Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Böcek Fransa’da Antalya’nın geleceğini kurtaracak anlaşma için imzalar atıldı

Başkan Böcek Fransa’da

Antalya’nın geleceğini kurtaracak muahede için imzalar atıldı

 

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile Antalya’nın geleceğini kurtaracak çevreci alt yapı projelerinde kullanılmak üzere ortak finansman mutabakatı imzaladı. Lider Böcek, hazine garantisiz 59 milyon 850 bin Euro bütçeli krediyle öncelikli olarak Hurma’da atıksu arıtma çamuru yakma ve güç geri kazanma tesisi yapılacağını, tesiste etraf için tehdit oluşturan yıllık 180 bin ton arıtma çamuru bertaraf edilirken, elektrik de üretileceğini söyledi. Lara Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin de artırılacağını belirten Lider Böcek, “Çevreye hassas tesislerimiz ile iklim değişikliğine dirençli ve yeşil bir gelecek için emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) Antalya’nın çevreci alt yapı projelerine yönelik hazine garantisiz olarak sağlanan finansman mutabakatını imzalamak üzere Fransa’nın başşehri Paris’e gitti. Lider Böcek’e ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, ALDAŞ Genel Müdürü Kıvanç Kuzay, Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Lideri Selahattin Artun, Fen İşleri Daire Lideri Serkan Temuçin eşlik etti. Lider Böcek ve beraberindeki heyet birinci olarak Paris Büyükelçisi Yunus Demirer’i ziyaret ederek, Antalya’daki çalışmalarını anlattı, milletlerarası iş birliğini geliştirmek ismine yapılabilecekleri görüştü. 

DEV KREDİ MUAHEDESİ İMZALANDI

Paris’te gerçekleştirilen görüşmelerin akabinde Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü ve AFD ortasında Antalya’nın geleceği için büyük ehemmiyet taşıyan çevreci ve çağdaş alt yapı projelerinde kullanılmak üzere 59.850.000 Euro bütçeli kredi ve 300 bin Euro fiyatında hibe mutabakatı imzaladı. Mutabakata Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Tüm Asya Ülkelerinden Sorumlu Coğrafik Yöneticisi Cyrille Bellier imza koydu. Mutabakatla ilgili Ağustos ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yetki alınmıştı. 

İlginizi Çekebilir;  7.Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali başladı

ATIK ÇAMURUNDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, 59.850.000 Euro bütçeli kredinin 4 yıl geri ödemesiz, 4 yılın akabinde 11 yılda geri ödemeli toplam 15 yıl vadeli olduğunu söyledi. Kredi kapsamında üç ana yatırım bileşeninin yer aldığını belirten Lider Böcek, şu bilgileri verdi: “Kredinin birinci konusu Antalya merkez ve ilçelerindeki atıksu arıtma tesislerinden çıkan atık çamurların bertarafı için 500 ton/gün kapasiteli Hurma Atıksu Arıtma Çamuru Yakma Tesisi ve Güç Geri Kazanım Tesisi’nin yapılmasıdır. Bu tesisle Antalya’da oluşan yılda 180 bin ton arıtma çamurunun bertaraf sorunu çözülürken, atık çamurlardan güç elde etmeyi ve karbon ayak izinin azaltılmasını hedefliyoruz. Çamurdan geri kalacak olan külden ise fosfor geri kazanımı yapılması planlanmaktadır.”

LARA ATIKSU TESİSİ GENİŞLETİLECEK

Kredinin ikinci konusunun Lara Atıksu Arıtma Tesisi’nin Genişletilmesi İmal İşi olduğunu anlatan Lider Böcek,  “Projeyle, 2007 yılından bugüne kadar memleketler arası standartlarda ve ileri düzey atıksu arıtımı gerçekleştiren tesisin daha fazla nüfusa daha emniyetli halde hizmet vermesi ve güç verimliliğinin arttırılması sağlanacaktır” dedi. Lider Muhittin Böcek, yeniden krediyle güç verimliliğinin artırılması ismine kentin en büyük kapasiteli arıtma tesisi olan Hurma Atık Su Arıtma Tesisi’ne çağdaş ve verimliliği yüksek elektromekanik ekipmanların temin edileceğini kaydetti. 

HAYIRLI OLSUN

 

Başkan Muhittin Böcek, kredi muahedesiyle birlikte AFD ile tesis etrafında biyolojik çeşitliliğin artırılması ve teknik dayanak alınması gayesiyle 300 bin Euro hibe muahedesi da imzaladıklarını belirterek, “İmza altına alınmış kredi ve hibe mutabakatımızın kentimiz ve ülkemiz ismine güzel olmasını diliyorum. Kredi kapsamında ASAT Genel Müdürlüğü yönetiminde ALDAŞ A.Ş. müşavirliğinde üretimi gerçekleştirilecek etrafa hassas tesislerimiz ile iklim değişikliğine dirençli ve yeşil bir gelecek için emin adımlarla ilerliyoruz. Yaklaşık 15 milyon yabancı, 10 milyon yurdum insanı ile 25 milyon ziyaretçisi olan Antalya halkı ismine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Yeşilyurt'ta geçici pazar alanı hazır!

SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Tüm Asya Ülkelerinden Sorumlu Coğrafik Yöneticisi Cyrille Bellier, global ısınmaya karşı gayret ve sürdürülebilir şehircilik mevzularında çalıştıklarını belirtti. Bellier, krediyle Hurma ve Lara Atık Su Tesisleri’nde yapılacak projelerin halkın faydasına, sürdürülebilir projeler olduğunu kaydetti. Antalya ile birinci kez çalıştıklarını ve devlet garantisi olmadan mutabakat imzaladıklarının altını çizen Bellier, “Doğrudan finansman tercih etmemizin nedeni lokal belediyelerin bilhassa finansal kapasitelerini arttırarak özgür ve özerk karar verebilme imkanı sağlamaktır. ASAT ve ALDAŞ şirketlerine sonuna kadar güveniyoruz ve ellerinden geleni yapacaklarını biliyoruz. Her iki kurumun profesyonelliğini tebrik ederiz. Bundan çok etkilendik. Bu mutabakatın Fransız Kalkınma Ajansı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ortasında uzun soluklu bir operasyonun olacağına inanıyoruz” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.