Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Altay: “Öğrencilerimiz Selçuklu Darü’l-Mülkünden Osmanlı Payitahtına Tarihi Bir Yolculuğa Çıkıyor”

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezindeki 11. sınıf öğrencilerine yönelik “Atabey Gençliği Ecdadın İzinde” sloganıyla düzenlediği İstanbul Tarih Seyahatleri başladı. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Bu program sayesinde Selçuklu Darü’l-Mülkü Konya ile Osmanlı Payitahtı İstanbul ortasında bir köprü oluşturarak gençlerimize tarihi kıymetlerimizi yakından hissettiriyor, ecdadımızın inşa ettiği şaheserlere daima birlikte şahitlik ediyoruz” dedi. Atabey Gençliği Ecdadın İzinde programlarına bu yıl 26 bin 400 11. sınıf öğrencisi katılacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki 11. sınıf öğrencilerine yönelik günübirlik İstanbul Tarih Gezisi programları başlattı.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Atabey Gençliği Ecdadın İzinde” sloganıyla Konya’daki liseli gençler için geçtiğimiz yıl başlattıkları projenin büyük ilgi gördüğünü tabir etti.

Gençleri, Selçuklu Darü’l-Mülkünden Osmanlı payitahtına tarihi bir seyahate çıkarmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirten Lider Altay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şehir merkezimizde eğitim gören 11. sınıf öğrencilerimizi ‘Atabey Gençliği Ecdadın İzinde’ sloganıyla düzenlediğimiz seyahat kapsamında İstanbul’a götürerek ecdatla buluşturuyoruz. Bu seyahat aktifliği sayesinde iki tarihi başşehir Konya ile İstanbul ortasında bir köprü oluşturarak gençlerimize tarihi kıymetlerimizi yakından hissettiriyor, ecdadımızın inşa ettiği şaheserlere daima birlikte şahitlik ediyoruz. Seyahate katılan tüm öğrencilerimize ve katkı sağlayan öğretmenlerimize keyifli seyahatler diliyor, hepsine teşekkür ediyorum.”

 

LİSELİLER HEM EĞLENDİ HEM DE HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Konya’dan Yüksek Süratli Tren’le İstanbul’a giden öğrenciler, aktiflik kapsamında çok eğlendiklerini ve keyifli olduklarını belirterek, projenin devam etmesini istedi.

Bazı öğrenciler ise daha evvel İstanbul’a hiç gitmediğini, İstanbul’u ziyaret etme hayalini aktiflik sayesinde gerçekleştirdiğini belirterek, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

 

ECDAT YADİGARI YERLER ZİYARET EDİLİYOR

Sabah erken saatlerde rehberler eşliğinde Konya’dan Yüksek Süratli Tren’e binen öğrencilere seyahat sırasında tarihi karakterlerin canlandırıldığı tiyatro şovları sunuluyor. İstanbul’da; Ayasofya-i Kebir Camii, Sultan Ahmet Camii ve Meydanı, Gülhane Parkı başta olmak üzere ecdat yadigarı yerleri ziyaret eden öğrenciler, katıldıkları boğaz çeşidiyle da İstanbul’da hoşluklarına şahit oluyor.

İlginizi Çekebilir;  Didimliler sanat dolu bir akşam geçirdi

Konya kent merkezinde bulunan 11. sınıf öğrencileri ve ilgili sorumlu öğretmenleri olmak üzere her seferde toplam 480 iştirakçi İstanbul Tarih Gezisi ile ecdadın inşa ettiği yapıtları yakından inceleme imkanı buluyor.

 “Atabey Gençliği Ecdadın İzinde” sloganıyla düzenlenen İstanbul Tarih Gezisi ile bu yıl 55 seferde 26 bin 400 öğrenci İstanbul’a gidecek.

Programa geçtiğimiz yıl Konya genelinden 11. ve 12. sınıflardan toplam 60 bin öğrenci katılmıştı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.