Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Başkan Altay: “2023 Dünya Spor Başkenti Unvanını Gururla Taşımaya Devam Edeceğiz”

Avrupa Spor Başşehirleri ve Kentleri Federasyonu tarafından 2023 Dünya Spor Başşehri Konya’da 4. Dünya Spor Kongresi düzenlendi. 12 ülkeden spor temsilcilerinin iştirakiyle iki gün süren kongrenin kapanış oturumunda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, kongrenin sporu yaşatma ve herkese yayma yolunda en hoş sonuçları beraberinde getireceğine inandığını söyledi. Lider Altay, “Konya ve spor sözleri hangi cümlede yan yana kullanılırsa kullanılsın birbirine çok yakışıyor. Sporun içindeki dayanışma ruhu, barış ve kardeşlik anlayışı her daim kentimizin kültüründe yer almıştır. Bu nedenle ‘2023 Dünya Spor Başkenti’ unvanını her vakit gururla taşımaya devam edeceğiz” dedi. Avrupa Spor Başşehirleri ve Kentleri Federasyonu Lideri Gian Francesco Lupattelli de Konya’nın öbür spor başkentlerine örnek bir kent olduğunu belirterek, Lider Altay’a ve Konya’daki spor yöneticilerine teşekkür etti.

Avrupa Spor Başşehirleri ve Kentleri Federasyonu (ACES) tarafından düzenlenen 4. Dünya Spor Kongresi “2023 Dünya Spor Başkenti” Konya’nın mesken sahipliğinde gerçekleştirildi.

“Herkes İçin Spor” temasıyla Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür ve Sanat’ta gerçekleştirilen 4. Dünya Spor Kongresi’ne Türkiye başta olmak üzere; Amerika, Çin, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Meksika, Panama, Yeni Zelanda, Kolombiya üzere ülkelerden spor yöneticileri ile UNESCO temsilcisi katıldı. İki gün süren kongrede sporla ilgili bahis başlıklarında oturumlar, sunumlar ve konuşmalar yapılırken sporun daha geniş kitlelere ulaşması noktasında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kapanış oturumuna katılarak farklı ülkelerden gelen spor yöneticilerine hitap eden Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, kongreye 2023 Dünya Spor Başşehri Konya’da konut sahipliği yapmış olmaktan büyük bir memnunluk duyduklarını söz etti.

“SPOR KONUSUNDA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR HERKES TARAFINDAN TAKDİR TOPLADI”

Kongrenin sporu yaşatma ve herkese yayma yolunda en hoş sonuçları beraberinde getireceğine inandığını kaydeden Lider Altay, “Konya her manada kendini ispat eden, gelişimini sürdüren, yenilikleri yakalayan ve geçmişle gelecek ortasında bütünlük kuran bir kent. Bilhassa spor konusunda yaptığımız çalışmalar herkes tarafından takdir toplamıştır. Konya ve spor sözleri hangi cümlede yan yana kullanılırsa kullanılsın birbirine çok yakışıyor. Sporun içindeki dayanışma ruhu, barış ve kardeşlik anlayışı her daim kentimizin kültüründe yer almıştır. Bu nedenle kentimiz ‘2023 Dünya Spor Başkenti’ unvanını en âlâ biçimde taşımaya devam ediyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Likya Cup Yat Yarışları sona erdi

“KONYA’NIN CUMHURİYETİN 100. YILINDA DÜNYA SPOR BAŞŞEHRİ SEÇİLMESİ ÇOK MANALI OLDU”

Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023’ün her Türk vatandaşı için çok özel ve pahalı bir yıl olduğuna değinen Lider Altay şöyle devam etti: “Bu sebeple Konya’nın bu yıl için ‘Dünya Spor Başkenti’ seçilmesi, hepimiz için epeyce manalı oldu. Bütün bu gelişmelerin öncesinde, Konya’yı bir spor kenti haline getirmek için büyük uğraş harcadık. Kentimizde yaşayan hemşehrilerimizle birlikte adeta bir spor seferberliği başlattık. Kısa bir müddette kentimizi en çağdaş spor tesisleriyle donattık. Sporu herkes için erişilebilir kılmak ve teşvik etmek hedefiyle onlarca farklı çalışmayı hayata geçirdik. Yeni atletlerin yetişmesi, her yaştan insanımızın sporla tanışması ve sporun kozmik bedellerinin yaşatılması için var gücümüzle uğraş ettik.”

