Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Altay Tüm Sporseverleri 15 Ekim’deki 2. Uluslararası Konya Yarı Maratonuna Katılmaya Davet Etti

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi ile Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı paydaşlığıyla düzenlenecek 2. Milletlerarası Konya Yarı Maratonu’yla ilgili basın toplantısı düzenledi. 21 kilometre Yarı Maraton, 10 Kilometre Koşusu ve Halk Koşusu olmak üzere üç farklı kategoride yapılacak Milletlerarası Konya Yarı Maratonu’na bu yıl 15 bin sporseverin katılmasını hedeflediklerini belirten Lider Altay, “Başvurular geçen yılın iki katına ulaştı. Maratonumuz, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Dünya Atletizm Birliği yarış kurallarına uygun olarak düzenlenecek. Yarı maraton ve 10 kilometre koşusu için belirlenen kayıt fiyatlarının tamamını otizm alanında Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük merkezi olarak çalışmalarını sürdüren SOBE Vakfına aktaracağız. Bu nedenle kayıt olan herkes, tıpkı vakitte bir SOBE gönüllüsü olacak. Ben tüm hemşehrilerimi ve sesimizin ulaştığı herkesi bu yeterlilik zincirinin bir halkası olmaya davet ediyor ve 15 Ekim Pazar günü maratonumuza bekliyorum” dedi. Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar, “Konya, sporun başşehri. Konya’da yarı maraton ve maraton düzenlenmesi çok kıymetli. Zira dünyanın büyük kentlerinde kesinlikle maratonu yahut yarı maraton vardır. Konya da bunlardan biri oldu. Ben inanıyorum ki bu artık üçü, dördü beşi bulacak, sonuna kadar gidecektir” dedi. 

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuklu Otizimli Bireyler Vakfı (SOBE) paydaşlığıyla düzenlenecek 2. Memleketler arası Konya Yarı Maratonu’yla ilgili basın toplantısı düzenlendi.

SOBE Yazır Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan SOBE Vakfı İdare Şurası Lideri Mustafa Ak, tertibin paydaşı olmaktan gurur duyduklarını belirterek, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti. AK, “Otizmin tanınırlığının, farkındalığının artırılması için çok kıymetli bir tertip. Ailelerimiz ve milletimizin otizme dikkatleri ne kadar çok ağırlaşırsa tahminen de çocuklarının otizm tanısı alması o derece erken olacak ve eğitimlerine erken başlanmış olacak. Bu tertibin hem kentimizin tanıtımına hem SOBE’nin tanıtımına çok büyük katkısı olacağını biliyorum” diye konuştu.

 

“İKİNCİSİ DAHA GENİŞ İŞTİRAKLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Konya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Abdurrahman Şahin, “2. Konya Memleketler arası Yarı Maratonu bu yıl inşallah daha geniş iştirakle gerçekleştirilecek. Maratonun heyecanlı, coşkulu ve başarılı bir biçimde gerçekleştirileceğine olan inancımız tamdır. Bu vesileyle Konya’mızda birbirinden kıymetli gençlik faaliyetleriyle spor tertipleri düzenleyen Konya Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Uğur İbrahim Altay nezdinde tüm Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ve çalışanlarına spor topluluğu ismine şükranlarımı arz ediyorum” tabirlerini kullandı.

 

“SOBE ÖNCÜ KURULUŞ HALİNE GELDİ”

Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, “SOBE başlığıyla ve maraton başlığıyla her vakit birçok hususta hem bizlere hem de topluma öncü olan Büyükşehir Belediye Liderimize teşekkür ediyorum. SOBE’nin kurucusu olan Büyükşehir Belediye Liderimiz bugünlere gelmesine büyük katkı sağladı. Sonrasında Ahmet Pekyatırmacı liderimizin da şu andaki dayanaklarına ve vakıf liderimiz Mustafa Ak ağabeye de özellikle teşekkür ediyorum. SOBE, hem Konya’da hem ülkede isminden kelam ettiren, otizmle ilgili baş çeken ve artık Türkiye’de elle gösterilen, bu işin zirvesinde öncü olan bir kuruluş haline geldi” açıklamasında bulundu.

