Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Borç krizi derinleşiyor

Borç krizi derinleşiyor: 

Varlık idaresi şirketlerine yönelik şikayetler arttı 

Çözüm platformu Şikayetvar, bankalardan tahsili gecikmiş, problemli, takipte olan alacaklarını satın alan varlık idaresi şirketlerini mercek altına aldı. Platform tarafından paylaşılan bilgilere nazaran bu şirketlerle ilgili şikayetler bir evvelki yıl ile kıyaslandığında yüzde 114 arttı. Nisan, şikayetlerin tepe yaptığı ay olurken en çok şikayet edilen mevzular; fahiş kar talebi, çalışanların saygısız tavırları, uzlaşmadan uzak davranışlar olarak sıralandı. 

Son periyotta artan enflasyon ve giderek düşen alım gücü vatandaşları kredi kartına ya da kredi kullanımına yönlendirdi. Gelir-gider istikrarı bozulan çok sayıda şahıssa bankalara borçlanmak zorunda kaldı. Öte yandan borçların tahsilinde sıkıntılar yaşayan bankalarsa devir dönem makul bir yüzde karşılığında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK) tarafından yetkilendirilen firmalar olan varlık idaresi şirketlerine devrediyor. Bölüm sürecinin akabinde takibe bahis olan alacağın sahibi pozisyonuna gelen varlık idaresi şirketleri borçlu vatandaşlarla irtibata geçerek tahsilat yapmak için mutabakat, yapılandırma, icra takibi üzere süreçler uyguluyor. Fakat Şikayetvar üzerinden tahlil arayışında bulunan vatandaşlar, varlık idaresi şirketleriyle ilgili çok sayıda şikayette bulunarak mağdur olduklarını söz ediyor. O denli ki ilgili şirketlerle ilgili şikayetler bir evvelki yılın tıpkı periyoduyla (Ocak-Ekim) kıyaslandığında 2023’te yüzde 114 arttı. Platforma mevzuyla ilgili yüzlerce şikayet geldi. Şikayetvar’a ulaşan şikayetlere nazaran borçlu olunan ana paranın çok daha üstünde paralar tahsil edilmek isteniyor, şirket çalışanları rahatsız edici hatta tehdide varan konuşmalarla borçlulara ruhsal baskı uyguluyor ve borcunu ödemek isteyen vatandaşlarla uzlaşma sağlanmayarak, borcun her geçen gün artması isteniyor. 

Konuyla ilgili platforma ulaşan şikayetlerden kimileri ise şöyle: 

Sürekli yakınlarımı arayarak rahatsız ediyorlar

“Varlık idaresi şirketi 39.000 TL’lik borcumu 158.000 TL olarak ödememi talep ediyor. Bu nasıl bir para kazanma biçimi anlamadım. Onda bir fiyatına evre aldığı borcu 10 katına tahsil etmek istiyor. İndirim de yapmıyor ve daima yakınlarımı rahatsız ediyor. İndirim yapsa tahlil bulmaya çalışacağım.”

İlginizi Çekebilir;  Okan koleji öğrencileri cumhuriyet'in 100.yılı coşkusunu Soner Arıca ile yaşadı

Yüzde 3000 kar talep ediyorlar

“Yıllardır varlık idare şirketi tarafından aranıyorum ve borcumu kapatmam isteniyor. Sonunda elime ufak bir fiyat geçti ve borcumu kapatmak istedim. Lakin, aradığımda apansız 37.500 TL olan borcum bir hafta sonra 75.000 TL’ye 15 gün sonra ise 110.000 TL’ye yükseldi. Bu durum hakikaten latife gibi! Evrak maddelerine nazaran, alınan evrakın yüzde 300’ünden fazla kar elde edilemezken, siz yüzde 3000 kar talep ediyorsunuz. Bu nasıl bir ticaret anlayışı? Hiçbir mal varlığım ve sigorta teşebbüs yok. Artık ben aramam, onlar arasınlar, onlar yalvarsınlar. Aldığınız belgelerden bu kadar yüksek kar elde edemezsiniz, bu kanuna muhalif. Bir de bana bağırıp duruyorlar. Hürmet sıfır, güya karşılarında çocuk varmış üzere davranıyorlar. Bu ayıptır, yazıktır. Beşerler aslında 3 kuruşa muhtaç, ben uygun niyetli oldum diye suiistimal edemezler.”

