Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Barilla, Ücretli Babalık İznini En Az 12 Haftaya Çıkarıyor

Küresel besin başkanı Barilla, çalışanlarına daha güzel bir iş ortamı sunma gayesiyle çeşitlilik ve kapsayıcılık unsurlarını geliştirmeye, öncü adımlar atmaya devam ediyor. Eşit işe eşit fiyat, bayan çalışan adayı bulunana kadar işe alım sürecinin uzatılması üzere mevzularda global ölçekte değerli uygulamalara imza atan Barilla, cinsiyet eşitliği taahhüdüne bir yenisini ekledi. Barilla, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek olan yeni Global Doğum Müsaadesi Kurumsal Siyaseti ile, mevcut çalışma yasasının annelere tanıdığı doğum müsaadesine ek olarak, babaların da annelere tam dayanak vermesi için 12 haftalık fiyatlı babalık müsaadesi tanımlıyor.  Bu uygulama, evlat edinen ebeveynler için de geçerli olacak. 

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve ebeveyn hakları mevzularının giderek değer kazandığı günümüzde, Barilla global ölçekte öncü bir siyasete daha imza atıyor. Dünyaca ünlü besin şirketi, 1 Ocak 2024’te Global Doğum Müsaadesi Kurumsal Politikası’nı yürürlüğe alacak. Barilla Kümesi, cinsiyet eşitliği taahhüdünü daha da ileriye taşıyan bu siyaset değişikliği ile çalışanlarına eşit fırsatlar sunmayı hedefliyor. Yıl başında hayata geçecek yeni siyaset ile çalışan annelerin yasal doğum müsaadesine ek olarak, babaların da bu sürece adapte olmalarını sağlamak ve annelere dayanak vermelerine yardımcı olmak ismine, babalara özel en az 12 haftalık müsaade sağlanacak. Evlat edinen anne-babalar da uygulama kapsamında olacak. 

Barilla Kümesi Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörü Floriana Notarangelo, ebeveynliği geliştirmeyi ve iş yerindeki cinsiyet uçurumunun ana faktörlerinden birini azaltmayı amaçlayan yeni şirket siyasetinin hayata geçecek olmasından gurur duyduklarını belirterek; “Ebeveyn dostu bir şirket olarak değerli adımlar atma siyasetimiz çerçevesinde, çalışanlarımızın ebeveyn olarak çıktıkları yeni seyahatlerinde onlara daha güzel şartlar sağlamayı taahhüt ediyoruz” dedi. 

Toplumda her ailenin eşsiz olduğuna dikkat çeken Notarangelo, “Bu yeni siyasetimiz sırf toplumsal cinsiyet eşitliğine olan bağlılığımızın somut bir sonucu değil, tıpkı vakitte şirketimizin çeşitlilik ve kapsayıcılık unsurlarına yönelik daha büyük seyahatinin da temel bir modülünü oluşturuyor. Bu siyaset, çalışanlarımızın iş-yaşam istikrarını ve refahını desteklemeye yönelik sürdürdüğümüz çalışmaların kıymetli adımlarından biri” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Torbalı'da TİS sevinci

ÇALIŞANLARIN YARISINA YAKINI ÇALIŞACAKLARI ŞİRKETİN EBEVEYN SİYASETLERİNİ ÖNEMSİYOR

Uluslararası İnsan Kaynakları platformu Remote tarafından yapılan milletlerarası bir ankete nazaran, her iki çalışandan biri şirketin ebeveyn siyasetlerinin çok değerli olduğunu söz ediyor. Toplam 10 pazarda 6 bine yakın tam vakitli çalışanın iştirakiyle gerçekleştirilen araştırmaya nazaran; iştirakçilerin neredeyse yarısı, şirketin daha kapsayıcı ebeveyn siyasetleri olması halinde yeni bir iş durumunu kabul etmeyi düşüneceklerini belirtiyor. İştirakçilerin yüzde 47’si ise şirketin ebeveyn siyasetlerinin beklentilerini karşılamaması halinde iş teklifini reddedebileceklerini belirtiyor.   

Bununla birlikte, şirketler tarafından bu bahiste hayata geçirilen siyasetler yürürlükte olsa bile, bu husustaki yaygın önyargılar, insanların kendilerine ayrılan müsaade müddetlerini kullanmaktan çekinmelerine neden oluyor. Uzaktan yapılan öbür bir araştırma, çalışanların yüzde 15’inin akranlarının ve üstlerinin ne düşüneceğinden korktukları için ebeveynlik müsaadelerinin tamamını kullanmadıklarını ortaya koyuyor.

Barilla, bilhassa çalışan ebeveynlerin gereksinimlerine odaklanarak tüm çalışanlar ve iş ortakları için destekleyici bir ortam yaratmak gayesiyle önümüzdeki yılın başında yeni Global Doğum Müsaadesi Siyasetini uygulayarak bu sıkıntıya tahlil bulmaya hazırlanıyor. 

CİNSİYETLER ORTASI MAAŞ EŞİTLİĞİNİ SAĞLANDI

Barilla Kümesi, toplumsal cinsiyet farkındalığı programlarını bütünsel bir yaklaşımla yürüterek uzun yıllardır cinsiyet eşitliğini teşvik etmeyi ve kapsayıcı bir çalışma ortamı oluşturmayı amaçlıyor. Bu çerçevede, Barilla, “eşit işe eşit ücret” prensibine uygun olarak dünya genelindeki tüm çalışanları için cinsiyetler ortası maaş eşitliğini sağladı ve 2020 yılında memleketler arası seviyede tüm haksız cinsiyete dayalı fiyat farklılıklarını ortadan kaldırdı. Bu muvaffakiyet, tüm dünyada bayanların iştirakine uygun iş yerleri yaratma konusundaki yenilikçi uygulamaları nedeniyle 2021 Catalyst Ödülü’nü kazanmalarını sağladı.

KADIN ÇALIŞAN ADAYI BULANA KADAR İŞE ALIM SÜRECİNİ UZATIYOR

Barilla Türkiye ise globalde hayata geçirilen projeleri bir adım öteye taşıyor. Şirket Türkiye’de tüm çalışanlarının faal iştirakiyle 2018 yılına nazaran beyaz yaka bayan çalışan oranını yüzde 33’ten yüzde 41’e yükseltti. Birebir biçimde, müdür ve üstü durumlarda çalışan bayan oranı yüzde 31’den yüzde 55,6’ya yükseldi. İşe alım süreçlerinde cinsiyet eşitliğini artırmayı gözeten uygulamaları benimseyen Barilla Türkiye, kısa listelerde eşit sayıda bayan ve erkek çalışan adayı bulunmasına ihtimam gösteriyor. Bilhassa erkek çalışan sayısının yüksek olduğu ünitelerde cinsiyet eşitliğini sağlamak gayesiyle şirket, uygun bayan çalışan adayını bulana kadar işe alım sürecini uzatıyor.  Bu adımlarla Barilla Türkiye, cinsiyet eşitliğine katkı sağlamayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir;  Anadolu Hayat Emeklilik Hayat Sigortacılığı ve Bireysel Emeklilik Sektöründe En Mutlu İş Yeri oldu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.