Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Bisiklet, motosiklet ve skuter için kapalı park yeri de var Bostanlı İskelesi yenileniyor

Bisiklet, motosiklet ve skuter için kapalı park yeri de var
Bostanlı İskelesi yenileniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımının değerli halkalarından biri olan Bostanlı İskelesi’nde 17 milyon liralık yatırımla yürüttüğü yenileme çalışmalarında sona yaklaştı. Açık ve kapalı yolcu bekleme alanlarının dört katına çıkarıldığı projede bisiklet, motosiklet ve skuterler için kapalı park alanı da yer alıyor. İskelenin yenilenen yüzüyle önümüzdeki ay hizmete açılması planlanıyor.

Deniz ulaşımındaki konforu artırmak için Üçkuyular İskelesi’ni yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bostanlı İskelesi’nde başlattığı yenileme çalışmalarında da sona yaklaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında fiziki şartlar açısından yetersiz kalan feribot bekleme alanı yenileniyor. 17 milyon liralık yatırımla yürütülen yenileme çalışmalarının önümüzdeki ay bitirilmesi planlanıyor.

Yolcu salonu büyüdü
28 metrekarelik eski yolcu bekleme salonunun kapasitesi 104 metrekaresi kapalı, 68 metrekaresi açık olmak üzere 172 metrekareye çıkarıldı. Yolcu oturma kapasitesi ise 25’ten 100’e çıkarıldı. Salonda iklimlendirme sistemi ile yolcuların iç ve dış alanda sefer saatlerini takip edebileceği bilgilendirme ekranları yer alacak.

“Bekleme alanı 4 kat büyüyor”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Lideri Kadir Efe Oruç, hem yolcu salonunun hem de araç bekleme alanlarının kapasitesini artırdıklarını belirterek,  “Geçtiğimiz Haziran ayında Üçkuyular İskelesi’nde bir modernizasyon çalışması yapmıştık. Oradaki yolcu bekleme salonunu, araç park ve hareket alanlarını büsbütün yenilemiştik. Artık kentin bir öbür değerli entegrasyon merkezi olan Bostanlı İskelesi’nde benzeri bir çalışma yapıyoruz. Burada bilhassa feribotu kullanan vatandaşlarımızın bekleme alanını ve araçların hareket alanını modernize etme muhtaçlığı duyduk. Yaptığımız tahlil çalışmalarından sonra 25 kişilik olan yolcu bekleme salonumuzun kapasitesini 100 bireye çıkardık. Açık alanı da 4 kat büyütüyoruz. Araç bekleme alanlarını da artırıyoruz. Alandaki tüm çalışmalarımızı Aralık ayı sonunda tamamlayarak yolcularımızın kullanımına sunacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Kemer Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı

Mikromobilite Park Alanı geliyor
Bostanlı İskelesi’nin, ulaşım cinslerinin bir kesişme ve entegrasyon merkezi olduğuna dikkat çeken Oruç, “Burada hem tramvayın, hem vapurun, hem otobüsün kesişmesi kelam konusu. Günde ortalama yüz bin insanın yolu burada kesişiyor. Beşerler buraya vakitte arabayla, bisikletle, skuter ve motosikletle de geliyor. Bu yolcu bekleme salonunu yaparken, kesişme alanına mikromobilite ögelerini da dahil ederek bir planlama gerçekleştirdik. Park halindeki araçların olumsuz hava şartlarından etkilenmesini önlemek emeliyle üstü kapalı olacak halde planlanan Mikromobilite Park Alanı’nda 8 dikey bisiklet park yeri, 32 skuter park yeri ve 12 motosiklet park yeri bulunacak. Sürdürülebilir ulaşım araçlarının daha fazla kullanılmasına yönelik teşvik edici bu çalışmamız tıpkı vakitte skuter ve motosiklet kullanıcılarının araçlarını taşıt ve yaya yollarına sistemsiz park etmesinin de önüne geçecek” tabirlerini kullandı.

Deniz ulaşımını güçlendiriyoruz
Kesintisiz ve sürdürülebilir için bir ulaşım yürüttükleri çalışmaları aktaran Oruç, “İzmir,  Avrupa’daki 100 misyon kentinden bir tanesi. Misyon kentlerinin kıymetli hedeflerinden bir tanesi de karbon salınımını azaltmak ve etrafa hassas ulaşım cinslerini geliştirmek. Hasebiyle belediyemizin yaptığı çalışmalar bu maksadı destekliyor. Daha az sayıda aracın trafikte seyretmesi, feribotların daha ağır kullanılması direkt emellerimize katkı sağlayacak. 2019 yılından sonra filomuzdaki feribot sayımızı 3’ten 7’ye çıkarmıştık. Deniz ulaşımını geliştirmeye yönelik yaptığımız yatırımlarla kentimizin ve tabiatımızın gelişimini ve korunmasını sağlıyoruz. Ayrıyeten, Türkiye’de tekrar bir birinci; elektrikli yolcu gemilerini filomuza dahil etme noktasında kıymetli basamaklar kat ettik. 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na sunduğumuz projemizin onaylanmasının akabinde elektrikli gemilerimiz etaplar halinde 2025 ve 2027 yılları ortasında kademeli olarak filomuza dahil olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.