Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Avrasya’nın En Büyük Ambalaj Fuarı 11 Ekim’de Tüyap’ta Kapılarını Açtı

11 Ekim itibariyle kapılarını açan 28. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda 4 gün boyunca geleceğin tahlil odaklı firmaları, yaratıcı ambalaj tahlillerini ve en son teknolojilerini sergileyecek. Fuar, 1.200’den fazla firma ve firma temsilcisini ve 120’nin üzerinde ülkeden 15 bini memleketler arası olmak üzere toplam 80 bin ziyaretçiyi ağırlayacak. Bölümün gücünü, yenilikçi tarafını ve sürdürülebilirliğe bakışını yerli ve yabancı ziyaretçilere gösteren faal bir ticaret platformu olan fuar, ambalaj sanayisinin 2030 yılına yönelik 50 milyar dolarlık kesim büyüklüğü amacına ve 20 milyar dolar ihracat gayesine ulaşmasına kıymetli bir katkı sağlıyor.

Misafirlerini 14 salonda ağırlıyor

28. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, RX Tüyap tarafından Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğinde, Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (SEPA) dayanaklarıyla düzenleniyor. Avrasya coğrafyasında her yıl düzenlenen en kapsamlı ve en büyük ticaret platformu olan Avrasya Ambalaj Fuarı, birinci düzenlendiği yıldan bugüne kadar büyümesini ve gelişmesini sürdürüyor. Fuar toplam 14 salonda 120.000 metrekare alanda 1.200’den fazla firma ve firma temsilciliğine konut sahipliği yapıyor.

Tasarım mükafatları verilecek

Bu yıl 19’uncu kere düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Müsabakası’nda dereceye girenler belirli oldu. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkıları ve RX Tüyap iş birliğiyle düzenlenen müsabakada 103 proje ortasından dereceye giren 18 proje, Avrasya Ambalaj Fuarı’nın birinci gününde ödüllendirildi.

 

Yeni iş irtibatı için fırsat yaratıyor

Avrasya Ambalaj Fuarı’nda; ambalaj eserleri, tamamlayıcı ambalaj eserleri, ambalaj üretimine yönelik ham unsur ve orta eserler, ambalaj sanayiine yönelik hizmetler, ambalaj baskı, oluklu mukavva-karton ambalaj üretim ve konverting teknolojileri, ambalaj makineleri, ambalaj üretim makineleri, makinelere yönelik yardımcı aygıt, donanım ve sistemler, içecek ve besin teknolojileri, ambalaj geri dönüşüm teknolojileri ve lojistik alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalar yer alıyor.

İlginizi Çekebilir;  28. Avrasya Ambalaj Fuarı, Türkiye dahil 123 ülkeden 75 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı

RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, Türkiye ambalaj kesiminin dünyanın sayılı ülkeleri ortasında yer aldığını tabir ederek, “İhracattaki muvaffakiyetini her geçen yıl artıran ambalaj bölümü, en gelişmiş teknolojiye sahip eser, hizmet ve tahlillerini bu yıl da fuar aracılığıyla dünyaya ulaştıracak. Fuar ziyaretçileri, Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı ve eş vakitli düzenlenen 17. Milletlerarası Besin ve İçecek Teknolojileri Fuarı Food-Tech Eurasia sırasında yeni tedarikçiler ve tahlil ortakları ile tanışma fırsatı yakalarken işletmeleri için makine ve ekipman yatırımları da yapabilecekler. Fuar iştirakçileri ise başta Türkiye olmak üzere, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’dan besin ve besin dışı tüm sanayilerin karar vericileriyle buluşma, ticaret hacimlerini ve marka kıymetlerini artırma ve müşterileriyle yüz yüze görüşme fırsatına sahip olacak. Kesim temsilcileri, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle bir ortaya gelecek. Ambalaj Sanayicileri Derneği iş birliği ve çok kıymetli derneklerimizin dayanaklarıyla düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarımızın tüm kesime iyi olmasını diliyorum” dedi. 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Lideri Zeki Sarıbekir ise, “2022’de 7 milyar 467 milyon dolar ve 3 milyon 257 bin ton ihracat gerçekleştiren ambalaj dalımız ülke iktisadına kıymet katmaya devam ediyor. Bu sayılara baktığımızda ülkemizin dünyada 16’ncı, Avrupa’da ise 6’ıncı büyük ambalaj üreticisi pozisyonunda bulunduğunu söyleyebiliriz. Amacımız bu sıralamada daha üstlere tırmanmak. Bu sebeple RX Tüyap iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarımızı çok önemsiyoruz. Yeni ihracat pazarları açmaya öncü olan fuarımız bu yıl 11-14 Ekim tarihleri ortasında 28’inci sefer düzenleniyor. Türkiye ambalaj dalı dünyanın sayılı ülkeleri ortasında yer alıyor. Ambalaj ihracatımızın yüzde 60’ı Avrupa’ya gidiyor. Bu orana karşın hala Avrupa’nın yüzde 10’unu karşılayabiliyoruz. Avrupa’ya gerçekleştirdiğimiz ihracat şu an 4,5-5 milyar dolar düzeylerinde. Bunu yüzde 20’lere çok rahat çıkartabiliriz. Böylelikle yalnızca Avrupa ülkelerine 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirebiliriz. Avrupa dışında ABD’de de gayelerimiz ortasında yer almalı. ABD pazarındaki hissemizi da artırmamız gerekiyor. Zira Türkiye ambalaj dalı yaptığı yatırımlarla, teknolojik gelişmelerle bunu karşılayabilecek bir güce sahip. Gerek jeopolitik pozisyonumuzdan dolayı lojistik istikametten avantajımız, gerekse fiyat kalite istikrarına sahip olmamız ülkemize birçok fırsat doğuruyor. Son yıllarda bu avantajlarımızın daha da öne çıktığını gördük. Yakalanan fırsatları sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Daha çok ülkeye ambalaj satmayı, pazar sayımızı artırarak ürettiğimizin en az yarısını ihraç etmeyi hedefliyoruz. Düzenleyeceğimiz bu fuarda da bölümümüzün gücünü bir kere daha tüm dünyaya göstermek istiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Sonbaharın Büyüsünü Ahşap Desenli Seramiklerle Yakalayın

