Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Ayvalık 18. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Başlıyor

Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 18 Ayvalık Memleketler arası Zeytin Hasat Festivali dopdolu bir programla 13 Ekim günü start alıyor.

Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, şenliğin Ayvalık’ın toplumsal hayatına ve ekonomisine güç kattığını söyledi. Tarihiyle, mimarisiyle, doğasıyla, lezzetleriyle anılan ilçeye ilgi çekmenin, her yıl bir evvelki yıldan daha fazla yerli ve yabancı konuğun gelmesini sağlamanın kendilerinin bir misyonu olduğunu hatırlatan Belediye Lideri Mesut Ergin, “Zeytin Hasat Festivali de bu emelimize aracılık etmektedir. Mahallî halkın, basının, üreticinin, tedarikçinin ve satıcıların bir ortaya gelerek kısa bir müddet de olsa toplumsal bir hareketlilik paylaştığı zeytin hasat şenliği doğal olarak kentimize güç katıyor” dedi.

Hasat şenliği boyunca Ayvalık’ın mahallî ve ulusal markaların, işçi köylülerin, müstahsillerin, ihracatçıların, usta gazetecilerin, tecrübeli yayıncıların, zeytinyağı aşığı yazarların, gurmelerin, sanatkarların paylaşımları ve katkılarıyla dayanak olacaklarını vurgulayan Başkan Ergin, “Kentimize gelen her konuk, şenliğimize renk katacak. Zeytinyağından aldığımız sağlıklı tatlar ile gelecek yıl yapılacak hasat şenliğimizi iple çekeceğiz. Herkesi yedi gün boyunca, şenlik tadında gerçekleştireceğimiz şenliğimize bekliyoruz” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz da, asırlık zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan Balıkesir’de zeytin hasadının başladığını hatırlatarak, her vakit üreticileri desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini söyledi. Balıkesir’de, Körfez Bölgesi’nin en kıymetli gelir kaynağı olan zeytinciliğin yöre halkı tarafından çok büyük saygı duyularak yapıldığını tabir eden Lider Yılmaz, “Bölgemizde dünyanın yeterli zeytinleri yetişiyor. Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ayvalık Zeytinyağı, Burhaniye Zeytinyağı ve Edremit Zeytinyağımızda Coğrafik İşaret bulunuyor. 14 milyon ağacımızın her biri bereketli. Hasadımız bol ve bereketli olsun” dedi.

Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman da, Ayvalıklıları, hem de yerli ve yabancı tüm vatandaşları; bu yıl 18 kere düzenlenen Ayvalık Milletlerarası Zeytin Hasat Festivali’ne davet etti. Ayvalık Ticaret Odası Lideri Ali Uçar ise, 13-19 Ekim tarihleri ortasında gerçekleşecek olan şenlik için güçlü bir program hazırlandığını söyledi.

İlginizi Çekebilir;  Taşdelen: Hedefimiz, Çankaya'yı En Yaşanabilir İlçe Yapmak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.