Aksaray Son Dakika Haberleri 2023

Açık Holding’den Cumhuriyet’in 100. Yılına Yaraşır Bir Proje: Cumhuriyet’in Öncü Kadınları 

Açık Holding’den Cumhuriyet’in 100. Yılına Yaraşır Bir Proje: Cumhuriyet’in Öncü Kadınları 

 

Ulu Başkan Atatürk’ün liderliğinde işgale karşı destansı bir bağımsızlık uğraşıyla kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın akabinde, Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük eser olan Cumhuriyetimizin 100. yaşını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.  

Çeyrek asra yakın müddettir, teknoloji dalında memleketler arası alanda faaliyet gösteren Açık Holding, Cumhuriyet mirasına verdiği kıymet ve o mirası gelecek jenerasyonlara aktarma hedefiyle “Cumhuriyet’in Öncü Bayanları Sergisi”ni hayata geçiriyor. Cumhuriyet’in en büyük katkılarından birinin bayan hakları olmasının şuuruyla, Cumhuriyet tarihine ismini yazdıran öncü bayanlarla yola çıkarak uzun yıllar sürecek bir projenin de birinci adımını atıyor.

Dünden Bugüne İlham Veren Kadınlar

Kapsayıcı ve eşitlikçi kurumsal kültüründen aldığı güçle Açık Holding, birincileri başaran bayanların, geçmişte ve geleceğe bıraktığı izleri gün yüzüne çıkaran projenin birinci adımında; Muharrir Hasret Özdemir küratörlüğünde Cumhuriyet’in kurulduğu günden bugüne bayanların muvaffakiyet kıssalarını halkımıza armağan ediyor. “Cumhuriyet’in Öncü Kadınları” standı; Atatürk’ün bayana bakış açısını kronolojik olarak anlatırken Türk bayanın haklarını kazanma sürecini bir kere daha gözler önüne seriyor. Stantta, birincileriyle fark yaratmış 20 bayanın kapsamlı biyografilerinin yanı sıra dünden bugüne başarılarıyla ilham veren bayanlara da yer veriliyor. Standın küratörü Muharrir Hasret Özdemir, “Cumhuriyet’in bayana sağladığı kazanımları anlatan bu kapsamda bir stant birinci defa yapılıyor,” diyerek projenin değerinin altını çiziyor.

Bugün hâlâ aramızda olan öncü bayanların da katılacağı “Cumhuriyet’in Öncü Bayanları Sergisi”, 27 Ekim Cuma günü İstanbul Maslak 42’deki Artopol Sanat Galerisi’nde açılacak ve 2 Kasım 2023 tarihine kadar fiyatsız olarak ziyaret edilebilecek. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na armağan olarak ise www.cumhuriyetinoncukadinlari.com adresinde sergilenmeye başlayacak. Türkçe ve İngilizce olarak iki lisanda erişilebilecek sanal stant sayesinde, Cumhuriyet’in bayanlara sağladığı kazanımların dünyaya ulaşması hedefleniyor. 

İlginizi Çekebilir;  Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışı Muğla ve İstanbul'da Düzenlenecek

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.