Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri  kasım ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri 

kasım ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

Borusan Contemporary, Perili Köşk’te çocuklar için farklı yaş kümelerine özel eğlenceli ve öğretici atölyeler gerçekleştiriyor. Atölyelerde çocuklar farklı boyama teknikleri kullanacak, tabiattan ilham alacak, soyut sanatla tanışacak ve kendi özgün yapıtlarını oluşturacaklar. 

Borusan Contemporary’nin farklı yaş kümelerindeki çocuklara yönelik hazırlanan atölyeleri küçük sanatseverlere, hem eğlenebilecekleri hem de öğrenebilecekleri bir ortam sunuyor. 

Geometrik kompozisyonlar oluşturarak soyut çalışmalar üretecekler

11 Kasım Cumartesi saat 11.00’da 6-8 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Şekillerin ve Renklerin Dansı” atölyesinde çocuklarla evvel Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan derlenmiş bir seçkiden oluşan “Dijital Mitolojiler” standı gezilecek. Atölyenin üretim etabında ise sanatçı Niko Luoma’nın stantta yer alan “Bir Kürenin Projeksiyonu I” isimli yapıtından ilhamla çocuklar, evvel rengârenk kağıtları yırtacak ve farklı haller verecek. Akabinde elde ettikleri bu biçimleri diledikleri üzere beyaz kağıtlar üzerine yerleştirerek hem eğlenceli bir boyama hem de bir baskı tekniğini kullanacaklar. Atölyenin sonunda iştirakçiler, kendi geometrik kompozisyonlarını oluşturarak soyut çalışmalar üretecekler.

 

Manzarayı iki boyutlu baskıya dönüştürecekler 

11 Kasım Cumartesi saat 13.00’da 8-12 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Manzaradan Baskıya” atölyesi, kısa bir müze gezisiyle başlayacak. Sonrasında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan derlenmiş bir seçkiden oluşan “Dijital Mitolojiler” standındaki yapıtlar ve Amerikalı sanatçı Chris Doyle’un “Kayıp Nesil” isimli yapıtı çocuklarla birlikte yakından incelenecek. Akabinde iştirakçiler, Doyle’un yapıtından seçilmiş bir kareyi baskı tekniği ile iki boyutlu bir yapıta dönüştürecekler.

 

Çocuklar soyut sanatla tanışıyor

12 Kasım Pazar saat 11.00’da 5-7 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Soyut Sanatla Tanışma” atölyesinde Necmi Sönmez küratörlüğünde hazırlanan “Dijital Mitolojiler” standı görülecek. Stantta yer alan Niko Luoma’nın “Bir Kürenin Projeksiyonu” çalışması yakından incelenecek ve her iştirakçi renkli jelatin ve asetat kullanarak kendi özgün soyut sanat çalışmasını üretecek. 

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesinde (EÜ) "Cumhuriyetin 100. Yıl Etkinlikleri" devam ediyor

 

 

Atatürk sanatla anılacak  

12 Kasım Pazar saat 13.30’da 6-10 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Atatürk’ü Hasretle Anıyoruz” atölyesi, “Dijital Mitolojiler” ve “Mat Collishaw: Aritmi” sergilerinden yapıtların görüleceği kısa müze gezisi ile başlıyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün husus alınacağı atölyede her iştirakçi Ceddimizin bir portresini tuval üzerine resmedecek. 

 

Çocuklar özgün yapıtlarını oluşturuyor

25 Kasım Cumartesi saat 11.00’da 7-10 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Çağdaş Heykel Tasarımı” atölyesi, “Dijital Mitolojiler” ve “Mat Collishaw: Aritmi” sergi cinsleri ile başlayacak. Bu seyahat sırasında Borusan Contemporary ana girişinin tavanına asılmış olan Brigitte Kowanz’ın neon heykeli yakından incelenecek. Sonrasında her iştirakçi neon gibisi gereçler kullanarak kendi özgün çalışmalarını oluşturacak.  

 

Cam altı resmi deneyimleyecekler

25 Kasım Cumartesi saat 13.30’da 6-9 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Cam Altı Resmi Deneyimliyoruz” atölyesi, Necmi Sönmez’in küratörlüğünde hazırlanan “Dijital Mitolojiler” standı çeşidi ile başlayacak. Bu seyahat sırasında Herbert Brand’a ilişkin eser yakından incelenecek. Atölyede her iştirakçi, kâğıt ve asetat üzerine akrilik boya ve öteki çizim araçlarını kullanarak keyifli bir soyutlama çalışması yapacak.  

 

Doğadan ilham alan bir atölye 

26 Kasım Pazar saat 11.00’da 6-8 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Doğanın İzinde” atölyesi, İngiliz sanatçı Mat Collishaw’un “Aritmi” standı çeşidiyle başlayacak ve atölyede tabiattan ilham alınarak sanat ve bilim ortasında bir köprü kurulacak. Kış ile birlikte değişen tabiatın renkleri ve dokularının keşfedileceği atölyenin üretim basamağında çocuklar evvel kendi tuz hamuru seramiklerini yapacaklar. Akabinde tabiattan ödünç aldıkları bitkiler ile desenler oluşturacak ve kendi duvar süslerini hazırlayacaklar.

 

Çocuklar kendi ışık kutularını tasarlayacak

26 Kasım Pazar saat 13.00’da 8-12 yaş kümesine yönelik olarak düzenlenecek “Biraz Daha Işık” atölyesinde “Dijital Mitolojiler” standında yer alan Erwin Redl, Brigitte Kowanz üzere sanatkarların ışık temelli yapıtlarını incelenecek, ışığın yansıma ve kırılma prensibi üzerine konuşulacak. Atölyenin üretim basamağında ise elde edilecek ışık desenleri ile günün her saati değişen ışık kutusu dizaynları yapılacak. Akabinde iştirakçiler bu dizaynları müzenin farklı alanlarında gözlemleyecekler.

İlginizi Çekebilir;  İş Sanat Kibele Sanat Galerisi'nde Berna Türemen Retrospektif'i

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.