Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Avrupa’nın bisikletçileri İzmir’de

Bisiklet kenti İzmir, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından organize edilen EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı’na mesken sahipliği yaptı. “Bisiklet: Mirasa Yeni Bir Bakış Açısı” temasıyla kapılarını açan konferans Avrupa’nın bisikletçilerini İzmir’de buluşturdu.

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından organize edilen EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) Türkiye’den seçilen birinci kent unvanına sahip İzmir’in konut sahipliğinde başladı. EuroVelo üyesi kentlerin bilinirliğini yükseltmek, kentteki bisiklet görünürlüğünü artırmak ve bisikletli turizmi geliştirmek için iki yılda bir düzenlenen konferans, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) konut sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi partnerliğinde, İzmir Valiliği, ENVERÇEVKO Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğü ve paydaş kuruluşlar işbirliğiyle düzenlendi.

“Bisiklet: Mirasa Yeni Bir Bakış Açısı” (Cycling: a New Perspective on Heritage) temasıyla başlayan konferansın Swiss Otel’deki açılış törenine  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu Lideri Henk Swarttouw, büyükelçiler, sivil toplum kuruluşu liderleri, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve Avrupa’nın dört bir yanından çok sayıda bisikletçi katıldı.

 

Bisiklet kent içi ulaşımda çok değerli

Konferansın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak vazifeye geldiğimiz günden bugüne bu kentin istikrarını, tabiatını, hoşluğunu koruyacak olanın hareket olduğunun şuurundayız. Bu gayeyle değerli projeleri hayata geçirdik. Bizi en çok heyecanlandıran çalışmalardan birisi de EuroVelo oldu. Euro Velo’ya dahil olmanın beraberinde getirdiği lokal iktisat katkısı göz gerisi edilemez. Bizleri en çok memnun eden ve heyecanlandıran şey ise, bisikletli turiste bu hoş kenti tanıtabilmektir.  Avrupa Bisiklet Ağı’na Türkiye’den seçilen birinci kent unvanına sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Kentlerin sürdürülebilir, erişebilir, ekonomik ve etraf dostu bir formda büyüyebilmesi için ulaşım siyasetleri hayati bir kıymete sahiptir.  Hakikat planlama, altyapı yatırımları ve toplu taşıma sistemleri üzere faktörlerin yanında bisikletli ulaşımın da günlük ulaşım gereksiniminin karşılanmasına katkı sağlaması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” formunda konuştu.

İlginizi Çekebilir;  48 Genç Mühendis Adayı, Elektrik Üretimini Yerinde İnceledi

 

“İzmir rotası 2022’nin en çok kullanılan rotası”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye’nin en kıymetli turizm merkezlerinden biri olan İzmir’de sizleri ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz. İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi mirası, UNESCO miras listesinde yer alan Efes ve Bergama kentleri ve Ege coğrafyasınca uzanan eşsiz yapısıyla bu aktifliğe mesken sahipliği yapmak için muazzam bir ortam sunuyor. Türkiye tüm Avrupa kıtasını birbirine bağlayan ve 19 farklı uzun bisiklet rotasını Avrupa Bisiklet Rotaları ağına EuroVelo 13 ve EuroVelo 8 rotaları üzerinden Edirne, Kırklareli ve İzmir kentleri üzerinden iştirak sağlıyoruz. 90 bin kilometreyi geçen ve EuroVelo bisiklet rotasının en değerli rotalarından  biri olan EuroVelo 8 Akdeniz Bisiklet Rotası, 2022 datalarına gören EuroVelo’nun en çok kullanılan rotası durumunda” tabirlerini kullandı. 

 

“Bu kentte pedal çevirmek çok önemli”

İzmir Valisi Süleyman Elban, “Bu hoş konferansın vilayetimizde düzenlenmesi çok yakıştı. Kentlerle ilgili gelişmişlik kriterleri değerlendirilirken birçok kritere dikkat edilir. Yaya önceliği kadar bisiklet önceliği de çok değerli bir kriterdir. Ülkemizin en gelişmiş, en saygın kentlerinden birisi olan İzmir’imizde bu türlü bir konferansın düzenlenmesi, bisiklet kullanımının artmasına ve farkındalık oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu kentte, bu tarihi hoşluklar içinde pedal çevirmenin ne kadar kıymetli olduğunu biliyorsunuz.

 

“Artık yıllık olarak toplanacağız”

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu Lideri Henk Swarttouw, “Turistler faal sürdürülebilir bir seyahat istiyor. EuroVelo konferansı 2012 yılında başladı ve 8’inci rotanın İzmir’de bu konferansı yapmak çok yerinde oldu. Bu yıldan itibaren artık yıllık olarak toplanacağız. Her yıl bu konferansı yapacağız ki dünyaya bisiklet turizmini daha çok yayabilelim. Bisikleti gerek günlük kullanımda gerek turizm kullanımında gerekse hobi am

açlı kullanımda yaygınlaştırmak istiyoruz. Şimdiye kadar yüzde 60 bir artış gösterildi. Bugün ve yarın 17 farklı ülkeden 45 iştirakçi konuşmacı olacak. Tecrübelerimizi birlikte paylaşacağız” biçiminde konuştu. Konferans yarın (13 Ekim) sona erecek.

İlginizi Çekebilir;  Yenişehir Belediyesi personellerine 14.400 TL banka promosyonu ödenecek

 

Bergama ve Efes Antik kentlerini birbirine bağlayacak

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu’nun kıymetli projelerinden biri olan EuroVelo projesi, tüm Avrupa kıtasında sürdürülebilir bir Trans-Avrupa Ulaşım Ağı yaratılması, desteklenmesi ve işletilmesini teşvik ve koordine etmeyi amaçlıyor. EuroVelo, tüm Avrupa’yı birbirine bağlayan toplam 90 bin kilometre uzunluğundaki 17 uzun ara bisiklet rotasından oluşuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 500 kilometrelik İzmir bisiklet güzergahını EuroVelo’nun İspanya’nın Kadiz kentinde başlayan, Yunanistan’ın Atina kentinde ve ayrıyeten Kıbrıs’ta iki başka bitiş noktası bulunan 8 numaralı Akdeniz rotasının bir uzantısı olarak onaylattı.  İzmir, ECF tarafından resmi üyeliği duyurulan birinci Türkiye kenti oldu. Gelişmekte olan rota kategorisindeki İzmir EuroVelo Rotası iki UNESCO kenti Pergamon (Bergama) ve Efes (Selçuk) antik kentlerini birbirine bağlıyor.

 

Bisikletli turizm rotası 580 km’ye çıkarılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 500 km’lik ana güzergah üzerinde altyapıyı geliştirmek ve rotayı uzatmak emeliyle çalışmalar yürütüyor. Rota üzerinde 33 farklı noktaya fiyatsız tamir istasyonları ve bisiklet pompaları yerleştirildi. Dikili-Çandarlı-Menemen köy rotaları lokal rotalar olarak çalışılmış olup ana güzergaha eklenmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Bu eklemeler sonucunda ana güzergah 580 km’ye ulaşacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.