Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Bengüboz’un Cumhuriyet’in ilk yıllarına ışık tutan fotoğrafları İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde Sergileniyor

Bengüboz’un Cumhuriyet’in birinci yıllarına ışık tutan fotoğrafları

İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde Sergileniyor

 

Fotoğrafçılığı İngiliz esir kampında öğrenen ve Anadolu’ya döndükten sonra 1923-39 yılları ortasında Cumhuriyet’in getirdiği dönüşümü belgeleyen Ahmet İzzet Bengüboz’un 1920’li ve 30’lu yıllara ait Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kara Fatma üzere Kuva-yı Ulusala kahramanları, Cumhuriyet ile gelen toplumsal ve kültürel değişimin değerli dokümanlarını içeren fotoğraf standı, Kasım ayında İzmir’de ziyaret edilebilecek.

 

Türkiye’nin önde gelen teknoloji dağıtıcılarından Bilkom öncülüğünde, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Mudurnu Kaymakamlığı ve Mudurnu Belediyesi iştirakinde akademisyenlerin dayanaklarıyla hayata geçirilen 100 Yıllık Miras: Bengüboz projesi kapsamında, Ahmet İzzet Bengüboz’un en özel fotoğraflarının yer aldığı bir stant oluşturuldu. Daha evvel Mudurnu, İstanbul ve Ankara’da büyük beğeni toplayan fotoğraf standı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağı ile artık İzmirliler ile buluşuyor.

 

Cumhuriyet’in 100. yılı anısına Bilkom tarafından hayata geçirilen Yüz Yıllık Miras: Bengüboz projesi kapsamında, Dr. A. Ege Yıldırım ve Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu küratörlüğünde hazırlanan stant, Ahmet İzzet Bengüboz’un 20’li ve 30’lu yıllara ilişkin arşivini günümüze taşıyor. Bengüboz’un günümüze ulaşan binin üzerindeki fotoğrafı ortasından yapılan seçki ile restore edilen, renklendirilen ve yapay zekâ uygulamalarıyla günümüze taşınan eserler, 9-30 Kasım 2023 tarihleri ortasında İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilenecek.  Sergide Ulusal Gayret, Cumhuriyet Kutlamaları, Ekonomik ve Toplumsal Hayat ile Cumhuriyet Bayanları galerilerine ek olarak, Yüz Yıllık Miras Özel NFT Koleksiyonu görülebilir.

 

Serginin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Heyecan verici bir buluşma. Bütün emek verenlere teşekkür ediyorum. Cumhuriyet insanlık tarihinin tahminen de en büyük ihtilali. Ve yüz yıldır kesintisiz bir barış yaşamamıza imkân veren büyük bir ihtilal. İnsanlık tarihinin tahminen de tek örneği. Son derece değerli bir hazinemiz, mirasımız var. Ve bu miras şayet bu coğrafyada yüz yıldır kesintisiz barışı yaşatıyorsa, bu yapıtı yaşatmamız lazım. Harikulade bir sürat çağında yaşıyoruz ve güya hayat bizle başlayıp bitiyormuş üzere devam ediyor. Meğer geride harika bir miras var ve o mirası kaybettiğimiz, unuttuğumuz vakit aydınlık bir gelecek kurmamız mümkün değil” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  100'üncü Yılda Sporda Türkiye-Yunanistan Dostluğu

 

“İnkılabı seven yayar”

Sergide yer alan fotoğraflardan birinden örnek veren Lider Tunç Soyer, “Mudurnu’daki takta ‘İnkılabı seven yayar’ diyor. Yaymaya, yaşatmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz. Zira biz inkılabı seviyoruz, Cumhuriyeti seviyoruz, Ata’mızı seviyoruz ve son nefesimize kadar da bu bu türlü devam edecek. İşte bu sürat çağında çok şey kaybolup gidiyor ancak bugün burada bulunmamız nedeniyle hepimizi heyecanlandıran bir şey var. Bu miras kaybolmasın diye tasa taşıyan ve ona bugüne kadar sahip çıkmayı başarmış bir aile ve o ailenin çok değerli torunu burada. Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Düzgün ki sahip çıktınız güzel ki korudunuz. Zira biz lakin o evraklarla, bilgilerle donanarak sahip çıkma gücünü daha fazla buluyoruz kendimizde. Ata’mızı rahmetle, şükranla anıyorum. Sonsuza kadar, ebediyen Cumhuriyete de onun aziz anısına da sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Serginin 9 Kasım tarihindeki galasında konuşan Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına tanıklık ettiğimiz bu özel devirde, ülkemizin en değerli bedellerinden biri olan Ahmet İzzet Bengüboz’un değerli mirasının korunması ve geleceğe taşınması emeliyle başlattığımız projede, bu özel vazifesi üstlenmekten ötürü büyük bir kıvanç ve memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin Dijital Hayat Koçu olarak, ülkemizin bedellerine teknolojinin yenilikçi imkanlarıyla tekrar hayat verebilmek, tarihi ve kültürel mirası gelecek kuşaklar ile buluşturabilmek bizleri gururlandıran bir öteki kıymetli nokta. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılını kutluyor ve Ahmet İzzet Bengüboz’un özel mirasını İzmir’de sergilemekten onur duyuyor, bu vesileyle standa dayanak olan İzmir Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.