Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Bak-kadıköy yeni üyesi coco

BAK-KADIKÖY’ÜN YENİ ÜYESİ COCO

Kadıköy Belediyesi, Kentsel Arama Kurtarma Grubu – BAK Kadıköy’ün yeni arama kurtarma köpeği Coco, AFAD tarafından düzenlenen “AFAD Köpekli Arama Timleri Misyon Yeterlilik Sınavı”nı muvaffakiyetle geçerek sertifikasını aldı.

Ekibin Yeni Üyesi Coco

Koku ve seste algılama yetenekleri sayesinde enkazlarda derine ulaşarak arama kurtarma takımlarına vakitten tasarruf sağlayan köpekler, güçlü bir eğitim sürecinden geçiyor. AFAD’ın eğitim sürecini tamamlayarak “AFAD Köpekli Arama Timleri Misyon Yeterlilik Sınavı”nı muvaffakiyetle geçen Coco da BAK Kadıköy’ün yeni üyesi oldu. Bu sertifikayla Coco, BAK Kadıköy’ün mümkün afet durumlarında süratli organize olup, acil müdahale etme donanımına sahip eğitimli grubun arama çalışmalarında vazife alacak.  2022 yılında AFAD tarafından yeterlilik imtihanlarını geçerek BAK-Kadıköy takımına katılan birinci arama kurtarma köpeği ise Lena’ydı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntıda misyon alan Lena, enkaz altında kalan depremzedelerin yerlerini tespit ederek, BAK Kadıköy grubunun çalışmalarını hızlandırdı. Lena’nın muvaffakiyetinden sonra BAK Kadıköy, takımını genişletmeye karar vermişti.

BAK-Kadıköy üyesi Jasmine Yasemin Farr, Coco’nun takıma dahil olmasıyla ilgili “Coco benim hayatıma 4 aylıkken girdi. Bu iş için seçtiğim bir köpek değil aslında. Konut köpeği olarak benimle birlikte yaşıyordu. 1,5 yaşından sonra eğitimlere başladık. Şu an 3 yaşında. Yani yaklaşık 1,5 yıldır itaat eğitimi olsun, arazi eğitimi olsun son 6 aydır enkaz eğitimleri üzerine ağırlaşarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadıköy Kentsel Arama Kurtarma Takımı’nın ne kadar başarılı ve yeterli olduğunu bildiğim için köpeğimle bu takımda yer almak istedim. 6 aydır beraberiz. AFAD’ın senede bir sefer düzenlediği vazife yeterlilik imtihanlarında muvaffakiyet elde ettik Coco’yla. Enkaz araması üzerine. Bu sayede operasyonel olma bahtını elde ettik. Aldığımız bu dokümanla Türkiye’de gerçekleşen rastgele bir afette misyon alma yetisine sahip olduk” dedi.

“Ağır düzey akreditasyonun da tüm kriterlerini yerine getirmiş olduk”

Coco’nun gruba dâhil olmasıyla birlikte ağır düzey kriterlerinin tamamlandığını söyleyen BAK-Kadıköy takımının üyesi olan ve Lena’nın eğitimcisi Cenk Tankal ise “Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Ekibi olarak şu anda orta düzey kentsel arama kurtarma akreditasyonuna sahibiz. Artık ağır düzey akreditasyonun da tüm kriterlerini yerine getirmiş olduk. İki köpek kriterimiz vardı en son tamamlamamız gereken. Bundan sonraki çalışmalarımız hem köpek sayımızı arttırmak hem de grubumuzun gelişmesi ismine kıymetli adımlar atmak olacaktır”dedi.

 

İlginizi Çekebilir;  Okullarda Alerji Eğitimleri Başladı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.