 

“ORGANİZASYONUN GELİRLERİNİN SOBE’YE AYRILMASINI ÇOK MANALI BULUYORUM”

İlginizi Çekebilir;  adL'den Cumhuriyet'in 100. Yılına Özel Anlamlı Mustafa Kemal Atatürk Portresi

Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, içinde bulundukları yerin yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın birçok yerinden örnek alındığını kaydederek, “Bu yerin bu hali almasında emeği olan başta Büyükşehir Belediye Liderimizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Buranın işletilmesinde emeği olan vakfımıza ve Selçuklu Belediye Liderimize teşekkür ediyorum. BU tıp yerlerin desteklenmesi çok değerli. Bu tıp alanlara Konya’mızda dua kapısı olarak bakıyorum ben. Bu tertibin gelirlerinin de buraya ayrılmasını çok manalı buluyorum” dedi. 

 

“MERKEZİMİ ARTIK TÜRKİYE’NİN BİR MARKASI”

Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, “Merkezimiz artık Türkiye’nin bir markası. Hatta dünyaya da örnek olabilecek eğitim ve rehabilitasyon faaliyetlerini yürüten marka haline geldi. Türkiye’deki en büyük toplumsal sorumluluk projesi. Bu projeyi gerçekleştiren, bu projenin banisi olan ve Büyükşehir Belediye Lideri da olduktan sonra da hiçbir vakit bizi yalnız bırakmayan liderimiz Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum. Bu projeyle birlikte Türkiye’de pek çok projenin önü açıldı” sözlerine yer verdi.

 

“KONYA ÜSTÜN LİG’LERDE YARIŞAN GRUPLARA SAHİP OLAN TÜRKİYE’DE NADİR İLLERİMİZDEN”

Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar da şunları kaydetti: “Konya, sporun başşehri. Başşehre yakışır manada bu lansman toplantısına iki atletimizi seçtik. Birisi Konya’mızın evladı ve burada yetişen, burada çalışan, çalışmalarını da burada sürdüren, birazdan konuşurken kendisi de söyler lakin İlyas Çanakçı. Bizim birinci Avrupa 4×400 Kadrolar Şampiyonu olan grubumuzun kaptanıdır. Tekrar Ramil Guliyev’i buraya getirdik. Ramil Guliyev bizim Azerbaycan doğumlu sporcumuzdur. Türkiye’de yetişmiş, Türkiye’de büyümüş, burada evlenmiş ve burada yaşıyor hala. Ancak Ramil Guliyev’in özelliği nedir derseniz, Ramil Guliyev’den bir tane var. Esmer derili olmayıp dünyada 200 metreyi kazanan tek sportmen, dünya tarihinde. Yeniden 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan dünyadaki iki beyazdan birisi. Onlar sahiden çok özel beşerler, çok özel sportmenler. Onlara ülkemize yaptıkları katkılar için teşekkür ediyorum. Konya’da yarı maraton ve maraton düzenlenmesi artık bundan sonrasında da çok kıymetli hale geldi. Zira dünyanın büyük kentlerinde kesinlikle maratonu yahut yarı maraton vardır. Konya da bunlardan biri oldu. Ben inanıyorum ki bu artık üçü, dördü beşi bulacak, sonuna kadar gidecektir. Konya, hem atletizmde hem 8 branşta yeniden futbol da dahil olmak üzere Harika Liglerde yarışan kadrolara sahip olan Türkiye’de nadir vilayetlerimizden birisi” dedi. 

 

MİLLİ ATLETLERDEN KONYA ÖVGÜSÜ

Konyalı Ulusal Atlet İlyas Çanakçı, “Hemşehriniz olarak burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Sayın liderim, ilçe liderlerim ve vilayet liderime bu tertibi yaptığı için çok teşekkür ederim. Umarım hoş bir yarış olur. Yarışacak tüm atletlere muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

Bir öteki ulusal Atlet Ramil Guliyev de Konya’yı çok sevdiğini lisana getirerek, “Açıkçası Konya’ya birinci geldiğimde bu kadar ferah bir kent beklemiyordum lakin nitekim çok hoşuma gitti. Geçen sene Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda yarıştık ve aile olarak 5 madalya kazandık. Yarış çok keyifli geçti, tertip da çok hoştu. Son yıllarda Konya’da çok büyük etkinlikler, yarışlar yapılıyor. Bu durum gençler için çok kıymetli. Zira onların spora sevgi duymasına katkı sağlıyor. Bence geleceğimiz için, çocuklar için, gençler için çok büyük ve hakikat yatırım. Çok memnunum, bu tarafta çalıştığımız için” değerlendirmesini yaptı.

