Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde anlamlı konser

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, dünyanın en uzun periyodik şenlikleri ortasında yer alan, 100 günde 11 vilayette gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin en özel duraklarından biri olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde sahneye çıkan Tunuslu müzikçi Emel Mathlouthi hayranlarını duygulandırdı. 

 

EMEL MATHLOUTHİ VE YAVUZ BİNGÖL DÜETİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

 Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği, 5. İstanbul Uluslarası Halk Müzikleri Şenliği kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda Tunuslu müzikçi Emel Mathlouthi sahneye çıktı. Mathlouthi’ye halk müziği sanatkarımız Yavuz Bingöl de eşlik etti. İkili, “Holm” ve “Sarı Gelin” müziklerinde birlikte düet yaptı. Düetin akabinde Mathlouthi, “Kaddesh” isimli müziğini seslendirmeden evvel Türkçe konuştu ve “Bu şarkıyı Gazze için söylüyorum” dedi. Salonda tezahürat ve kuvvetli alkış koptu. Emel Mathlouthi’nin konserin kapanış müziği ise Filistin için yazdığı “Naci En Palestina” müziği oldu. 

 

BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU FESTİVAL’İNE ÖZEL TİYATRO OYUNU YAZDI 

Beyoğlu Kültür Yolu şenliği kapsamında evvelki akşam Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda sanatçı Ali Poyrazoğlu tarafından “Tamamla Bizi Ey Aşk” oyunu sahnelendi. Sahne öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Poyrazoğlu, “Geçtiğimiz sene Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde ‘Şıngır Şıngır Beyoğlu’ oyununu oynamıştık. Hatta çok beğenildiği için iki sefer daha şenlikte oynamak için hazırlandık. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Bey’in “Bu yıl da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde sen olacaksın değil mi?” sorusu üzerine tekrar birebir oyunu oynamak istemediğim için özgün bir oyun yazmaya karar verdim ve “Tamamla Bizi Ey Aşk” oyununu yazdım. Bu nedenle bu oyun benim için özel bir mana taşıyor” dedi. Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği öncesinde Gastroantep Kültür Yolu Festivali’nde de “Tamamla Bizi Ey Aşk” oyunu ile sahneye çıktıklarını ve fevkalade bir kalabalığın kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Poyrazoğlu, “Kültür Yolu Şenliklerinin bir modülü olmaktan ötürü çok mutluyum” diye paylaştı. Poyrazoğlu, tıpkı vakitte Atatürk Kültür Merkezi meskenine çok yakın olduğu için çok sık gidip geldiğini bununla bir arada büyüleyici atmosferini ve harika işleyişini övgüyle anlattı. Usta isim, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında gösteriyi izlemeye gidenlerin stantları de kaçırmamalarını önerdi. Süper fotoğraf ve heykel stantları, sanatseverleri büyüleyici bir tecrübeyle buluşturduğunu belirten Ali Poyrazoğlu, akabinde sahneye çıkarak seyircilere unutulmaz bir oyun tecrübesi yaşattı.

İlginizi Çekebilir;  Sümela Kültür Yolu Festivali'nde 100. Yıl Marşları coşkusu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.