Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Ahmet Ümit, Kitaplarında Aşkı Yazmanın Nedenlerini Anlattı

Büyükşehir Belediyesi’ni bu yıl 13’üncüsünü düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı’nda konuşan şair ve müellif Ahmet Ümit, bir polisiye roman müellifinin neden aşkı yazdığını açıkladı. Ümit, ”Aşk dediğimiz vakit daima müspet fikirler gelir aklımıza. Ancak FBI raporlarına nazaran cinayetlerin ikinci nedeninin aşk olduğu bildirilmiş. Aşk dediğimiz şey aslında o kadar da suçsuz değil” dedi.

 

POLİSİYE VE AŞK

Kocaeli Kongre Merkezi Akçakoca Salonu’nda düzenlenen programda konuşan şair ve müellif Ahmet Ümit, romanlarını polisiye içerikli hususlardan seçtiğini söz ederek,”Ama ben bu romanlarda aşk olgusunu daima işlerim. Bunun bir tezat olduğu düşünülebilir. Lakin değil. Aşk nedir, manası nedir pekala. Bir erkekle bayan ortasındaki şey değildir yalnızca. Aşk aslında kavuşamama durumudur. Aşk imkânsızı ümit etmektir” tabirlerini kullandı.

 

“AŞK, PAK DEĞİLDİR”

Aşkın inanılmaz bir klişe olduğunu lisana getiren Ümit,”Aşk dediğimiz vakit müspetlik geliyor aklımıza. Gözlerimde bir ışıltı geliyor. Hoş ama bu hakikatin bir diğer tarafı var. FBI raporlarına nazaran dünyada cinayetlerin ikinci nedeni aşktır. Aşk dediğimiz şey aslında o kadar da günahsız değil. Aslına bakarsanız vahim bir şey” dedi.

 

“YAZDIĞIM ŞEYE İNANMAZSAM SİZ DE İNANMAZSINIZ”

“Yazdığım şeye inanmazsam siz de inanmazsınız” diyerek kelamlarına devam eden Ümit,”Romanlarımı yazarken tehlike olduğunda korkuyorum. Memnun olduğunda tebessüm ediyorum. Bana sorarlar edebiyat neyi anlatır diye. Bir şiir, roman okursanız ne alırsınız diye. Edebiyat insanın ruhunu açığa çıkarır. Âşık olduğumuz vakit o ruhumuz sıradan birini alır büyük biri yapar. Yani aşk aslında hepimizi sanatçı yapar. Bir beşerden romanlar yazarsınız. Sizi filozof yapar” dedi. Ahmet Ümit söyleşisinin akabinde okurları için kitaplarını imzaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Tongar: Çocuklarımızı Anlamanın İlk Yolu Rabbimizi Anlamaktır

Yoruma kapalı.