“KONYA GÜÇLÜ SPOR ALTYAPISINI BÜTÜN DÜNYAYA İSPAT ETTİ”

Tüm bu çalışmaların sonunda Konya’nın “Dünya Spor Başkenti” unvanı kazanmasıyla güçlü spor altyapısını bütün dünyaya ispat ettiğini vurgulayan Lider Altay, “Konya 600 kilometreyi aşkın bisiklet yollarıyla, memleketler arası standartlardaki atletizm pistiyle, olimpik veledromuyla, olimpik yüzme havuzlarıyla, 42 bin kişilik stadyumuyla ve en yüksek donanımlara sahip spor tesisleriyle bir spor kenti olmayı başardı. Bilhassa memleketler arası spor karşılaşmalarının kentimizde yapılması için gerekli her türlü imkâna ve kabiliyete sahibiz. 2022 yılının Ağustos ayında, dünyanın en kapsamlı spor tertiplerinden biri olan 5. İslami Dayanışma Oyunları’na Konya’mızda konut sahipliği yaptık. Oyunlar sebebiyle 54 ülkeden kentimize gelen 4 bin 200 sporcuyu ve on binlerce seyirciyi, en hoş halde konuk ettik. 5. İslami Dayanışma Oyunları bizlere gösterdi ki; Konya’da her türlü olimpiyatı ve spor karşılaşmasını, kusursuz bir formda gerçekleştirebiliriz. Tıpkı vakitte ülkemizin en büyük maratonlardan biri olan Memleketler arası Konya Yarı Maratonu’nu, önümüzdeki günlerde yine düzenleyeceğiz. Maratona bu yıl Türkiye’den ve dünyadan toplamda 15 bin kişinin katılmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle 15 Ekim’deki Konya Yarı Maratonu’na sizleri de davet ederek, bu büyük spor şölenine şahit olmanızı istiyorum” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Bornova 1877'de iki transfer

“UCLG OLARAK DA SPORUN HER KISMA YAYILMASI KONUSUNDA TÜM DÜNYADA ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

“Herkes için Spor” teması ile gerçekleştirilen 4. Dünya Spor Kongresi’nin sporu herkese yayma misyonuna değerli bir katkı sağladığının altını çizen Lider Altay, “Bu tertipleri yaparken bizim en büyük yararımız aslında başta Sayın Gian Francesco Lupattelli olmak üzere bu heyeti tanımak oldu. Umuyorum ki mevcut vazifelerimiz ve bundan sonra alacağımız görevlerimizle birlikte çok daha hoş çalışmalar yapacağız. Bunun ‘Dünya Spor Başşehri Konya’ ve ACES ortasında bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. İnşallah birlikte çok daha hoş işler yapacağız. UCLG Lideri olarak da sporun her kısma yayılması konusunda tüm dünyada çalışmalar yapacağız” dedi.

“KONYA OLARAK EURO 2032’DE ÜLKEMİZİ EN DÜZGÜN BİÇİMDE TEMSİL EDECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Türkiye ve İtalya’nın EURO 2032’yi birlikte düzenlemesiyle ilgili kararın onaylanmasını da pahalandıran Lider Altay şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Konya olarak stadyumumuzla ‘Dünya Spor Başkenti’ bir kent olarak 20232’de de inşallah ülkemizi en yeterli halde temsil edeceğimize inanıyoruz. Sporun en değerli yanı beraberlik ve kardeşlik duygusudur. Onun için biz bu unvanı taşırken biraz evvel söz ettiğim üzere çok kıymetli spor insanlarıyla tanışma imkanına kavuştuk. Umuyorum ki bu, Konya için yeni bir devrin başlangıcı olacaktır. Spor Başşehri unvanımızı her vakit gururla taşımaya devam edeceğiz.”

“KONYA, ÖTEKİ SPOR BAŞKENTLERİNE ÖRNEK OLAN BİR ŞEHİR”

ACES Lideri Gian Francesco Lupattelli de Lider Altay’a ve Konya’daki tüm spor yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Konya’nın spor bakımından önde gelen kentlerden biri olduğunu tabir eden Lupatelli, “Konya, başka Spor Başkentlerine örnek olan bir kent. Ortamızda başarılı bir Teakwondo şampiyonu Işık Tatar da bulunuyor. Bu da ‘Herkes için Spor’ başlığına düzgün bir örnektir. EURO 2032 için de Türkiye ve İtalya ortaklaşa konut sahipliği yapacak. Bu da çok hoş bir haber. Biliyorsunuz ben de İtalyanım. Önümüzdeki ay Konya, Dünya Belediyeler Birliği Lideri olacak. Sizin Başkanlığınız periyodunda dünyanın önde gelen bu teşkilatıyla çalışmayı umuyoruz” açıklamalarını yaptı.

İlginizi Çekebilir;  Mustafakemalpaşaspor Belediye'de hedef TFF 3. Lig

9, 10 ve 11 Ekim tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde düzenlenen 4. Dünya Spor Kongresi sonrası yabancı ülkelerin spor heyetleri, Konya’nın spor tesisleri ve kültürel alanlarında incelemelerde bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.