Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Soyer Brüksel’de temaslarda bulundu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer dün Brüksel’de ikili temaslarda bulundu ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden mahallî yöneticileri bir ortaya getiren 21. Avrupa Bölgeler ve Kentler Haftası’na katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer dün Belçika’nın başşehri Brüksel’deydi. Lider Tunç Soyer Avrupa’dan 7 bin lokal yöneticiyi bir ortaya getiren 21. Avrupa Bölgeler ve Kentler Haftası’na katıldı. Ortalarında Toplumsal Demokrat Belediyeler Derneği ve Sürdürülebilir Kentler Ağı ICLEI’nin de bulunduğu, öğrencilerin sağlıklı ve besleyici besine erişimi için çalışan memleketler arası paydaşlığın konferansında konuşan Lider Tunç Soyer, İzmir’deki âlâ uygulamaları ortalarında Avrupa Parlamentosu üyelerinin de bulunduğu iştirakçilere anlattı.

Başkan Soyer Brüksel ziyareti sırasında AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Kümesi Lideri Christophe Rouillon, Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor, Avrupa Kurulu Türkiye Yöneticisi Henrike Trautmann ve ICLEI Brüksel Ofisi Yöneticisi Peter Defranceschi ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerde Türkiye-AB bağlarında olumlu gündem oluşturmak ismine belediyelerin sahip olduğu imkanlar değerlendirildi, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri ortasındaki ekonomik, siyasi, kültürel, teknik iş birliklerini ve komşuluk münasebetlerini sürdürmek için mahallî idarelerinin kilit bir rol oynadığı vurgulandı.

 

Öncelik dijitalleşme ve iklim krizi

Başkan Soyer’in Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile görüşmesinde İzmir’in Avrupa Gençlik Başşehri 2026’nın finalisti olması ve Akdeniz’e kıyısı olan kentleri kapsayan NEXT MED Akdeniz Havzası’nda Hudut Ötesi İşbirliği Programı’na İzmir’den birçok proje ile başvurulması öne çıkan mevzulardan oldu. Lider Soyer NEXT MED Akdeniz Havzası’nda Hudut Ötesi İşbirliği Programı’nda önceliğin dijitalleşme ve iklim krizi ile gayret alanlarına verildiğini lisana getirdi.

 

“İzmir Limanı Türkiye’nin ihracatı için önemli”

Başkan Soyer ile Avrupa Kurulu Türkiye Yöneticisi Henrike Trautmann’ın bir ortaya geldiği toplantıda Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Fonu, Denizcilik karbonsuzlaştırma fonu, elektrikli feribot, otobüs filosu projeleri ve hem İzmir’in kent iktisadı hem de iklim krizi ile gayret için kıymet arz eden yenilenebilir güç projeleri ele alındı. İzmir Limanı’nın Türkiye’nin ihracatı için değerinden bahseden Lider Soyer, İzmir’deki memleketler arası fuarların da ehemmiyetini vurguladı.

İlginizi Çekebilir;  Beylikdüzü Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleşti

 

Tarımsal kalkınma projelerini de anlattı

Başkan Soyer ICLEI Brüksel Ofisi Yöneticisi Peter Defranceschi’ne İzmir’in hem yoksullukla hem de kuraklıkla eş vakitli çaba eden ziraî kalkınma projelerini anlattı. Toplantıda ICLEI ile kapsayıcı ve sürdürülebilir tarım siyasetleri hakkında Türkiye çapında birçok mahallî idarenin yararlanabileceği bir eğitim programı hayata geçirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Dayanışma ve işbirliğinin önemi

Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Kümesi Lideri Christophe Rouillon ile yapılan toplantıda ise lokal idareler ortasındaki dayanışma ve işbirliğinin kıymeti üzerinde duruldu. Ayrıyeten AB ve Türkiye’deki belediyeler ortası işbirliği ve diyaloğun artırılması, genişletilmesi hususları toplantının ana unsurları oldu.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor ile ise Lider Soyer sivil toplumu ve gençleri destekleyen Erasmus+ üzere projelere daha çok vakit ve finansal kaynak harcanması konusunda görüş alışverişinde bulundu. Belediyelerin Avrupa ülkeleri ve toplumları ortasında köprü oluşturacak nitelikli kurumlar olduğunu lisana getiren Nacho Sanchez Amor, gençlik odaklı Erasmus+ programlarının hem yurttaşların hem de belediyelerin faydalanması için değerli bir kaynak olduğunu söyledi. Nacho Sanchez Amor, İzmir’in Avrupa Gençlik Başşehri başvurusunu, toplumlar ortası köprü kurmak için bir fırsat olarak değerlendirdiğini de kelamlarına ekledi.

Görüşme ve toplantılarını tamamlayan Lider Soyer, İzmir’e döndü.

 

Avrupa Bölgeler ve Kentler Haftası

Bu sene 21. kere düzenlenen Avrupa Bölgeler ve Kentler Haftası, AB Hudut Ötesi ve Bölgesel İşbirliği kapsamında Avrupa Komitesi ile Avrupa Bölgeler Komitesi tarafından her yıl Brüksel’de düzenleniyor. 2022 yılında 272 oturum yapılmış, 528 partner kurum/şehir ile 20 bin seçilmiş̧ lokal siyasetçi, mahallî yönetici ve uzman etkinliklere iştirak sağlamıştı.                                                          

İlginizi Çekebilir;  Astellas İlaç'ta Özdemir Şengören'e Uluslararası Atama

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.