Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde Her Beğeniye Hitap Eden Müzik Akşamı

Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri maratonundaki sekizinci durak olan Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında evvelki gün pop müziğinin sevilen sesi Merve Özbey Galataport İstanbul’da sahneye çıktı. Özbey ile birebir saatlerde AKM Türk Telekom Açıkhava Sahnesi’nde Göksel sevenleriyle buluştu. Tıpkı akşam AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda Rigoletto Mersin DOB Opera rüzgarı esti. Geçtiğimiz dönem Mersin DOB bünyesinde Kenan Korbek rejisiyle gerçekleşen Rigoletto Operası, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında İstanbullu sanatseverlerle biraraya geldi. Victor Hugo’nun ruhsal ve sosyolojik çözümlemelerinin açıkça görüldüğü temsil dakikalarca ayakta alkışlandı. 

 

Grand Pera Emek Sahnesi’nde ise Şef Hakan Şensoy idaresinde Grand Pera Filarmoni Orkestrası 

solist Muhammed Yıldırır’a eşlik etti. Klasik, Çigan ve Türk Müziği’ni sentezleyen konser izleyenlere harika bir müzikal tecrübe sundu.  AKM Tiyatro Salonunda ise Devran-ı Şerif potnişin Mehmet Fatih Çıtlak idaresinde İstanbul Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu aktifliği tasavvufseverleri büyüledi. 

 

“VECİHİ HÜRKUŞ” TİYATRO SAHNESİNDE

 

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında Tekamül Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı “Vecihi Hürkuş” oyunu evvelki akşam Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda izleyicinin beğenisine sunuldu. Türk havacılık tarihinin en değerli isimlerinden Vecihi Hürkuş’un hakkında yazılan oyun, kendisine bağlanan gazi maaşına bile yerli uçak üretimi sevdası yüzünden haciz konan Hürkuş’un anılarını kaleme alırken beyin kanaması geçirmesi ve komaya girmesi gerçeğinden hareketle, koma devrinde hayatının dönüm noktalarının gözlerinin önünden geçişini mevzu alıyor.  

 

FESTİVALİN RENGİ STANTLAR VE SÖYLEŞİLER

 

“Kendime Ulaşacağım Fakat Hangi Yoldan (I Will Reach Myself But in Which Way?)” standı Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında Hope Alkazar’da ziyaret edilebiliyor. Kısa ve derin kıssalarıyla, metinle grafiğin, illüstrasyonla karikatürün, gündelik olanla derin tefekkür gerektirenin özgün bir bileşimini ortaya koyan sanatçı Cem Güventürk, standında yazı ve resmi bir ortaya getirdiği üslubu ile izleyiciye farklı bir tecrübe sunmayı amaçlıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Karamanlılar Kıraç Konseri İle Coştu

 

Festivalde görsel sanatların yanı sıra konuklarla söyleşiler de dikkat çekiyor. Evvelki akşam Soho House İstanbul’da 212 Photography İstanbul’un Bager Akbay ve Deniz İkizler anlatımıyla “Merceksiz Fotoğrafçılık” söyleşisi iştirakçilerin ağır ilgisiyle karşılaştı.   

 

 

RAMİ KÜTÜPHANESİ’NDE ATÖLYE ÇALIŞMALARI 

 

Beyoğlu Kültür Yolu’nda ilgi çeken duraklardan biri de Rami Kütüphanesi… Kütüphanede yetişkinler için “Gelenekten Geleceğe El Sanatları Atölyeleri” gerçekleşiyor. Atölyeler, tesbih üretimi, cam boncuk imali, deri işlemeciliği, zeytin çekirdeğinden tesbih imali, ebru sanatı, bakır sürece, gümüş eşya işlemeciliği, ney üretimi üzere geniş kapsamlardan oluşuyor. Atölyelere İstanbullular ağır ilgi gösteriyor. 

 

ÇOCUK AKTİFLİKLERİ SÜRÜYOR

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde her vilayette olduğu üzere İstanbul’da da çocuklar unutulmuyor. Evvelki gün AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde “Piyano İle Tanışıyorum” ve “Çocuk Arkeologlar Kazıda” aktiflikleri gerçekleşti. Rami Kütüphanesi’nde ise “Ahşap Oyuncak Yapımı”, “Seyret, Keşfet, Üret: Motiflerin Dili” atölye aktiflikleri de gerçekleşti. 

 

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliğindeki yüzlerce aktifliğin detaylarına beyoglu.kulturyolufestivalleri.com/  dan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.