Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Bayraklı Uluslararası Homeros Festivali’nden Bir Yıldız Doğdu

Bayraklı Belediyesi tarafından İzmir’in sanat ve edebiyat hayatına kazandırılan Milletlerarası Homeros Festivali’nde süper sesi, yeteneği ve sahne performansıyla büyük beğeni kazanan 23 yaşındaki viyolonsel sanatkarı Adasu Akın, şenliğin en büyük kazanımlarından biri oldu. Geçtiğimiz haftaki etkinlikler kapsamında sahneye çıkan Akın, Anadolu ezgilerini çağdaş müzikle harmanladığı konseriyle izleyenlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Salondakiler genç sanatçıyı uzun mühlet ayakta alkışlarken ünlü sanatçı Zülfü Livaneli de Adasu’yu tebrik ederek, ulusal ve memleketler arası boyutta tanıtımı için takviye kelamı verdi. Lider Serdar Sandal, “Adasu artık benim manevi kızım. Onun sanatıyla üstlendiği bu kültür elçiliği ülkemiz ismine da çok kıymetli. Atatürk, cumhuriyet ve manevi kıymetlerimiz ışığında ilerleyen kızımızın her vakit yanında olacağız” dedi.

LİVANELİ’Yİ AĞLATTI
Bayraklı Belediyesinin kente kazandırdığı ve geçen hafta ikincisi düzenlenen Bayraklı Memleketler arası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin finaline 23 yaşındaki viyolonsel sanatkarı Adasu Akın’ın eşsiz konseri damga vurdu. Genç sanatçı Adasu Akın, Anadolu ezgilerini çağdaş müzikle harmanladığı konseriyle herkese unutulmaz anlar yaşattı. Türkülerle duygulanan batı müziğiyle keyiflenen izleyiciler, genç sanatkara tam not vererek uzun mühlet ayakta alkışladı. Başarılı sanatçıyı dinleyenler ortasında yer alan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli de Adasu’yu tebrik etti. Genç ismi yalnızca Bayraklı, İzmir ve Türkiye’nin değil dünyanın tanıması gerektiğini söz eden usta sanatçı, bu hususta takviye olacağını müjdeledi. İzleyenler 23 yaşındaki genç yetenek için, “Bayraklı’dan bir yıldız doğdu. Mütevazılığı, azmi ve başarılarıyla çok daha güzel yerlere gelecek” yorumunda bulundu.

ATATÜRK’ÜN, CUMHURİYETİN EVLATLARI BİZE GÜÇ VERİYOR
Festival sonrası Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal’ı ziyaret eden Adasu’yu Lider Sandal, manevi kızı ilan etti. Heyecanı ve memnunluğu yüzüne yansıyan genç sanatçı, çok gururlu olduğunu belirterek Lider Sandal’a teşekkür etti. Sandal, “Batı enstrümanlarıyla Anadolu’nun binlerce yıllık kültürünü üniversal normlarla buluşturup, sanata yansıtmak çok değerli bir kültür elçiliğidir. Ülkemiz, geleceğimiz, kültürümüz ve toplumumuz için çok değerli işler yapıyor. Tahminen birçok kültür elçimizin yapamadıklarını sesiyle, enstrümanıyla, davranışıyla, duruşuyla, sanatıyla yapıyor. Adasu üzere evlatlarımızın varlığı bize güç veriyor zira onlar Mustafa Kemal Atatürk’ün, cumhuriyetin evlatları. Her vakit yanında olacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Yuvam Dünya Derneği ile Galata Wind'in Enerjisi Birleşiyor!

BİRİNCİLİKLERLE DOLU EĞİTİM HAYATI
Ortaokul ve liseyi Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda okuduktan sonra Conservatorio Arrigo Boito di Parma’yı birincilikle kazanarak, İtalya’da viyolonsel eğitimini sürdüren ve tam puan ve övgü puanı ile lisans eğitimini tamamlayan Adasu Akın, Yüksek lisans eğitimini Yaşar Üniversitesi’nde tam burslu olarak sürdürmekte. Genç sanatçı Adasu Akın, “Çevremde her vakit bana inanan beşerler oldu fakat Usta sanatçı Zülfü Livaneli ve Bayraklı Belediye Liderimiz Serdar Sandal ile olan diyaloğumuzdan sonra kendime inancım pekişti ve doğal olarak etrafımdaki ilgi arttı. Olumlu geri dönüşler aldım.
Müzikle bağlantıma gelince, müziğin içine doğdum. Ailede müzik günlük yaşantımızın bir kesimiydi zati. İlkokuldan evvel devlet senfoni çocuk korosuna gittim, daha sonra keman eğitimi aldım sonra DEÜ Devlet Konservatuvarı’na seçildim böylelikle ortaokulda viyolonsel eğitimim başladı hala de sürüyor.

 

HAYALİM ÖZGÜRCE MÜZİKTEKİ ARAYIŞIMI SÜRDÜRMEK

Çok geniş repertuvarda müzikler, türküler söyleyerek dinleyenleri mest eden ve herkesi kendisine hayran bırakan genç sanatçı, yakın vakitte ise kendi bestelediği farklı tıptaki müzikleri dinleyenlerle paylaşmak istiyor. Akın, “Anadolu ezgilerini yaşatmayı bir sorumluluk olarak görüyorum. İtalya’da eğitim görürken de türküler söylediğimde çok etkileniyorlardı ve yaşlı gözlerle tekrar okumamı istiyorlardı. Müziğin birleştirici ve üniversal gücü buradan geliyor. Maksadım bu kadar severek yaptığım bir işi beşerlerle paylaşıp müziğin hissini onlara da aktarmak” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.