Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Bridgestone’un İlk Karbon Nötr Lastik Üretim Tesisi Onaylandı

Lastik ve sürdürülebilir mobilite tahlillerinde global bir önder olan Bridgestone, Hindistan’ın Pune kentinde bulunan üretim tesisi için karbon nötr (Kapsam 1 ve 2) sertifikası alarak bu kapsamda onaylanan birinci lastik üretim tesisi oldu. Sertifika, başkan global garanti ortağı LRQA tarafından onaylandı. Yılda 4 milyondan fazla lastik üreten tesis, karbon ayak izinde etkileyici bir biçimde %94 azalma sağladı. Bridgestone Hindistan Genel Müdürü Stefano Sanchini, PAS 2060 onayının bir kesimi olarak önümüzdeki üç yıl için daha fazla karbon emisyonu azaltma taahhüdünde bulundukları söyledi.   

Bridgestone’un global karbon nötr amaçları doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Sanchini, “Güneş gücü santrali ve karbon nötr kazanın yanı sıra, üretim kısmı seviyesinde de çeşitli tedbirler aldık. Dizel tabanlı forkliftleri elektrikle çalışanlarla değiştirmeye ve LPG yerine elektrik gücü kullanmaya devam ediyoruz. Gelecek planlarımız ortasında yeşil güç kullanımını daha da artırmak, tüm operasyonlarımızda karbon emisyonlarını azaltmak ve kapsam 3 emisyonlarını takip etmek yer alıyor” dedi. 

2050’ye kadar karbon nötr olmayı hedefleyen Bridgestone, 2011 referans noktasına nazaran 2030 yılına kadar operasyonel faaliyetlerden kaynaklanan karbon emisyonlarını %50 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Bridgestone EMIA Sürdürülebilirlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koji Takagi ise “Küresel olarak Bridgestone, karbon nötr bir mobilite toplumunu gerçeğe dönüştürmeye kararlı. Hindistan’daki iki lastik fabrikamızdan birinin karbon nötr sertifikasyonu, şirketin sürdürülebilirliğe olan bağlılığı açısından tarihi bir dönüm noktasıdır. Zira Bridgestone, Paris iklim mutabakatına uygun olarak 2050 yılına kadar karbon nötr olma gayesini belirlemiştir. Bridgestone’un Paris İklim Mutabakatı’na uygun olarak 2050 yılına kadar karbon nötr olma maksadını belirlediği göz önüne alındığında, şirketin sürdürülebilirlik taahhüdünde tarihi bir dönüm noktasıdır” diye konuştu. 

Sürdürülebilirlikte öncü maksatlarıyla lastik kesiminin mobilite başkanı Brisa da ortakları Bridgestone ve Sabancı Holding’in vizyonuyla iklim değişikliğiyle gayrette kararlı bir halde sorumluluk almaya devam ediyor. Brisa, iklim değişikliği ile gayret kapsamında düşük karbon iktisadına geçiş için 2030’da direkt emisyonlarını %56 azaltmayı, 2050’de ise net sıfıra ulaşmayı hedefliyor. 

İlginizi Çekebilir;  "Bridgestone Studio" yaza damga vuracak kusursuz performanslarla geri dönüyor!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.