Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Soyer Yüz Yıllık Miras Bengüboz Fotoğraf Sergisi’ni açtı

Başkan Soyer Yüz Yıllık Miras Bengüboz Fotoğraf Sergisi’ni açtı

“Cumhuriyet ve Ata’mıza sahip çıkmaya devam edeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 1923-1939 yılları ortasında Cumhuriyet’in getirdiği dönüşümü belgeleyen Ahmet İzzet Bengüboz’un fotoğraflarından oluşan Yüz Yıllık Miras Bengüboz Fotoğraf Sergisi’nin açılışında konuştu. Lider Soyer, “Mudurnu’daki takta ‘İnkılabı seven yayar’ diyor. Yaymaya, yaşatmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz. Zira biz inkılabı seviyoruz, Cumhuriyeti seviyoruz, Ata’mızı seviyoruz ve son nefesimize kadar da sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı anısına düzenlenen Yüz Yıllık Miras Bengüboz Fotoğraf Sergisi’nin açılışını yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) 30 Kasım’a kadar sanatseverleri ağırlayacak stant Bilkom öncülüğünde, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Mudurnu Kaymakamlığı ve Mudurnu Belediyesi iştirakinde akademisyenlerin takviyeleriyle hayata geçirildi. Türkiye’nin öbür kentlerinde de açılan stant ağır ilgiden ötürü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesiyle İzmirliler ile buluştu.

Sergi, 1923-1939 yılları ortasında Cumhuriyet’in getirdiği dönüşümü belgeleyen Ahmet İzzet Bengüboz’un 1920’li ve 1930’lu yıllara ait Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kara Fatma üzere Kuva-yı Ulusala kahramanları, Cumhuriyet ile gelen toplumsal ve kültürel değişimin kıymetli dokümanlarını içeriyor.

“Son derece değerli bir hazinemiz, mirasımız var”

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Heyecan verici bir buluşma. Bütün emek verenlere teşekkür ediyorum. Cumhuriyet insanlık tarihinin tahminen de en büyük ihtilali. Ve yüz yıldır kesintisiz bir barış yaşamamıza imkân veren büyük bir ihtilal. İnsanlık tarihinin tahminen de tek örneği. Son derece değerli bir hazinemiz, mirasımız var. Ve bu miras şayet bu coğrafyada yüz yıldır kesintisiz barışı yaşatıyorsa, bu yapıtı yaşatmamız lazım. Harikulade bir sürat çağında yaşıyoruz ve güya hayat bizle başlayıp bitiyormuş üzere devam ediyor. Halbuki artta fevkalâde bir miras var ve o mirası kaybettiğimiz, unuttuğumuz vakit aydınlık bir gelecek kurmamız mümkün değil” dedi.

İlginizi Çekebilir;  'Aile'nin yeni bölümünden ikinci tanıtım yayınlandı!

“İnkılabı seven yayar”

Sergide yer alan fotoğraflardan birinden örnek veren Lider Tunç Soyer, “Mudurnu’daki takta ‘İnkılabı seven yayar’ diyor. Yaymaya, yaşatmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz. Zira biz inkılabı seviyoruz, Cumhuriyeti seviyoruz, Ata’mızı seviyoruz ve son nefesimize kadar da bu bu türlü devam edecek. İşte bu sürat çağında çok şey kaybolup gidiyor fakat bugün burada bulunmamız nedeniyle hepimizi heyecanlandıran bir şey var. Bu miras kaybolmasın diye korku taşıyan ve ona bugüne kadar sahip çıkmayı başarmış bir aile ve o ailenin çok değerli torunu burada. Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Düzgün ki sahip çıktınız uygun ki korudunuz. Zira biz fakat o evraklarla, bilgilerle donanarak sahip çıkma gücünü daha fazla buluyoruz kendimizde. Ata’mızı rahmetle, şükranla anıyorum. Sonsuza kadar, ebediyen Cumhuriyete de onun aziz anısına da sahip çıkmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“Bu fotoğraflar dünya mirası oldu”

Mudurnu ve İzmir’in yüksek Cumhuriyetçi ruhu paylaşan kentler olduğunu belirten stant küratörlerinden Dr. Ayşe Ege Yıldırım, “Cumhuriyetimizin kuruluşuna ve birinci yıllarına derinden tanıklık eden, bini aşkın cam negatiflerden oluşan Ahmet İzzet Bengüboz’un harika fotoğraf koleksiyonunun araştırılması ve tanıtılması sürecinde yer almaktan büyük onur duyuyorum” dedi.

Sergi fotoğraflarına teknik olarak uygulanan formülleri aktaran küratör Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu da, “Sergideki fotoğraflar temizlendikten sonra yapay zeka ile renklendirildi. Bu, Türkiye’de bir birinci. Şu an bir dönüm noktası. Bu fotoğrafların geleceğe taşınması da çok değerli. Aslında bunlar dünya mirası oldu” diye konuştu.

Büyükşehir’e teşekkür etti

Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bir proje yapalım, kalıcı olsun, herkese dokunsun ancak tarihe, kültüre, mirasa, tahminen de en çok gereksinimimiz olduğu vakitte o ruha da sahip çıkalım istedik. Ne hoş bir iş oldu. Cumhuriyetin yüzüncü yılına küçük de olsa bir katkımız olduysa ne keyifli. Yaşayalım, yaşatalım” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  ATASEM 16. yılsonu sergisi kapılarını açtı

Açılışta VEKAM ismine ise Dilek Beril Kırcı konuştu ve “Bir Ahmet Benguboz üzere nadide, ferdî bir koleksiyonun diğer gün yüzüne çıkmamış şahsî ve özel koleksiyonlara ilham olmasını diliyorum. Hoş İzmir’e de bu standa konut sahipliği yaptığı için çok teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

Bengüboz’un torunu Mehmet Kadri Bengüboz da, “Bu güzide fotoğrafları sizlerle buluşturan başta İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e ve belediye çalışanına teşekkürü borç bilirim. Cumhuriyetle kalın” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.