Bunlara dur diyecek kimse yok mu?

Bin lira olan borcuma karşılık 5 bin istiyorlar. Kabul ettim artık iş yerine icra yazısı gönderdiler. 16 bin istiyorlar. Bin liraya 16 bin! Minimum fiyatla çalışan biri bunu nasıl ödesin telefon açıyorum kimselere ulaşamıyorum. Nasıl bir şirket? bunlara dur diyecek kimse yok mu?

12 bin TL borcum için 50 bin TL isteyip tehditler savurdular

“Borcumu ödemek için varlık idare şirketini aradım. Nezaketsiz tavırları beni şaşırttı. Ana param olan 12 bin TL borcum için benden yaklaşık 50 bin TL isteyerek tehditler savurdu. Bu kurumun bu formda davranması kabul edilemez. Yardımcı olmuyorlar, bilakis insanları mağdur etmeye çalışıyorlar.”

6 bin olan borç 19 bin olur mu yazık ya!

“Çalışanlar çok saygısızca yokuşa sürüyor. 6 bin TL olan borcumu kapatmak için aradım 19.500 TL istediler. ‘10 bin TL var yardımcı olun’ diyorum. Saygısızca ‘Bana mı borcunuz var? Ödeyeceksiniz.’ diyorlar. Tahlil yolu yok. Bu hususta ne yapılması gerekiyor? Çalışanlarının bu halde saygısızlaşmasını nasıl çözeriz? Ödemek istiyorum. Ona da yanaşmıyorlar. 6 bin olan borç 19 bin olur mu yazık ya”

İlginizi Çekebilir;  EİB'den mayıs ayında 1 milyar 565 milyon dolarlık ihracat

Mağdur olmasam esasen bu durumda olmazdım

“Birileri bu varlık idare kurumlarına lütfen dur desin ya da sınırlama getirsin. Bir hiç olarak bankalardan tahsil ettikleri borçları insanlardan kat be kat fazla istiyorlar. Yüzde 100 karı anladım da yüzde 500 nedir ya? Görünen borcum 1800 TL benden 8000 TL istiyorlar. 2 katı 4000 TL vereyim dedim kabul etmediler. El insaf. Biraz vicdan. Mağdur olmasam zati bu durumda olmazdım. Verebilseydim vaktinde öder sizlerin eline de düşmezdim. Yetkili kurumların bu duruma müdahale etmelerini istiyorum.”

Eşimin telefonuna icra tehdidi içeren bildiriler attıkları için boşandık

“Varlık idare şirketleri maddelere ve borç yapılandırma kurallarına muhalif çalışıyorlar. Asıl alacaklıdan cüzi ölçüler karşılığında zaman aldıkları borçları her ay katlayarak borçluya yüksek sayılar sunarak ödenmesi imkansız hale getiriyorlar ve sonra da kişinin hayatını kabusa çeviriyorlar. Eşimin cep telefonuna iletiler atarak icra tehditlerinde bulundukları için eşimle boşandık. Tekraren ödeme gayretinde bulundum ama her kezinde borcu katlayarak talepte bulundukları için sonuca gidemedik. Aslında hiçbir bankadan rastgele bir finans imkanı kullanamıyorum, bir yere işe başlasam çabucak maaş haczi geliyor. Bir insanın bütün hayatını abluka altına almak bütün ömür kaidelerini kötüleştirmek kabahattir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.