Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Beşinci Rusya-Çin Enerji İş Forumu 

Beşinci Rusya-Çin Güç İş Forumu 

 

Pekin’de Başladı

  • İki ülke ortasında son beş yıldaki toplam ticaret cirosu 660 milyar dolara yükseldi.
  • 2023 yılının birinci 9 ayında, Çin ile Rusya ortasındaki ticaret cirosu, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran neredeyse %30 artarak 176,4 milyar dolara ulaştı.

Beşinci Rusya-Çin Güç İş Forumu (RCEBF), Salı günü Çin Halk Cumhuriyeti’nin başşehri Pekin’de başladı. Forum, Rosneft ve Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) tarafından ortaklaşa düzenlenen Rusya Cumhurbaşkanlığı Yakıt ve Güç Kompleksi Gelişim Stratejisi ve Etraf Güvenliği Kurulu ile Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Güç Yönetimi’nin himayesinde düzenleniyor.

Rusya Devlet Lideri’nin tebrik konuşması, Rosneft İcra Heyeti Lideri Igor Sechin tarafından yapıldı. Tebrik konuşmasında Vladimir Putin, Rusya ile Çin ortasındaki kapsamlı paydaşlık ve stratejik iş birliği bağlantılarının eşi gibisi görülmemiş yükseklikte bir düzeye ulaştığını ve dinamik bir formda gelişmeye devam ettiğini belirtti. Bu bağlantıların kilit bileşenlerinden biri, giderek daha etkin ve çok boyutlu hale gelen güç iş birliğidir.

Ardından Sechin, mevcut durum ve Rusya-Çin iş birliğinin geliştirilmesine ait beklentiler hakkındaki görüşlerini özetledi. Igor Sechin, “Rusya ile Çin ortasındaki iş birliği her alanda güçleniyor. Ülkelerimiz ortasında son beş yıldaki toplam ticaret cirosu 660 milyar dolara yükseldi.” dedi. “2023’ün 8 ayı sonunda Rusya, Çin’in ana petrol tedarikçisi haline gelerek Suudi Arabistan’ın önüne geçti. Bu yıl Çin’e halihazırda 75 milyon tondan fazla Rus petrolü teslim edildi. Bu sayı, geçen yıla nazaran %25 daha fazla.” 

Enerji kesimi iki ülke ortasındaki en kıymetli iş birliği alanıdır. 2023’ün 8 ayı boyunca Rusya, Suudi Arabistan’ı geçerek Çin’in ana petrol tedarikçisi haline geldi. Bu yıl Çin’e halihazırda 75 milyon tondan fazla Rus petrolü teslim edildi. Bu sayı, geçen yıla nazaran %25 daha fazla. Igor Sechin, “Gaz dalında Rusya-Çin iş birliğinin süratli bir formda büyüdüğünü görüyoruz. Bu yıl Rusya’nın Çin’e gaz ihracatı, tarihin en yüksek düzeyine ulaşacak ve 30 milyar metreküpü aşacak.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Elektriğe Yüklü Zam Şaşırtmaz

Rusya’nın “Doğu’ya dönüşünde”, Çin destinasyonu değerli bir rol oynuyor. 2023 yılının birinci 9 ayında, Çin ile Rusya ortasındaki ticaret cirosu, bir evvelki yılın birebir periyoduna göre neredeyse %30 artarak 176,4 milyar dolara ulaştı. Sechin, “Ülkelerimiz arasındaki ticaret cirosunun, bu yılın başlarında 200 milyar dolar hedefini aşacağına inanmak için her türlü neden var.” diye ekledi.

Geçtiğimiz yıl Çin birebir vakitte, tedarikini üç aylık artışla 67 milyon tona çıkararak en büyük Rus kömürü alıcısı oldu. “Rusya ile Çin ortasındaki ekonomik iş birliğinin en değerli projelerinden biri olan Tianwan Nükleer Santrali’nin amiral gemisi olduğu nükleer sektördeki iş birliğimizi genişletiyoruz. Her biri 1.200 MW’lık iki Rus tasarımı nükleer güç ünitesi şu anda Tianwan Nükleer Santrali’nde inşa ediliyor. Daha evvel inşa edilen Rus VVER-1000 dizaynının dört ünitesi, başarılı bir biçimde çalışıyor ve ülkenin güç sistemine milyarlarca kilovatsaat elektrik sağlıyor. Ayrıyeten, Liaoning şehrinde Xudapu Nükleer Santrali inşa ediliyor.

Uzun vadede güç güvenliği kelam konusu olduğunda, Rusya’nın yeni güç projelerindeki yatırımlara öncelik veren az sayıdaki ülkeden biri olduğunu da belirtmek gerekir. Sechin şöyle devam etti: “Bu bağlamda, öncelikle Vostok Petrol Projesi’nden bahsetmek istiyorum. Dünyada arama ve üretime yapılan yatırımlarının azalmasıyla birlikte, Kuzey Sibirya’daki 6,5 milyar ton petrol kaynak tabanına sahip olan ve dünyanın en büyük yeşil alan projesi olan bu proje, muhtemelen dünyada hidrokarbon piyasası üzerinde istikrar sağlayıcı bir tesir yaratabilecek en büyük projedir. Bu büyük ölçekli yatırım projeleri, Asya’daki müşterilerimize giden en kısa deniz yolu olan Kuzey Denizi Rotasını faal olarak teşvik etmemizi sağlıyor.”

Forum açılış merasimine Çin Halk Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang, Yakıt ve Güç Bölümü Stratejik Gelişimi ve Etraf Güvenliği Başkanlık Kurulu Genel Sekreteri Igor Sechin, Rosneft İcra Konseyi Lideri Aleksandr Novak, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı ve Çin Ulusal Petrol Şirketi İdare Heyeti Lideri Dai Houliang katıldı.

İlginizi Çekebilir;  Rosatom ve Nornickel, Norilsk bölgesinde SMR olasılıklarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı

Bu yılki aktiflikte siyasi isimler, çeşitli bölümlerden 100’den fazla büyük Rus ve Çin şirketinin temsilcileri, bilim adamları, akademisyenler, uzmanlar ve analistler de dahil olmak üzere yaklaşık 500 iştirakçi yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.