İlginizi Çekebilir;  Sivas Belediyesi Geleneksel Futbol Yaz Okulu Açıldı

 

“KONYAMIZ MİLLETLERARASI SPOR KARŞILAŞMALARININ YAPILMASI İÇİN GEREKLİ HER TÜRLÜ ALTYAPIYI BARINDIRIYOR”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da 2023 Dünya Spor Başşehri unvanını taşıyan Konya’nın, her manada epey güçlü bir spor altyapısına sahip olduğunu söz etti. Konya’da neredeyse her spor branşına hitap eden onlarca farklı tesisin mevcut olduğunu vurgulayan Lider Altay şöyle devam etti: “Gençlerimiz ve tüm hemşehrilerimiz, bu tesislerimizde büyük bir konfor içerisinde spor aktivitelerini yerine getiriyor. Öte yandan kentimizin dört bir yanını toplamda 604 kilometrelik devasa bir bisiklet yolu ağıyla örmüş durumdayız. Milletlerarası spor karşılaşmalarının gerçekleştirilmesi için de gerekli her türlü altyapıyı barından Konya’mız, bu potansiyelini mesken sahipliği yaptığı birçok milletlerarası karşılaşmayla ispat etti. 5. İslami Dayanışma Oyunları ve geçtiğimiz yıl birinci defa düzenlediğimiz Memleketler arası Konya Yarı Maratonu, Konya’nın bugüne kadar konut sahipliği yaptığı tertiplerin adeta tepe noktası oldu. Tıpkı vakitte farklı milletleri buluşturan bir kültür birlikteliği de olan bu karşılaşmalar vesilesiyle; Konya’dan tüm dünyaya barış ve müsamaha iletisi verildi. Bütün bunlar bizlere gösterdi ki; Konya’da her türlü olimpiyatı ve spor karşılaşmasını, en düzgün ve en kusursuz halde gerçekleştirebiliriz.”

 

“KONYA’YA İKİ FARKLI SPOR BAŞŞEHRİ UNVANINI KAZANDIRDIK”

Spor alanında yaptıkları değerli çalışmalar ve çağdaş spor tesisleri sayesinde Konya’ya iki farklı Spor Başşehri unvanı kazandırdıklarının altını çizen Lider Altay, “Bunlardan birincisi; ‘2023 Dünya Spor Başkenti’ unvanı. Global çaptaki en itibarlı spor unvanlarından biri olan ‘Dünya Spor Başkenti’ unvanını almaya hak kazanan Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın ise Madrid’den sonra ikinci kenti olduk. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında, Konya’nın Dünya Spor Başşehri seçilmesi, hepimiz için epey manalı oldu. Kentimize kazandırdığımız ikinci spor başkentliği ise ‘2022 İslam Ülkeleri Spor Başşehri Konya’ unvanıdır. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın çabucak öncesinde İslami Dayanışma Spor Federasyonu tarafından İslam Ülkeleri Spor Başşehri ilan edilen Konya’mız; bu unvan sayesinde spordaki muvaffakiyetlerini taçlandırma fırsatı buldu” dedi.

 

“BAŞVURULAR GEÇEN YILIN İKİ KATINA ULAŞTI”

Geçtiğimiz yıl birincisi ağır iştirakle gerçekleşen Memleketler arası Konya Yarı Maratonu’nu 15 Ekim’de, tekrar düzenleyeceklerini kaydeden Lider Altay, konuşmasına şöyle devam etti: “21 kilometre Yarı Maraton, 10 Kilometre Koşusu ve Halk Koşusu olmak üzere üç farklı kategoride yapılacak Memleketler arası Konya Yarı Maratonu’na, bu yıl 15 bin sporseverin katılmasını hedefliyoruz. Müracaatlar geçen yılın iki katına ulaştı. Maratonumuz, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Dünya Atletizm Birliği yarış kurallarına uygun olarak düzenlenecek. 10 Ağustos tarihinde başladığımız maraton kayıtları iki gün daha devam edip 12 Ekim’de sona erecek. Küçük yaştaki çocuklarımızın maratondaki ağır tempodan olumsuz etkilenmemesi için iştirak yaşını 16 ve üzeri olarak belirledik. Koşu programımızın ayrıntılarından da bahsetmek istiyorum. 15 Ekim günü birinci olarak; sabah saat 7.30’da Mevlana Kültür Merkezi önünde atletlerimiz alana giriş yapacak. Saat 8.30’da 10 Kilometre Yol Yarışı’na start vereceğiz. Akabinde saat 8.45’te 21 kilometre Yarı Maraton koşusu başlayacak. Saat 11.30’da tekrar Mevlana Kültür Merkezi önünde, dereceye giren yarışmacılarımıza mükafatlarını takdim edeceğiz. Halk Koşusu için planladığımız saat 13.30’du lakin ulusal maç olacağı için saati 11.30’a aldık. Saati güncelledik. Bunu buradan duyurmak istiyorum. Halk Koşusu 11.30’da Kılıçarslan Meydanı’nda başlayacak. Yarışlarımızın hepsi başlanılan noktada sona erecek.”

