Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Ankara Araştırmaları Dergisi 10 Yaşında

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), geliştirdiği güçlü kütüphane ve arşiv koleksiyonları, düzenlediği bilimsel toplantılar, eğitim programları, desteklediği projeler, yayımladığı bilimsel çalışmalarla yeni araştırmaların önünü açacak her türlü bilgi, doküman ve bilgiyi depolamak, korumak ve araştırmacılarla paylaşmak misyonuyla 1994 yılından beri hizmet veriyor.

 

İlk çağlardan günümüze farklı pek çok medeniyete mesken sahipliği yapan, 13 Ekim 1923’te başşehir ilan edilen Ankara, Cumhuriyet ülkülerinin hayata geçirildiği model bir kent olarak Cumhuriyet tarihinde değerli bir yere sahip. Cumhuriyet’in eğitim siyasetleri ile gelen bilimsel, akılcı ve gerçekçi kanıyı hâkim kılma gayretinde Ankara, birçok esaslı üniversitesiyle bilimsel çalışmalara istikamet veren bir uygulama alanı oldu. Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), kurulduğu günden bu yana, Cumhuriyet’in belleğini tutan bu kente dair araştırmaları odağına alıyor. 

 

VEKAM’ın bu kadim kentin başşehir oluşunun 90. yılında armağan olarak yayımlamaya başladığı Ankara Araştırmaları Dergisi, bu yıl 10. kuruluş yıldönümünü kutladı. Mecmua, Ankara’nın kentsel ögelerine dair yeni bilimsel datalar ortaya koyan farklı disiplinlerden akademik çalışmalar için bir platform oluşturuyor. Ankara Araştırmaları Dergisi bu anlayışla 10 yıldır aralıksız olarak Ankara’ya ait bilimsel çalışmaları kamuoyu ile paylaşıyor.

 

Hakemli ve yılda iki sayı olarak yayımlanan mecmua, Ankara’nın tarihî, kültürel, siyasal, ekonomik gelişimini, jeolojik dönüşümünü ve günümüz kentsel sıkıntılarını disiplinlerarası bilimsel yaklaşımlarla ortaya koyan Türkçe ve İngilizce özgün makale ve görüş yazılarına yer veriyor. Editörlüğünü Mehtap Türkyılmaz ve Alev Ayaokur’un yaptığı Ankara Araştırmaları Dergisi, açık erişimle ulusal ve milletlerarası kütüphanelerin kataloglarında okurlara sunuluyor.

 

Ankara Araştırmaları Dergisi, VEKAM’ın bahçesinde düzenlenen davette, Cumhuriyetin ve Ankara’nın başşehir oluşunun 100. yılında, 10 yılını tamamlamanın gururunu ve ikinci yüzyıla başlamanın heyecanını kutladı. Ankara Araştırmaları Dergisi bir sonraki sayısı için yeni yazı müracaatlarını 31 Mart 2024 tarihine kadar bekliyor. 

İlginizi Çekebilir;  TSKB İkinci Kalkınma Üssüyle Ankara'da

VEKAM Hakkında:

Başkent Ankara ve etrafıyla ilgili araştırmalar yapan Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), bilim, kültür ve sanat dünyasına hizmet gayesiyle 1994 yılında kuruldu. VEKAM bünyesinde, Vehbi Koç’un hayatına ilişkin dokümanlara dayanarak gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Ankara ve etrafının kültürel mirasının, tarihinin ve iktisadının araştırılması, belgelenmesi ve korunmasına yönelik akademik çalışmalar yürütülmektedir. VEKAM ayrıyeten Ankara ve etrafı ile ilgili kitap, tez, makale ve müddetli yayınlardan oluşan kapsamlı uzmanlık kütüphanesi ve varlıklı arşiviyle her yaştan araştırmacıya hizmet sunmaktadır. Ankara konusunda dünya çapında bir müracaat kaynağı olmak VEKAM’ın öncelikli maksatları ortasında yer alırken, VEKAM Yayınları da her geçen gün gelişen bir kaynak haline gelmektedir. Bu doğrultuda, Ankara Araştırmaları Dergisi adında yılda iki sefer yayımlanan hakemli bir mecmua de çıkartmaktadır.

 

Koç Üniversitesi Hakkında: 

1993 yılında, en uzman mezunları yetiştirmek, bilimin hudutlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, milletlerarası seviyede eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 43 yüksek lisans ve 30 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi’nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde 58’i burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi’nde tahsil gören 8.880 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne kadar 19.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi süreç ve araştırma imkanlarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye’deki eğitim kurumlarının ortasında en üst sıralarda yer alır.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.