçı ve şairleri kendi yanımıza almıyorsak bizlere yol göstermesi için onlara fırsat göstermiyorsak yolumuzu bulamayız. Yeni kütüphanemiz iyi olsun” dedi.

Türkiye Muharrirler Birliği Bursa Şubesi Lideri Mustafa Baki Efe de bu türlü hoş bir yapıtı Bursa kazandırdığı için Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanı'nda kutlandı

Yoruma kapalı.