Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Soyer Kosova Bağımsızlık Parkı açılışında konuştu “Buca Metrosu’nu tarihinden önce bitireceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Buca Belediyesi tarafından yapılan Kosova Bağımsızlık Parkı açılışına katıldı. Lider Tunç Soyer,  Kosova ile Türkiye ortasında güçlü bağların bulunduğunu anımsattığı konuşmasında, Buca Metrosu çalışmalarına da değindi. Soyer, “Metro çalışmalarında 4 yıllık bir inşaat mühleti öngörülmüştü. Tarihinden evvel bitireceğiz” dedi. 

Buca Belediyesi tarafından ilçeye yeni bir hayat alanı kazandırmak için 3 bin 500 metrekarelik alan üzerinde kurulan Kosova Bağımsızlık Parkı’nın açılışı yapıldı.  “Engelsiz ömür alanı” teması ile hayata geçirilen, iki halk ortasındaki kardeşliği temsilen heykeltıraş Derya Ersoy tarafından inşa edilen iki çocuk heykelinin de bulunduğu parkın açılış merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç, CHP İzmir Milletvekili Becerikli Polat, UYGUN Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. 

“İki kardeş halk olarak birlikte nefes aldık”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, tarih boyunca sayısız acıya tanıklık eden bir coğrafyanın kesimi olan Kosova ve Türkiye, bilhassa de İzmir ortasında çok güçlü bağlar bulunduğunu söyledi. Lider Soyer, “Bu bağ, yüzlerce yıla dayanıyor. Bizler iki kardeş halk olarak birlikte nefes aldık, birlikte yaşadık, sevinç ve sıkıntılarımızı ortaklaştırdık. Acılarımızı; sevgi, dayanışma ve birlikte olma irademizle mayalayarak ortak bir gelecek inşa ettik. İzmir, Kosovalı ve Balkanlı kardeşlerimiz için yalnızca bir kent değil, vazgeçilmez bir yuvadır” dedi. 

“Bu harikulade zenginliği kentimizin Balkan Türklerine borçluyuz”
Başkan Soyer, “İzmir’in Balkan haritasında gözükmediğine bakmayın. İzmir, yüreğinin bir yanı Rumeli, öteki yanı Anadolu olan bir Balkan kentidir. Bu kentin yüzölçümü kıtalardan, geçmişi ise takvimlerden daha geniştir. İşte bu dayanılmaz zenginliği kentimizin Balkan Türklerine borçluyuz. Yeterli ki buradasınız. Düzgün ki İzmir’desiniz. Bugün bu açılışla birlikte, Kosova ve Türkiye ortasındaki derin bağları yüceltmenin gururunu yaşıyoruz. Biliyorum ki burada bulunan herkes aramızdaki bu eşsiz bağı sonsuza dek sürdürme azmine sahip. Bu park barışın, kardeşliğin ve dayanışmanın bir simgesi olarak sonsuza kadar yaşayacak” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Girişimcilik Merkezi İzmir'in yeni programı için son başvuru tarihi 3 Temmuz

“Tarihinden evvel bitireceğiz”
Çalışmaları devam eden Buca Metrosu’na da değinen  Lider Soyer, “Buca Metrosu çalışmaları yeraltında devam ediyor. İzmir tarihinin en büyük yatırımını İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca’ya yapıyor. Parası cebimizde. Metro çalışmalarında 4 yıllık bir inşaat müddeti öngörülmüştü. Tarihinden evvel bitireceğiz. İzmir’in en kalabalık ilçesinin caddelerinde lastik tekerlekli otobüslerin gitmediğini, insanların huzur içerisinde yaşadığını hayal edin. Çok az kaldı” dedi. 

“Kimsenin cebinden bir kuruş çıkmayacak”
Buca Metrosu’nun verimliliği yüksek bir proje olduğuna değinen Lider Soyer, “Çünkü aldığımız finansman kredisinin 4 yıl ödemesiz periyodunda inşaatı bitirmiş olacağız. Kredi geri ödenmeye başlandığında işletme açıldığı için elde edilen gelirle de biz geri ödemesini yapacağız. Günde 400 bin yolcuyu taşıyacağız. Ve senede 45 milyon Euro’luk bir gelir elde etmeyi planlıyoruz. 12 yıllık finansman geri ödeme tarihi içinde de parasını geri ödemiş bir yatırımdan bahsediyoruz. Ne devletimizin, ne belediyemizin, kimsenin cebinden bir kuruş çıkmadan kendi kendini finanse eden bir yatırımla, ilçeyi huzur ve konforla ucuz, pak toplu ulaşımla buluşturmuş olacağız. Kasım ayında iki dev köstebek tünel kazmaya başlayacak” dedi. 

“Kentin bedeline paha katacak”
Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç da Kosova Bağımsızlık Parkı’nın kentin kıymetine paha katacağını belirterek “Kosova’dan Buca’ya uzanan kardeşlik ve birlik bağlarımızı daha da güçlendirecek. Buca tüm Balkanlarla kardeş oldu. O nedenle büyük bir gururla bu meydanlara ‘Balkanların Bucası var’ diye yazdırıyoruz. Farklı kültürlerin yıllardır bir ortada yaşadığı ilçede Balkan coğrafyası ile olan gönül bağımız her vakit çok güçlü oldu. Bugüne kadar her alanda, her hususta Balkan göçmeni kardeşlerimizin, dostlarımızın yanında olmaya çaba ettik” dedi.

“İki halk ortasındaki bağları güçlendirecek”
Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluk Müşteşarı Petrit Prekazi ise “Bu çalışma iki halk ortasındaki ilgileri daha da güçlendirecek. Türkiye-Kosova ortasında birçok manada güçlü münasebetler var. Ekonomik ve ticari manada en kıymetli müttefiklerimizden biri de Türkiye’dir” diye konuştu. Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği Lideri Uğur Şengöz de “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ilerliyoruz. Atatürk’ün ‘Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır’ kelamını heykelin altına not ettirdik. Çok gururluyuz” dedi. 
Konuşmaların akabinde parkın açılışı yapıldı.

İlginizi Çekebilir;  Bayraklı Belediyesi'nin Kış Spor Okulları Başlıyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.