Biletler web sitesinde

28. Avrasya Ambalaj Fuarı, yeni ve yaratıcı ambalaj tahlilleri ile eserlerini kullanıcılara buluşturmayı hedefleyen; besin ve içecek kesimi, matbaa, baskı, kağıt ve kırtasiye, şahsî bakım ve kozmetik, paklık ve hijyen, kimya, boya ve petrol, otomotiv, ilaç ve medikal, yapı, züccaciye, beyaz eşya ve elektrikli konut aletleri, dokuma, konfeksiyon ve ayakkabı üzere çok sayıda sanayi temsilcisi bu fuarda yeni ve yaratıcı ambalaj tahlilleri, makine ve ekipmanlarını yakından inceleme fırsatı yakalayacak. Fuar giriş biletinizi packagingfair.com adresinden satın alarak hem Avrasya Ambalaj Fuarı’nı hem de eş vakitli düzenlenen Food-Tech Eurasia Fuarı’nı tek bilet ile 4 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Fuarda hangi firmaların iştirakçi olduğunu fuara gelmeden evvel fuarın web sitesindeki iştirakçi firma listesinden kesinlikle inceleyin!

 

TÜYAP Hakkında: Tüyap, Türkiye’nin birinci fuarcılık şirketi olarak 1979’da Bülent Ünal tarafından kuruldu. Türkiye’de fuarcılığın gelişiminin öncüsü olan Tüyap Fuarcılık Kümesi kuruluşundan bugüne kadar yurt içinde 1.827, yurt dışında ise 39 ülkede 200 fuar gerçekleştirdi. Geride bıraktığı 42 yılda Tüyap, 127 ülkeden 337 bin 913 firmaya hizmet verdi ve düzenlediği fuarlarda 213 ülkeden 67 milyon 133 bin 226 ziyaretçiyi ağırladı.  Çin, Rusya ve Afrika’da birinci Türk ihraç eserleri fuarlarını organize eden şirket, hala yılda ortalama 10 yurt dışı fuara Türk ulusal iştiraki organize ediyor. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel bölüm fuarcılık kuruluşu olan Tüyap, profesyonel takımı ve 100’ü aşkın meslek örgütü ile uzun vadeli iş birlikleri yaparak, Türkiye’de sahip olduğu ve işlettiği 5 fuar merkezi ve 6 ülkede sahip olduğu memleketler arası ofisi ile sistemli ihtisas fuarları gerçekleştiriyor. Yeni devirde ‘ticaret için evvel sağlık’ mottosuyla fuarlarını düzenleyen Tüyap, Türk Standartları Enstitüsü’nün COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Tedbire ve Denetim Belgelendirme Programı kurallarını yerine getirerek TSE COVID-19 İnançlı Hizmet Evrakı almaya hak kazanan birinci fuarcılık şirketi olmanın sorumluluğuyla, dijital imkanlarını da seferber ederek hibrit fuarlar düzenlemeyi sürdürüyor. 

 

İlginizi Çekebilir;  Huawei Türkiye Gelecek İçin Tohumlar 2023 eğitim programı başarıyla tamamlandı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.