Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Akkuyu NGS’de Tam Ölçekli Simülasyon Merkezi Devreye Alındı 

Akkuyu NGS’de Tam Ölçekli Simülasyon Merkezi Devreye Alındı 

Simülatör, Türkiye’nin birinci NGS’sinin tüm operasyonel senaryolarını uygulamak ve güç ünitelerinde çalışacak çalışana uygulamalı eğitim verilmek için tasarlandı.

 

Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanına kurulan Tam Ölçekli Simülatör’ün (TÖS) açılış merasimi, Eğitim ve Tatbikat Merkezi’nin yeni binasında gerçekleştirildi. Merasime AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra, simülatörün tedariki, konseyimi ve devreye alınmasından sorumlu NGS Rusatom Service şirketinin temsilcileri ile simülatör üzerinde uygulamalı eğitim alacak Akkuyu NGS mühendislerinden kimileri da katıldı. 

Törende, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, Türkiye Cumhuriyeti Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı temsilcisine tam ölçekli simülatörün ticari işletmeye alınmasına ait bir sertifika takdim etti. Simülatörün açılışı yetkililerin kurdele kesmesiyle yapıldı. 

Törende konuşan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh şunları söyledi: “Bir nükleer güç santralinin inançlı ve istikrarlı bir biçimde işletilmesinin değerli bir koşulu işletme çalışanının marifetleri ve yeterlilikleridir. Tam ölçekli bir simülasyon merkezinin devreye alınması sayesinde operatörlerimiz, gerçek nükleer santralde olduğu üzere santralin işletilmesine ait tüm mümkün senaryoları mümkün olduğunca yakın şartlar altında deneyim edecekler. 29 Ekim’de, tüm devreye alma süreçlerinin tamamlanmasının akabinde, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, tam ölçekli simülatörün ticari işletmeye alınması için bir talimat imzaladı ve bu tarihten itibaren simülatör resmi olarak çalışmaya büsbütün hazır hale geldi.” 

Türkiye Cumhuriyeti Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Altyapı Geliştirme Dairesi Lideri Salih Sarı da Tam Ölçekli Simülatörün geliştirilmesi, heyetimi ve devreye alınmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti: “Nükleer santralde çalışacakların yüksek bilgi ve maharetin yanı sıra yüksek seviyede güvenlik ve kalite kültürüne sahip olması gerekiyor.   Bu merkez, santralde çalışacak operatör ve mühendislerin gerekli yetkinlikleri kazanmasına büyük bir katkı sağlayacak. Tam ölçekli simülatörün yıllar boyunca Akkuyu santralinde hizmet edeceğini biliyoruz On binlerce Türk mühendis ve operatör buralarda eğitim alacak.”

Tam Ölçekli Simülatör, Akkuyu NGS reaktör güç kaynağı ve denetim sistemlerinin dijital ikizi olan bir yazılım ve donanım kompleksi içeriyor. Bu kompleks, bir nükleer güç santralinin tüm çalışma modlarının gerçek vakitli simülasyonunu sağlayan karmaşık bir matematiksel model kullanıyor. Tüm ekipmanları ve denetim panelleri Akkuyu NGS güç ünitesinin idare panosundaki ekipmanlarıyla tıpkı olan simülatörün monitörlerinde görüntülenen bilgiler, operatöre gerçek bir NGS güç ünitesindekine misal bir biçimde ve bedellerde yansıyor.

Güç ünitesi operasyonunun tüm senaryolarını uygulamayı ve işletme çalışanının nitelikliliğini geliştirmeyi amaçlayan simülatörde eğitim gören çalışanların Akkuyu NGS’de çalışmaya başlamadan evvel sertifika imtihanını geçme ve Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan (NDK) lisans alma üzere öteki etapları da tamamlamaları gerekecek. 

 

İlginizi Çekebilir;  Rosatom Genel Müdürü Likhachev, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile Ruppur NGS İnşaatının Gidişatını Görüştü

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.