Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Antalya’nın kadın muhtar ve adayları eğitimde buluştu 

 

Antalya’nın bayan muhtar ve adayları eğitimde buluştu 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde ‘Daha Eşit ve Kapsayıcı Bir Mahalle Mümkün’ projesi kapsamında ‘Kadın Muhtar ve Muhtar Adayları Kapasite Güçlendirme Programı’ düzenlendi. Bayan muhtar ve adaylarına aday olma süreçleri ve strateji geliştirme, mahallî siyaset, mahalle dinamikleri ve demokrasi üzere mevzularda eğitim verildi. 

 

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı’nın ‘Daha Eşit ve Kapsayıcı Bir Mahalle Mümkün’ projesinin ikincisi eğitim programı Antalya Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde gerçekleşti. Proje kapsamında, 2024 lokal seçimleri öncesinde hem mevcut bayan muhtarların güçlendirilmesi hem de bayan muhtar sayısının artırılması hedefleniyor.

MUHTAR VE ADAYLARA EĞİTİM 

Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası içerisinde düzenlenen eğitim toplantısına; Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Lideri Cihangir Yılmaz, Global Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı ile Ortak Ömrü Geliştirme Vakfının Kurucusu Hilal Dokuzcan, Global Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Lideri Ayşe Kaşıkırık, Türkiye Bayan Muhtarlar Derneği Lideri Serpil Erenoğlu, Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu ile Antalyalı bayan muhtar ve muhtar adayları katıldı. Eğitimde, aday olma süreçleri ve strateji geliştirme, mahallî siyaset, mahalle dinamikleri ve demokrasi, mahallenin imar sıkıntıları, iştirakçi planlama ve muhtarın rolü, mahallede eşitlik ve hak temelli yaklaşım, bayan dostu ve kapsayıcı kentsel hizmetler bahisleri ele alındı.

KADIN MUHTAR ORANI  YÜZDE 2 

Projenin Türkiye’de 7 bölge ve 7 kentte devam ettiğini söyleyen Global Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Lideri Ayşe Kaşıkırık, “Türkiye genelinde bayan muhtar oranı yalnızca yüzde 2’dir. Bu oranın artmasını ve önümüzdeki lokal seçimde bayan muhtarımızın eşit temsile katkı sunabilmesini hedefliyoruz. Mevcut bayan muhtarlarımıza toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, bayanlara yönelik şiddet, imar sıkıntıları, kentsel dönüşüm ve afetlere karşı dirençli hale getirebilmek başlıklı eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Soyer: Bu uygulama tüm Türkiye'ye örnek olacak

YAŞASIN CUMHURİYET YAŞASIN KADINLAR 

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı ile Ortak Hayatı Geliştirme Vakfı’nın Kurucu Hilal Dokuzcan da Cumhuriyet’in 10’ununcu yaşında bayanların birinci defa köy muhtarları ve ihtiyar heyetlerini kazandığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Türkiye’de seçimle muhtarlığı kazanmış birinci bayan Gül Esin ile başlayan bu süreçte Cumhuriyetimizin 100. Yılında 50 bin muhtar içerisinde bayan muhtarlar yalnızca yüzde 2 oranında temsil ediliyor. 2024 mahallî seçimlerinde bu sayının arttırılmasını hedefliyoruz. Yaşasın Cumhuriyet yaşasın bayanlar.”  

MAHALLENİN SAHİPLERİ KADINLARDIR 

Ankara Çankaya İlçesi Kültür Mahalle Muhtarı ve Türkiye Bayan Muhtarlar Derneği Lideri Serpil Erenoğlu da önümüzdeki lokal seçimlerde bayan muhtar sayısını arttırmayı istediklerini söz ederek, “Bin 132 bayan muhtar Türkiye genelinde vazife yapıyor. Mahallelerin sahipleri bayan ve çocuklardır. Bayanların artık meskenlerinden çıkarak toplumsal yaşama birikimlerini ve tecrübelerini paylaşmaya davet ediyoruz”  dedi.

ELİMİZİN HAMURUYLA ERKEK İŞİNE KARIŞACAĞIZ 

Antalya Uluç Mahalle Muhtarı ve Bayan Muhtarlar Derneği Antalya Temsilcisi Hülya Bozkurt ise, “Türkiye’nin 5. büyük ili Antalya’nın 913 mahallesinde yalnızca 20 bayan muhtar misyon yapıyor. Mahallî seçimlerde bu sayının artması için çalışıyoruz, elimizin hamuruyla erkek işine karışacağız. Cumhuriyet’in 100. Yılında bayan muhtarlar olarak biz de varız. var olacağız” sözlerini kullandı. 

BAŞKAN BÖCEK’TEN BAYAN MUHTARLARA DESTEK

Eğitim sonunda proje iştirakçisi bayanlar Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’i de ziyaret etti. Bayan muhtarları ve adayları konuk etmekten memnunluk duyduğunu

 

ifade eden Lider Böcek, “Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’nda bayanlarımızın siyasal ve toplumsal ömürde daha faal rol alması için desteklerimizle ebediyen yanlarındayız. Cumhuriyetimizin en kıymetli kazanımlarımızdan olan seçme ve seçilme hakkına sahip çıkmanın tam vakti. Önümüzdeki seçimlerde bayan muhtar sayısının artmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  İstihdam garantili kaynakçılık kursu açılacak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.