Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Altay: “Çatalhöyük’te Ziyaretçilerimizi Konya’ya Yakışır Şekilde Misafir Edeceğiz”

BAŞKAN ALTAY: “ÇATALHÖYÜK’TE ZİYARETÇİLERİMİZİ KONYA’YA YAKIŞIR FORMDA KONUK EDECEĞİZ”

 

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, imali kısa müddet evvel tamamlanan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nde incelemelerde bulundu. 4 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük ahşap kamu yapısının inşa edildiğini belirten Lider Altay, “Ziyaretçilerimizi Konya’ya yakışır bir biçimde konuk edeceğimiz, gelenlerin Çatalhöyük’le ve bundan 9 bin yıl evvel insanların hayatlarıyla ilgili kıymetli bilgi edinecekleri bir merkez hayata geçirildi. İnşallah en kısa müddette resmi açılışını da gerçekleştirerek, kültür ve turizm hayatımıza kazandıracağız” dedi. Çumra Belediye Lideri Recep Candan, Çumra ve Konya’ya kıymetli bir eser kazandırıldığını belirterek, Lider Altay’a teşekkür etti.


Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Çatalhöyük’teki Karşılama ve Tanıtım Merkezi’nin tamamlandığını lisana getiren Lider Altay, UNESCO tarafından dünyanın birinci yerleşik hayatı olarak kabul edilen Çatalhöyük’ün değerli kültür miraslarından birisi olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AHŞAP KAMU YAPISINI İNŞA ETTİK”

Başkan Altay, Çatalhöyük’te arkeolojik kazıların uzun yıllardır devam ettiğini belirterek, “Bu yapmış olduğumuz karşılama merkeziyle birlikte geçmişten itibaren Çatalhöyük’ün öyküsünü ve o periyottaki insanların ömrünü anlatan kıymetli bir merkez inşa edilmiş oldu. 4 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük ahşap kamu yapısını inşa etmiş olduk. Ziyaretçilerimizi Konya’ya yakışır bir biçimde konuk edeceğimiz, gelenlerin Çatalhöyük’le ve bundan 9 bin yıl evvel insanların hayatlarıyla ilgili kıymetli bilgi edinecekleri bir merkez hayata geçirildi” sözlerini kullandı.

EKONOMİYE ÖNEMLİ KATKI SAĞLANACAK

Konya’nın bir turizm kenti olması konusunda önemli yatırımlar yaptıklarına dikkati çeken Lider Altay, şöyle devam etti:

“Çatalhöyük de Beyşehir Eşrefoğlu Camii ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan iki varlığımızdan birisi. Dolaysıyla bundan sonra hem ziyaretçilerimizin artması, Çumra’nın ve Konya’nın iktisadına önemli bir katkı sağlaması hem de kültürel mirasımıza sahip çıkmamız ismine değerli bir eser ortaya çıkmış oldu. İnşallah en kısa müddette resmi açılışını da gerçekleştirerek, kültür ve turizm hayatımıza kazandırmış olacağız. Çumra’mıza, Konya’ya ve Türkiye’ye güzel olmasını temenni ediyorum.”

İlginizi Çekebilir;  Dışişleri bakan yardımcısı büyükelçi Yıldız, ankara üniversitesinde geleceğin diplomatları ile tecrübelerini paylaştı

“ÇATALHÖYÜK İÇİN, ÇATALHÖYÜK TURİZMİ İÇİN BİR MİLAT OLACAĞINA İNANIYORUM”

Çumra Belediye Lideri Recep Candan da Çatalhöyük’ün çok değerli bir miras olduğunu vurgulayarak, “Ziyaretçi karşılama merkezimiz tamamlanmış oldu. Bu hizmetten ötürü öncelikle tüm Çumralılar ismine Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay’a şükranlarımızı arz ediyorum. Merkezimiz, Çatalhöyük’te nasıl bir hayat yaşandığını öğrencilerimizin, gençlerimizin ve turistlerimizin anlayabilmesi bakımından son derece kıymetli bir hizmet ve yatırım oldu. Çatalhöyük için, Çatalhöyük turizmi için bir milat olacağına inanıyorum. Hem Çumra’mız hem Konya’mız hem ülkemiz hem de insanlık açısından çok kıymetli bir hizmet kazandırılmış oldu. İyi olsun” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.