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir'den gençlere ayak tenisi sahası

 

YARIŞMA KİTİ VE ÖDÜLLER

Başkan Altay, “Kayıt yaptıran yarışmacılarımıza koşu sırasında kullanabilecekleri çeşitli eşyaların bulunduğu bir kit de vereceğiz. Yarış kitleri; 12, 13 ve 14 Ekim tarihlerinde, sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri ortasında Kılıçaraslan Meydanı’nda yarışmacılarımıza dağıtılacak. Müsabakanın akabinde verilecek mükafatlar ise; bayan ve erkek genel kategorilerinde ve yaş kümelerinde dereceye giren atletlere özel tasarlanmış madalya, kupa ve para mükafatları halinde olacak. Maraton konusunda kıymetli bir konunun daha altını çizmek istiyorum. Yarı maraton ve 10 kilometre koşusu için belirlenen kayıt fiyatlarının tamamını; otizm alanında Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük merkezi olarak çalışmalarını sürdüren SOBE Vakfı’na aktaracağız. Bu nedenle kayıt olan herkes, tıpkı vakitte bir SOBE gönüllüsü olacak. Gelecek yıl inşallah müsabakayı Meram DOSD ve Karatay Alzheimer Merkezi ve SOBE ile birlikte yapacağız. Ben tüm hemşehrilerimi ve sesimizin ulaştığı herkesi bu düzgünlük zincirinin bir halkası olmaya davet ediyor ve 15 Ekim Pazar günü maratonumuza bekliyorum. 2023 Dünya Spor Başşehri Konya’mız için hayli değerli bir tertip olan Memleketler arası Konya Yarı Maratonu’nun, şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

 

TÜM SPORSEVERLERİ ULUSAL GRUBA TAKVİYE OLMAYA ÇAĞIRDI

A Ulusal Futbol Grubunun 15 Ekim Pazar günü akşamı Konya Büyükşehir Stadyumu’nda Letonya ile karşılaşacak olmasını da pahalandıran Lider Altay, “Daha evvel kentimizde oynanan Fransa, Hollanda ve İzlanda maçlarında ve daha pek çok maçta olduğu üzere Letonya maçında da Konya olarak Ulusal Grubumuzu en hoş formda ağırlayacağız. Atletlerimizin azim ve yetenekleriyle bu şiddetli maçtan da başarılı bir sonuç alacağına yürekten inanıyorum. Türkiye’nin gururu olan ulusal grubumuza Letonya karşısında muvaffakiyetler dilerim. Tüm sporseverleri ulusal maç için kentimize davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

 

“KONYA OLARAK EURO 2032’E HAZIRIZ”

UEFA’nın 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2032) Türkiye ve İtalya konut sahipliğinde düzenleneceğini açıkladığını belirten Lider Altay, “ Konya olarak bizler de dünyanın en çağdaş stadyumlarından biri olan Büyükşehir stadyumumuzla, otellerimiz, ulaşım imkanlarımızla bu büyük tertibe hazırız. UEFA, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ülkemiz için şimdiden güzel olmasını diliyorum” dedi. 

15 Ekim Pazara günü yapılacak Konya Yarı Maratonu’na Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar ve atletizm atletleri ile birlikte; Okçuluk Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Mete Gazoz, Dünya Okçuluk Şampiyonası ikincileri Ulaş Berkim Tümer ve Muhammed Abdullah Yıldırmış ile hazırlıklarını Konya’da yapan ve Avrupa Şampiyonu olan Down Sendromlu Futsal Ulusal Takımı’nın da katılacağını belirten Lider Altay, verdiği katkılardan ötürü AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan’a teşekkür etti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.